1 Yıl Dolmadan Anlaşmalı Boşanma Olur Mu? | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

1 Yıl Dolmadan Anlaşmalı Boşanma Olur Mu?

1 Yıl Dolmadan Anlaşmalı Boşanma Olur Mu?

1 Yıl Dolmadan Anlaşmalı Boşanma Olur Mu? Hukuk kurallarını koyarken kanun koyucu bazen kuralın düzenleyici, bazen yorumlayıcı bazen de emredici olmasına dikkat eder ve o şekilde kuralı koyar.

Düzenleyici hukuk kuralları:  hukuk ile ilgili bir konuyu anlatan, unsurlarını ifade eden ve tarafların istediği mahiyette yeniden düzenleyebileceği kurallardır. Genellikle sözleşmelerde yani Borçlar hukukunda düzenleyici hükümler yer alır.

Yorumlayıcı hukuk kuralları ise bir hukuki olayı, durumu yorumlayan ya da nasıl yorumlanması gerektiğini ifade eden kurallardır.

Emredici hukuk kuralları: kanun koyucunun bu kurallarla muhatap olacak insanların bu kuralları değiştirmesine imkan vermeyen kesin net olarak ifade ettiği kurallardır.

Emredici hukuk kuralları kesin ve net olmakla beraber eğer maddenin hükmünde şartlar sayılmışsa bu şartların hüküm doğrultusunda hepsinin olması isteniyorsa o statüde olmak için bütün şartların gerçekleşmesi gerekmektedir.

1 Yıl Dolmadan Nasıl Boşanılır?

Örnek olarak Ceza hukukunun kuralları emredici hukuk kurallardır. Medeni hukukta özellikle aile hukukunda belli başlı konularda kanun koyucu kesin net çizgiler ile kurallar koymuş olmakla beraber hakime takdir yetkisini geniş olarak verebilmek için kuralları yorumlayıcı nitelikte hazırlamıştır.

Kanun koyucunun emredici nitelikte hazırladığı kurallardan biri de boşanma nedenleri ve boşanma nedenlerinden biri olan anlaşmalı boşanma şartlarıdır.

1 Yılı Doldurmamış Evliliklerde Boşanma

Yani anlaşmalı boşanmak isteyen eşlerin o şartların tamamını veya kanun hükmünde geçen ifadeyi tam olarak yerine getirmediği takdirde anlaşmalı boşanma davası açılamaz. Açılsa dahi şartların gerçekleşmemesini ileri sürerek dava reddedilir.

İfade etmek istediğim şudur ki evlenmiş ama daha evlilik süreci 1 yılı dolmamış eşler ancak ve ancak o süre zarfı içinde yani evlilikleri en az 1 yıl dolana kadar sadece çekişmeli boşanma davası ile boşanabilirler.

1 Yıl Dolmadan Anlaşmalı Boşanma Olur Mu – Nasıl Yapılır?

Evliliklerinde 1 yılı doldurmadan anlaşmalı boşanma davası açamayacak çiftler çekişmeli boşanma davası ile boşanma sürecini yaşarken evlilikleri 1 yılı doldurmuşsa davayı anlaşmalı boşanma davası sürecine çevirebilirler.

Anlaşmalı boşanma davasına çevrilebilmesi için madde hükmünde yer alan diğer şartlarında gerçekleşmesi gerekmektedir.

1 yıl dolmadan anlaşmalı boşanma davası açılamaz. Taraflar ancak çekişmeli boşanma davası açarak,  duruşma esnasında her iki tarafın da boşanma yönünde irade sergileyerek, evlilik birliğinin sarsıldığını da şahit ve delillerle ispat etmesi durumunda çekişmeli boşanma olarak kısa sürede boşanma sonuçlanabilir.

Bu gibi hukuki usulü bol olan konuları uzman avukatlar nezdinde ilerletmek sürecin daha sağlıklı ve daha hızlı ilerlemesini de sağlayacaktır.

Bu nedenle boşanma davası açacak ve davaya taraf olacak diğer eşin boşama avukatı tutmasında oldukça fayda vardır.

Bir diğer önemli yazımız olan Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Diğer makalelerimize Ankara Avukat ve Boşanma Avukatı sayfamızdan göz atabilirsiniz. (1 Yıl Dolmadan Anlaşmalı Boşanma Olur Mu?)

1 SORULAR

  1. Abdullatif dedi ki:

    1 Yıl Dolmadan Anlaşmalı Boşanma Olur Mu Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim.

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri