Atla

1 Yıl Dolmadan Anlaşmalı Boşanma Olur Mu


1 Yıl Dolmadan Anlaşmalı Boşanma Olur Mu

1 Yıl Dolmadan Anlaşmalı Boşanma Olur Mu

1 Yıl Dolmadan Anlaşmalı Boşanma Olur Mu

 1 Yıl Dolmadan Anlaşmalı Boşanma Davası İle Boşanmak Hukuki Olarak Mümkün Müdür?

Hukuk kurallarını koyarken kanun koyucu bazen kuralın düzenleyici, bazen yorumlayıcı bazen de emredici olmasına dikkat eder ve o şekilde kuralı koyar. Düzenleyici hukuk kuralları:  hukuk ile ilgili bir konuyu anlatan, unsurlarını ifade eden ve tarafların istediği mahiyette yeniden düzenleyebileceği kurallardır. Genellikle sözleşmelerde yani Borçlar hukukunda düzenleyici hükümler yer alır.

Yorumlayıcı hukuk kuralları ise bir hukuki olayı, durumu yorumlayan ya da nasıl yorumlanması gerektiğini ifade eden kurallardır.

 

1 Yıl Dolmadan Anlaşmalı Boşanma Olur Mu

Emredici hukuk kuralları: kanun koyucunun bu kurallarla muhatap olacak insanların bu kuralları değiştirmesine imkan vermeyen kesin net olarak ifade ettiği kurallardır. Emredici hukuk kuralları kesin ve net olmakla beraber eğer maddenin hükmünde şartlar sayılmışsa bu şartların hüküm doğrultusunda hepsinin olması isteniyorsa o statüde olmak için bütün şartların gerçekleşmesi gerekmektedir.

Örnek olarak Ceza hukukunun kuralları emredici hukuk kurallardır. Medeni hukukta özellikle aile hukukunda belli başlı konularda kanun koyucu kesin net çizgiler ile kurallar koymuş olmakla beraber hakime takdir yetkisini geniş olarak verebilmek için kuralları yorumlayıcı nitelikte hazırlamıştır.

 

Kanun koyucunun emredici nitelikte hazırladığı kurallardan biri de boşanma nedenleri ve boşanma nedenlerinden biri olan anlaşmalı boşanma şartlarıdır. Yani anlaşmalı boşanmak isteyen eşlerin o şartların tamamını veya kanun hükmünde geçen ifadeyi tam olarak yerine getirmediği takdirde anlaşmalı boşanma davası açılamaz. Açılsa dahi şartların gerçekleşmemesini ileri sürerek dava reddedilir. İfade etmek istediğim şudur ki evlenmiş ama daha evlilik süreci 1 yılı dolmamış eşler ancak ve ancak o süre zarfı içinde yani evlilikleri en az 1 yıl dolana kadar sadece çekişmeli boşanma davası ile boşanabilirler.

 

1 Yıl Dolmadan Anlaşmalı Boşanma Olur Mu - Nasıl Yapılır

Evliliklerinde 1 yılı doldurmadan anlaşmalı boşanma davası açamayacak çiftler çekişmeli boşanma davası ile boşanma sürecini yaşarken evlilikleri 1 yılı doldurmuşsa davayı anlaşmalı boşanma davası sürecine çevirebilirler. Anlaşmalı boşanma davasına çevrilebilmesi için madde hükmünde yer alan diğer şartlarında gerçekleşmesi gerekmektedir.

 

1 Yıl Dolmadan Anlaşmalı Boşanma Davası Açılır Mı

1 yıl dolmadan anlaşmalı boşanma davası açılamaz. Taraflar ancak çekişmeli boşanma davası açarak,  duruşma esnasında her iki tarafın da boşanma yönünde irade sergileyerek, evlilik birliğinin sarsıldığını da şahit ve delillerle ispat etmesi durumunda çekişmeli boşanma olarak kısa sürede boşanma sonuçlanabilir.

Bu gibi hukuki usulü bol olan konuları uzman avukatlar nezdinde ilerletmek sürecin daha sağlıklı ve daha hızlı ilerlemesini de sağlayacaktır.

 

Bu nedenle boşanma davası açacak ve davaya taraf olacak diğer eşin boşama avukatı tutmasında oldukça fayda vardır. Bir diğer önemli yazımız olan Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır hakkında bilgiler verilmektedir. Boşanma Avukatı.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Abdullatif -
    6 Aralık 2016

    1 Yıl Dolmadan Anlaşmalı Boşanma Olur Mu Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim.

    Cevapla
Yorum Bırak