1 yıllık tazminat ne kadar? | Ankara Avukat, Boşanma Avukatı, Miras Avukatları Ankara

Ankara Avukat

ANASAYFA

1 yıllık tazminat ne kadar?

1 yıllık tazminat ne kadar?

1 yıllık tazminat ne kadar! Kıdem Tazminatı Hesaplama nasıl yapılır. Kıdem tazminatı hesaplamasına brüt maaşa dikkat edilmekte ve brüt ücret üzerinden kıdem tazminatı hesaplanmaktadır.

Kıdem tazminatı hesaplaması yapılırken damga vergisi gibi vergilerin kesintisinin yapılacağını da unutmamak gerekmektedir. İhbar tazminatı da aynı şekilde hesaplanmaktadır.

1 yıllık tazminat ne kadar! Kıdem Tazminatı Hesaplama

Kıdem tazminatı hesaplamalarının yapılabilmesi için, işe başlama tarihi ve işten ayrılma tarihini bilinmesi gerekmektedir. İşçinin brüt ücreti üzerinden hesaplama yapılacaktır.

Kıdem tazminatı hesaplanırken işçi için ödenen brüt ücretin yanı sıra ek ödemelerde hesaplamada kullanılır. Ek ödeme süreklilik sağlayan bir ödeme olmalıdır. Kıdem tazminatında sadece damga vergisine kesinti uygulanır. İşçinin kıdeme esas ücreti ve hizmet süresi bulunduktan sonra işçinin ücretsiz izinleri düşülür, belirlenen hizmet süresinin her yılı için, bir aylık kıdeme esas ücret verilir.

1 yıllık En Yüksek tazminat ne kadar!

2020 Yılı Kıdem Tazminatı Tavanı – 2. Dönem (Temmuz 2020 – Aralık 2020) 01.07.2020 – 31.12.2020 Kıdem Tazminatı Tavanı  açıklanan rakama 7.117,17 TL’dir.

1 yıllık tazminat ne kadar: 5.595,85 TL

3 yıllık tazminat ne kadar tutar? 5.595,85 TL X 3 : 16.787,55 TL

5 yıllık tazminat ne kadar tutar? 5.595,85 TL X 5 : 27.979,25 TL

1 yıllık En Yüksek tazminat ne kadar!

1 yıllık Asgari Ücret tazminat ne kadar!

2020 yılı Asgari ücret tutarları açıklandı, asgari ücret brüt 2.943 TL, net 2.324,70 TL olarak belirlendi. 

1 yıllık tazminat ne kadar: 2.318,38 TL

3 yıllık tazminat ne kadar tutar? 2.318,38 TL X 3 : 6.955,14 TL

5 yıllık tazminat ne kadar tutar? 2.318,38 TL X 5 : 11.591,9 TL

Kıdem Tazminatı hesaplaması örneği şu şekilde yapılabilir:

1 yıllık Asgari Ücret tazminat ne kadar!

Kıdem Tazminatı Nasıl Kime Hesaplatılır?

Kıdem tazminatı hesaplatma işlemi ile iş yerlerinin muhasebecileri ilgilenmektedir. Ancak bazı durumlarda kıdem tazminatı alacak kişi bu hesaplamayı avukatı ile yapabileceği gibi kendisi de yapabilmektedir.

Kıdem tazminatı alacak olan kişinin tazminat miktarını doğru bir şekilde hesaplaması gerekmektedir. Eğer bu konu nedeni ile dava açılacak ise hesaplama mahkeme tarafından da yapılabilmektedir.

Kıdem Tazminatı Hesaplama

Kıdem tazminatı hesaplama işlemi alınan brüt ücret üzerinden yapılmaktadır. Kişi işe giriş tarihi, ayrılma tarihi ve aylık brüt ücreti baz alarak hesaplama yapması gerekmektedir.

İşe giriş ve çıkış tarihleri gün sayısını ortaya çıkarmaktadır ve bu neden ile brüt ile çarpılması gerekmektedir. Kıdem tazminatı alacak olan kişinin hesaplamayı doğru yapması ve eğer almış ise brüt ikramiyeleri de hesaplamaya dahil etmesi gerekmektedir.

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır?

Kıdem tazminatı almak için gereken şartlar arasında işveren tarafından iş akdinin sonlandırılması gerekir. Kıdem tazminatı 2019 için ilk koşul işten çıkarılmak olmaktadır. Ancak işçinin kıdem tazminatı alabilmesi için tam bir sene boyunca aynı iş yerinde, sigortalı olarak çalışması gerekmektedir. İşe girdikten sonraki 11. Ayda işten çıkarılan işçilerin kıdem tazminatı alması mümkün değildir. Kıdem tazminatı almak için:

  • İş yerindeki disiplinsiz ya da etik olmayan davranışlar sebebiyle işten çıkarılmamış olması gerekir.
  • İşverenin kendi sebepleri dolayısı ile işçiyi işten çıkarmış olması gerekir.

Kıdem Tazminatı Almak için Yapılması Gerekenler

Tazminat hesaplama 2020 hakkında bilgi sahibi olmak; işverenden hak edilen kıdem tazminatını almak için oldukça önem teşkil eder. Kıdem tazminatı alabilmek için:

  • İşçinin işten çıkarılmış olması gerekir,
  • Bir sene boyunca aynı iş yerinde çalışmış olması gerekir,
  • Askerlik ya da doğum gibi zorunlu durumlar söz konusu ise, işten istifa durumlarında da kıdem tazminatı hakkı doğmaktadır,
  • İşçinin kıdem tazminatı belirlenen yasal sürede işçiye ödenmelidir.
273 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

 

Telefon WhatsApp