2019 Yılında İşsizlik Maaşları Ne Kadar? | Ankara Avukat, Boşanma Avukatı, Miras Avukatları Ankara

Ankara Avukat

ANASAYFA

2019 Yılında İşsizlik Maaşları Ne Kadar?

2019 Yılında İşsizlik Maaşları Ne Kadar?

2019 Yılında İşsizlik Maaşları Ne Kadar? Çalışanların işlerini kaybetmeleri durumunda yaşayabileceği mağduriyetleri ortadan kaldırmak için en önemli uygulamalardan birisi de işsizlik maaşıdır.

Kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı işten çıkarılanlar için toplu para anlamında destek sağlarken, işsizlik maaşı da belirli bir süre boyunca aylık gelirinin devam etmesi anlamına geliyor.

İşsizlik maaşının kaç ay alınacağını son çalıştığınız iş yerinde sigorta priminizin ödendiği süreye göre belirlenirken, brüt maaşınız ise ne kadar işsizlik maaşı alacağınızın belirlenmesini sağlıyor.

İşsizlik Maaşı Alabilmek İçin Hangi Şartları Sağlamak Gerekiyor?

İşsizlik maaşını alabilmek için iş yerinizden kendi isteğiniz dışında çıkarılmış olmanız ya da çalıştığınız firmanın iflas etmesi gerekiyor. Ayrıca işten çıkarılma tarihinizden önceki 120 gün boyunca priminiz ödenmiş olması ve son 3 yıl içerisinde en az 600 gün toplam prim ödeme süresine ulaşmış olmanız şartı var.

İşsizlik maaşı alabilmek için en yakın SGK şubesine bizzat başvuru yapılabildiği gibi e-Devlet üzerinden de başvurular alınıyor. Başvuru aşamasında dikkat edilecek en önemli konu 30 günlük süredir. İş yerinizden çıkarıldığınız tarihten itibaren 30 gün içerisinde başvurmanız gerekiyor. Aksi durumda başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir. 2019 Yılında İşsizlik Maaşları Ne Kadar?

Kaç Ay İşsizlik Maaşı Alacağınız Nasıl Hesaplanıyor?

İşsizlik maaşının kaç ay alınacağı hesabı ödenen sigorta primi süresine göre belirleniyor. Son 3 yıl içerisinde 600 gün prim ödendiyse 180 gün işsizlik ödeneği ödeniyor yani 6 ay boyunca işsizlik maaşı almaya hak kazanıyorlar.

Prim süresi son 3 yılda 900 günü buluyorsa işsizlik maaşı alınacak süre 8 ay (240 gün), eğer 3 yılda 1080 gün prim ödendiği takdirde 300 günlük işsizlik ödeneğine yani 10 ay maaş alınabiliyor. | 2019 Yılında İşsizlik Maaşları Ne Kadar?

2019 Yılında İşsizlik Maaşları Ne Kadar?

Ödenen sigorta primi sayınız kaç ay maaş alacağınızı belirlediği gibi işsizlik maaşı tutarının hesaplanmasında prime esas brüt kazancınız belirleyici oluyor. İşsizlik maaşı hesaplaması, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkı olarak yapılıyor.

Hesaplanan ödenek miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçmiyor. 2019 yılında en yüksek işsizlik maaşı 2.030 TL olurken, asgari ücretli çalışanların alacağı işsizlik maaşı ise 1.015 TL olacak.

63 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

 

Telefon WhatsApp