Atla

30 Yıl Üzeri Emekli İkramiyesi


30 Yıl Üzeri Emekli İkramiyesi

30 Yıl Üzeri Emekli İkramiyesi

30 Yıl Üzeri Emekli İkramiyesi

30 Yıl Üzeri Emekli İkramiyesi açıklama ve Anayasa mahkemesinin kararına yer verilmiştir. 5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanunu'nun 89. Maddesinin 4. Fıkrası uyarınca "... verilecek emeklilik ikramiyesinin hesabında 30 fiili hizmet yılından fazla süreler ... dikkate alınmaz." İbaresi uyarınca ise müvekkilimin 30 yılı aşkın çalışmasına dair olan emekli ikramiyesi kesilmiştir.
Ancak ANY. MAH. 25.12.2014 T. 2013/111 E. 2014/195 K. sayılı kararı ile "Kıdem tazminatının hesaplanmasında herhangi bir süre sınırlamasının bulunmamasına karşılık, 5434 sayılı Kanuna tabi görev yapmış kişilerin emekli ikramiyesinin hesaplanmasında 30 yıllık süre sınırlamasına gidilmiş olması ise, Anayasa'nın 2. ve 10. maddelerinde yer alan hukuk devleti ile eşitlik ilkesine aykırılık arz etmektedir." Denilerek bahsi geçen düzenlemenin Anayasa'ya aykırı olmasından dolayı iptaline karar verilmiştir.
İptal ve tam yargı davaları
Madde 12 - İlgililer haklarını ihlal eden bir idari işlem dolayısıyla Danıştaya ve idare ve vergi mahkemelerine doğrudan doğruya tam yargı davası veya iptal ve tam yargı davalarını birlikte açabilecekleri gibi ilk önce iptal davası açarak bu davanın karara bağlanması üzerine, bu husustaki kararın veya kanun yollarına başvurulması halinde verilecek kararın tebliği veya bir işlemin icrası sebebiyle doğan zararlardan dolayı icra tarihinden itibaren dava süresi içinde tam yargı davası açabilirler. Bu halde de ilgililerin 11 inci madde uyarınca idareye başvurma hakları saklıdır
Açıklanan nedenlerle, çoğunluğun iptal yönündeki görüşüne katılmıyoruz.BU KONULARDA FAYDALI OLABİLİR

İş hukuku tazminat davaları konusunda makalelere göz atınız.

İş kazası Tazminat konusunda makalelere göz atınız

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • MİRAÇ KAYAOĞLU ÖZGÜN ŞENLİK -
  7 Ağustos 2016

  30 Yıl Üzeri Emekli İkramiyesi Bu davada bir çok talebim oldu hiç bir şekilde sonuç alamadım bundan sonra ne yapılabilir.

  Cevapla
 • MEHMETCAN GENÇER -
  10 Ağustos 2016

  30 Yıl Üzeri Emekli İkramiyesi Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

  Cevapla
 • EMRAH GEREM -
  13 Ağustos 2016

  30 Yıl Üzeri Emekli İkramiyesi Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

  Cevapla
 • SENEM ALAY -
  29 Ağustos 2016

  30 Yıl Üzeri Emekli İkramiyesi hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

  Cevapla
 • BENGÜ DÖNMEZTÜRK -
  20 Eylül 2016

  İyi günler yazınızı okudum öncelikle teşekkür ederim.. SGK'ya verdiğim dilekçe sonucu olumsuz cevabı aldım fakat dava açma süresi olan 60 günü aştım . Aynı işlemi tekrar yapabilir miyim?

  Cevapla
Yorum Bırak