ABD Boşanma Tanıma Tenfiz | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

ABD Boşanma Tanıma Tenfiz

ABD Boşanma Tanıma Tenfiz

ABD Boşanma Tanıma ve Tenfiz ABD boşanma Tanıma ve tenfiz konularında nasıl ki evlilik konsolosluk aracılığıyla yürütülüyorsa bu konuda da aynı şekilde konsolosluktan yardım almak gerekir.

ABD mahkemeleri tarafından boşanmasına karar verilen çift vatandaş bir kişinin bu boşanmayı ikinci kimliğinin ait olduğu ülkede de geçerli olmasını sağlaması için o ülke konsolosluğuna gerekli evraklar ile müracaat etmesi gereklidir.

Konsolosluğa başvuru yapılır ve boşanmanın tanınma ve tenfiz işlemlerinin yapılacağı ülkeden bir avukata vekalet verilir. Vekalet esnasında mahkemeden alınan boşanma kararı ile çeşitli işlem evrakları da tamam olmalıdır.

Verilen evraklardan yalnızca ABD mahkemelerince onaylanan boşanma kararı aslı şeklinde dosyaya eklenir.

Diğer tüm evraklar hem aslı hem de çevrilmiş hali ile tarafımızdan uyarlanarak dosyada ana dilde yer alacaktır.

Tercüme işleminin yapıldığı evraklar noter tarafından onaylanarak dosyaya ekleneceğinden mahkemeye delil olarak sunulduğu takdirde herhangi bir sorun oluşumuna yer vermez.

Vekaletin apostil yapılması için bulunulan yerden bir noterde onay alınması şarttır. Aksi halde mahkemeler uluslar arası boşanma kuralları gereği vekaleti geçerli görmez.

Verilen vekaletler her zaman bilgi alabileceğiniz konular olduğundan mail adresimize yollayacağınız mail adresiniz üzerinden dilediğiniz her konuyu danışmak, ilerleme hakkında bilgi almak için her türlü sorunuzu cevaplamaya hazır olacağımızı bilmelisiniz.

Verilen telefon numaralarından da boşanma işlemi tanıma hakkında bilgi almanız mümkündür ama ilerleyen zamanlarda tüm iletişim için mail yolu kullanılacaktır.

ABD Boşanma Tanıma ve Tenfiz İşlemleri İçin Gerekli Belgeler

 • ABD’de alınan boşanma kararının aslı ve bir onaylı sureti
 • Özel bir tasdikname olan apostille ile boşanma kararının kesinliği
 • Kişiye ait pasaportun ve vatandaşı olduğu ülkeye ait kimliğin fotokopisi. Kişi çift vatandaş ise iki kimlik fotokopisini de göndermesi gerekebilir.
 • Evrak eksiği olmaması açısından iki fotokopi de istenmektedir.
 • Vekaletname konusunda en önemli nokta vereceğiniz tasdikli vekaletnamenin noter onaylı ve resimli olmasıdır. Resimli olmayan vekaletnameler mahkemece kabul edilmeyecektir. Vekaletname hazırlarken noter onaylı resimli bir evrak hazırlayamazsanız bu işi konsolosluk tarafından da yaptırabilir, onay aldıktan sonra avukata vekalet verebilirsiniz.

Diğer makalelerimize Ankara Avukat ve Boşanma Avukatı sayfalarımızdan göz atabilirsiniz.

3 SORULAR

 1. SULTAN GÖKYAR dedi ki:

  ABD Boşanma Tanıma Tenfiz Bu dava açmak için bilmeniz gerekenler nelerdir. dava açmak için nasıl bir yol izlenir

 2. MELİSA ÖZGEDİK dedi ki:

  ABD Boşanma Tanıma Tenfiz hukuk mahkemesine temyiz dilekçesi örneği varmıdır. Bana yardımcı olurmusunuz..

 3. ELİF TEMELOĞLU dedi ki:

  ABD Boşanma Tanıma Tenfiz Bu duruma karşılık olarak dava açmak istiyorum.

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri