ABD Boşanma Tanıma ve Tenfiz Davaları

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Tanıma ve Tenfiz  > ABD Boşanma Tanıma ve Tenfiz Davaları

ABD Boşanma Tanıma ve Tenfiz Davaları

ABD Boşanma Tanıma ve Tenfiz Davaları

ABD Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Davaları

ABD Boşanma Tanıma Ve Tenfiz Davası Hem Amerikan hem Türk vatandaşı olan kişiler bir ülkede evlenirken diğer ülkenin de bu evliliği tanıması için konsolosluğa başvurarak evliliklerinin her iki ülke tarafından da tanınmasını sağlarlar. Bu işlem boşanma tanıma davalarına göre çok daha kolay olacaktır.

Boşanma tanınması ve tenfiz işlemleri için dava açmak istediğinizde ise çeşitli belgeleri tamamlayarak mahkemeye başvurmanız gerekir. Bir ülkede sonuçlanan boşanma davası sonucu diğer ülke tarafından da tanınmazsa kişiler sehven ayrılmış kabul edilir ve bu kişilerin yapacakları evlilikler geçersiz sayılır. Uluslar arası hukukun belirli hükümlerine göre taraflar arasındaki boşanma davası hangi ülkede yapılmışsa vatandaşı olunan diğer ülkenin de bu boşanma davasını tanıması için yetkili mahkemelere başvurmak şarttır.

ABD boşanma tanıma ve tenfiz davası için Türkiye’de yetkili olan mahkemeler Ankara, İzmir ve İstanbul’da yer alan mahkeme birimleridir. Kişi Amerika’da boşanma işlemini sonuçlandırdıktan sonra aldığı mahkeme kararını özel tasdikli denilen apostili ile birlikte aslını da alarak bu mahkemelere başvurursa boşanma davasının kabulü için dava açmış olacaktır.

Bu işlem kişinin gelmesine gerek duyulmadan da yapılabilir. Vekaleten hazırlanan bir dilekçenin Türk konsolosluğunda resimli ve onaylı bir sureti pasaport ve kimliklerin fotokopisi ile avukata gönderilir.

Avukat bu evrakları ve mahkemece verilen boşanma davası kararı ile apostili dosyaya ekleyerek sizin adınızı boşanma tenfiz davası için gerekli başvuruyu yapar.

Bu esnada taraflardan başvuran kişinin karşısındaki davalı konumundaki eski eş ile anlaşarak bu davayı açması davalının da kendine bir vekil atayarak mahkeme sürecini kısaltması açısından önemlidir.

Davacı kendi başvurusunu kişisel ya da vekil yoluyla yaptıktan sonra davalıya bir tebligat ulaştırılmalıdır. Türk hukuk sistemine göre eğer bu tebligat davalıya ulaşmazsa dava açılamaz ve boşanma tenfizi gerçekleştirilmez.

Her iki taraf anlaşmalı olarak karşılıklı bir dilekçe verir ya da vekilleri aracılığıyla boşanma tenfizi için ortak bir başvuru yaparlarsa dava günü erkene alınarak eksik evrak bulunmaması durumunda tek celsede boşanmanın tanınması için karar verilir ve taraflar medeni durumlarını değiştirmek için nüfus müdürlüğünden yeni kimliklerini talep edebilir.

ABD Amerika veya  bulunduğunuz EyaletlerdenAlabama · Alaska · Arizona · Arkansas · Connecticut · Güney Dakota · Kuzey Dakota · Delaware · Florida · Georgia · Hawaii · Idaho · Illinois · Indiana · Iowa · Kaliforniya · Kansas ·

Güney Karolina · Kuzey Karolina · Kentucky · Kolorado · Louisiana · Maine · Maryland · Massachusetts · Michigan · Minnesota · Mississippi · Missouri · Montana · Nebraska · Nevada · New Hampshire · New Jersey ·

New Mexico · New York · Ohio · Oklahoma · Oregon · Pensilvanya · Rhode Island · Teksas · Tennessee · Utah · Vermont · Virjinya · Batı Virjinya · Washington · Wisconsin · Wyoming  Türk Konsolosluğuna Müracaat edilerekavukat  vekalet işlemlerini yapılır.

ABD Amerika Mahkemelerince verilen Boşanma Kararının Tanınması Ve tenfizi için Türkiyede Avukata Tanıma Ve tenfiz ve Boşanma için  resimli vekalet verilmesi ile işlemler başlamaktadır. Mahkeme Kararının Aslı Ve apostili olması yeterli diğer tercüme ve noter onayı büromuz tarafından yapılmaktadır.

Eğer Eş Alman veya Başka bir ülkenin vatandaşı ise bulduğu bölgede ki noter aracılığı ile vekalet verebilir. Verilen Vekalet yine Apostil yapılmalıdır. Telefon ile Bilgi alınacağı gibi Mutlaka e-mail adresimizle iletişim ve e-mail adreslerinizi bize bildirilmesi gerekmektedir.

Çünkü tüm iletişim e-mail üzerinden yapılmaktadır. ABD’de yaşayan vatandaşlarımızın bulundukları ülkede almış oldukları mahkeme kararlarını veya boşanma kararlarını Türkiye’de yetkili mahkemede tanıma veya tenfiz davası açarak geçerliliği bulunmaktadır.

Resmi kayıtları, örneğin nüfus kayıtları, tapu kayıtları ve diğer resmi kayıtlar ancak mahkemenin vermiş olduğu kararlar ile düzeltilir. Bu nedenle ABD ülkesinde almış olduğunuz boşanma kararı, tanınmadığı sürece geçerli değildir.  Ankara Avukat makale konularını göz atabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
'

2 Sorular

Avukata Soru Sor