Adli Yardımdan Nasıl Faydalanılır? | Ankara Avukat, Boşanma Avukatı, Miras Avukatları Ankara

Ankara Avukat

ANASAYFA

Adli Yardım Nedir? – Adli Yardımdan Nasıl Faydalanılır?

Adli Yardım Nedir? - Adli Yardımdan Nasıl Faydalanılır?

Adli Yardım Nedir? – Adli Yardımdan Nasıl Faydalanılır? Türk adalet sisteminde çok sık rastlanan hususlardan adli yardım süreci iki türlü gerçekleşebilir.

Davanın gerçekleştirileceği ildeki baro tarafından maddi durumu uygun olmayan kişiler için ücretsiz avukatlık desteği sunarak davanın ücretsiz görülmesini sağlayabilir.

Hukuk Mahkemelerinde Adli Yardım Nasıl Talep Edilir?

Adli yardım ilgili baro, başvuran kişiden herhangi bir sosyal güvencesi olmadığını, mal varlığının ve gelirinin olmamasını gözetir.

Bu durumun kesinleşmesi için barolardan verilen evrak ilgili kurumlardan imzalanarak, mali yetersizliği ispatlaması istenir.

Boşanma Davası Katkı Payı

Adli yardım alan kişi açılan davadan maddi kazanç sağlarsa…

Barodan adli yardım alan kişi, açılan davada maddi bir gelir sağlarsa elde edilen gelirin yüzde 5’inin baroya bırakılacağı yönünde bir taahhütname alınır.

Eğer dava sonucu elde edilen kazancın yüzde 5’i o yılkı avukatlık asgari ücret tarifesinden düşükse, aradaki fark yine davada elde edilen gelirden tahsil edilir. Yani bazı durumlarda elde edilen kazancın yüzde 5’inden fazlasına denk gelebilir.

Adli Yardım ile Barodan Avukat Seçme Hakkınız Yoktur

Adli yardım barolardan sağlanması durumunda dava açacak kişinin avukat seçme şansı yoktur. Baronun adli yardım bürosu listeden bir avukat ataması yapacaktır. Barolarda adli yardım için gönüllü avukatların belirlenmesi ve belirli bir sıra ile bu avukatların adli yardım talep edilen kişilere atanması gerçekleştirilir.  Baroların, adli yardım hususunda etkin çalışabilmeleri için adli yardım komisyonları kurulur.

Mahkemeler tarafından adli yardım talebinde bulunan kişilerin bu talebi kabul edildiğinde ilgili kişiden yargılama harç ve diğer masraf tahsil edilmez. Mahkemeye başvurarak adli yardım talep eden kişiler, çevresinden kendi çabalarıyla bir avukatla anlaşarak, bu avukatın mahkemeye harç ödemeden işlem yapması yönünde talepte bulunur. Ancak bu talebin kabul edilebilmesi için kişinin maddi yetersizliğini ispatlar nitelikte belgeleri toplamasında fayda vardır.

Bu belgelerin de mahkemeye sunulmasıyla birlikte, mahkemeler bu harcın ödenmeden davanın görülüp görülmeyeceğine karar verir. Adli talep başvurularına yönelik örnekler incelendiğinde mahkemelerin genelde bu harçların ödenmesi yönünde karar verdikleri görülmektedir.

Adli Yardımdan Nasıl Faydalanılır?

Yargılamanın ardından adli yardım alan taraf davayı kazandığı için tüm yargılama giderleri karşı tarafa yüklenecektir. Eğer adli yardım alan taraf davayı kaybederse, adli yardım nedeniyle ödenmeyen masraflar ve karşı tarafın ödediği masraflar adli yardım alan kişiden tahsil edilir. | Adli Yardım Nedir? – Adli Yardımdan Nasıl Faydalanılır?

313 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

 

Telefon WhatsApp