Atla

Aile Konutunun Özgülenmesi


Aile Konutunun Özgülenmesi

Aile Konutunun Özgülenmesi

Aile Konutunun Özgülenmesi

Aile Konutu Ne Anlama Gelir?

Türk Hukuk Sistemi içerisinde Medeni Hukuk alanında sıklıkla aile hukuku adıyla tanımlanmış olan bir kavramdan söz edilmektedir. Çok eskiden kanunda var olmayan bu kavram aile konutu adıyla bilinen bir tanım kullanılıyor ve bu konutun seçimi ile bu konuttan taraflardan birinin ayrılması gibi hususlar ortaya çıktığında tanımlar anlam kazanıyordu.

Aile Konutunun Sağ Kalan Eşe Özgülenmesi

Evlilik birlikteliklerinin eşlerden birinin ölmesi sonucunda doğal olarak sona erdiği bir durumda, paylaşmalı mal rejimlerine göre aile konutuna ilişkin mirasların sağ kalan eşe aktarılması yoluna gidilmektedir. Hayatta kalan eş mirasın paylaşımının yapıldığı sırada aile konutları ile ilgili olarak konutun kendisine özgülenmesini talep eder. Evlenme yıllarına göre mal paylaşımında dikkate alınacak olan rejimlerin mal ortaklığı olması durumunda hayatta kalan eş aile konutu ile ilgili olarak öncelikli bir hakka sahip olacaktır. Bu hak başta bir mülkiyet hakkı olurken kişilerin yasalarda da öngörülmüş olan haklı gerekçelerinin bulunması halinde intifa ve oturma hakkı taleplerinin de gündeme gelmesini sağlayabiliyor. Mal paylaşımı rejimlerinin ölümden farklı olarak başka bir sebeple ortaya çıkması halinde ise eşlerin bu sebep başlığı altında kimlerin kusuru bulunduğu ya da kimin yararının aile konutu üzerinde daha fazla olduğunun ispatlanması şartını ortaya çıkarmaktadır. Eğer miras paylarında hak sahibi olan kişinin payını aile konutu karşılamıyor ise bu durumda hakim tarafından ek bir bedel ödenmesine karar verilebilmektedir.

Aile Konutunun Sağ Kalan Eşe Özgülenmesi Davası

Normal şartlar altında eşlerden birinin hayatını kaybetmesinden sonra tereke mallarında eşlerin daha önce birlikte de ikamet etmiş oldukları bir konut bulunuyorsa bu durumda sağ kalan eş bu malın kendisine bırakılmasını talep edebilmektedir. Eğer bir de haklı gerekçeleri bulunuyorsa intifa ve oturma haklarını da isteyebilir. Aile konutlarında eğer hayatını kaybetmiş olan kişinin bir meslekle ve ya da sanat dalıyla uğraştığı bir alan bulunuyorsa hayatta kalan eşin mülkiyetlerin kendisine verilmesi hakkı bulunmamaktadır. Ancak tarımsal taşınmazlarsa miras hukukuna bağlı kalınarak paylaşımlar yapılır. Özgülenme değerleri ile ilgili yaşanan olası anlaşmazlıkların halinde ise sulh hakimi tarafından uzlaşmaya gidilen bir karara varılmaktadır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Aile Konutunun Özgülenmesi - Yorum
    BENGİSU ÖZGER -
    21 Ağustos 2016

    Aile Konutunun Özgülenmesi Davanın açılabilmesi için avukata vekalet versek daha hızlı sonuçlanır mı?

    Cevapla
Yorum Bırak