Aile Konutunun Satışın İptali | Ankara Avukat, Boşanma Avukatı, Miras Avukatları Ankara

Ankara Avukat

ANASAYFA

Aile Konutunun Satışın İptali

Aile Konutunun Satılması Satışın İptali

Aile Konutunun Satışın İptali, aile hukuku ve medeni kanunda yer alan hususlara dikkat çekmektedir.

Aile Konutunun Satılması Satışın İptali

Türk Medeni Kanunu, aile birliğinin devamlılığını esas alarak birçok konuda önemli düzenlemeleri içerir. Bu düzenlemelerden birisi de aile konutu kavramıdır.

Aile Konutu Nedir

Aralarında kanuni olarak evlilik ilişkisi olan eşlerin çocuklarıyla birlikte hayatlarını sürdürdükleri yerlere aile konutu denir.

Aile konutu kavramı, mülkiyeti eşlerden birisine ait konutlar olabildiği gibi kiralık olarak ikamet edilen konutlar için de geçerlidir. Bir başka deyişle; eviniz size ait ya da kiralık da olsa aile konutu şerhi koyma hakkına sahipsiniz.

Aile konutunun eşin rızası

Aile konutu şerhi bulunan bir aile konutunun satılması satışın iptali durumunu doğurur mu? Türk Medeni Kanunu’na göre üzerinde aile konutu şerhi olan bir dairenin satılması için eşin rızası zorunluluğu vardır.

Yani, aile fertleriyle oturulan evin tapusu üzerine olmayan (malik olmayan) eş ya da kira sözleşmesinde taraf olmayan eş, ilgili konut üzerinde tapu müdürlüğüne giderek aile konutu şerhi koyulmuş ise konutun kendisinden habersiz satılması durumunda aile kontunun satılması satışın iptali davası açabilir.

Satışın iptaliyle birlikte konutu satın alan kişi üzerine yeni bir tapu düzenlenmişse tapu iptali de hukuken mümkündür.

Aile konutunun satış iptali için ne yapmak gerekiyor?

Aile konutu şerhi bulunan bir konutun, malik olmayan eşin rızası alınmadan satılması durumunda, mağdur olan eşin tapu iptal ve tescil davası açması yeterlidir. Açılan dava sonucunda gerçekleştirilen satış işlemi iptal edilerek, konutu alan üçüncü şahıs üzerinde düzenlenmiş olan tapu kaydı iptal ediliyor.

İptal sonrasında kontun tapu kaydı eski malik adına tescil ediliyor. Tapu iptal davasıyla iptal edilen söz konusu satış nedeniyle yapılan masrafların akıbeti, diğer tapu iptal ve tescil davalarındaki uygulamalarla benzer şekilde belirlenir.

Eğer eşin rızası alınmadan satışı yapılan konut üzerinde aile konutu şerhi konulmamışsa ne olur? Bu sorunun cevabı evi satın alan kişinin satın aldığı konutun aile konutu olduğunu bilip bilmemesine göre değişir.

Eğer üçüncü şahıs konutu satın alırken aile konutu olduğunu bildiği tespit edilirse, iyi niyetli bir işlem olarak yorumlanamayacağı için malik olmayan eşin rızası dışında yapılan işlemden dolayı satış ve tapunun iptal davası açılabilir.

Aile hukuku avukat ve danışmanlık konularında bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

271 Görüntülenme

SORULAR

 1. HALİM BAKIRCI dedi ki:

  Mesaj : Sayin Yetkili,

  Biz yurt disinda yasiyoruz ve anlasmali olarak bosanmaya karar verdik.Biz bilgi almak istiyoruz. Ne kadar sure icinde bosanabiliriz ve ucreti ne kadar olur.
  Simdiden tesekkur ederiz.

 2. TURGAY MANSUR dedi ki:

  Aile Konutunun Satılması hakkında Mesaj : ilamsız icra da genel haciz yoluyla icra da ödeme emrine itiraz edilmez ise ne olur ?

 3. NİLSU KANDAŞ dedi ki:

  Mesaj : Iyi günler 2,5 Yil önce ANKARA da estetik ameliyati oldum
  Sonic dan Hic Memnun deglim
  Birseyler yapila bilirmi ?
  Ben almanyada yasiyorum

AVUKATA SORU SOR

 

Telefon WhatsApp