Atla

Aldatılan Eş Boşanma Davası Açabilir Mi


Aldatılan Eş Boşanma Davası Açabilir Mi

Aldatılan Eş Boşanma Davası Açabilir Mi

Aldatılan Eş Ne Yapmalı Ne Zaman Dava Açabilir

Aldatılan Eş Ne Yapmalı Ne Zaman Dava Açabilir; Günümüzde pek çok evlilik, aldatma dolayısı ile sona eriyor. Bu durumda eşi tarafından aldatılan eşin zina nedeni ile boşanma davası açıp, açamayacağı.

Ya da aldatma nedeniyle açılan boşanma davaları için hangi delillerin olması gerektiği. Veya boşanma davasında aldatmanın ispatının nasıl yapılması gerektiği gibi çok sayıda ortaya çıkmaktadır.

Türkiye' de mevcut yapıda uygulanan Türk Medeni Kanunu çerçevesinde aldatma eyleminin mevcut olduğunun. İddia edilebilmesi için somut delillerin söz konusu olması gerekliliği bulunur.

Aldatılan Eş Boşanma Davası Açabilir Mi

Bu durumda kişilerin aldatılmış olmaları durumunda açacakları boşanma davası çerçevesinde mahkemeye mutlaka aldatma eylemine ilişkin olarak somut delillerin sunulması gerekir.

Aldatmalı Boşanma Davasında İspatı İçin Hangi Deliller Kullanılabilir?

Türk Medeni Kanunu çerçevesinde açılan aldatma nedeniyle boşanma davalarında. Aldatma eylemine ilişkin olarak somut delillerin bulunması ve bu delillerin hukuka uygun deliller olması gerekir.

Bu çerçevede de aldatılan eş tarafından;

*Aldatan eşin başkasından hamile kalması

*Karşı cinsle cinsel birliktelikten meydana gelen kalıtımsal veya tedavisi zor olan bir cinsel hastalığa yakalanması

Aldatılan Eşin Tazminat Hakkı Var Mı

*Kendi el yazısı ile evlilik dışındaki bir başka kişiye yazılan aşk mektupları

*Kişisel günlüğünde yer alan duygusal içerikli anılar yazması

*Cep telefonunda iletişim kanallarıyla yazdığı mesajlaşmaların olması

*İnternet platformundaki iletişim kanallarıyla gerçekleştirdiği yazışmaların olması

*Karşı cinsle aynı otel odasında kaldığını gösterecek oda kayıt dokümanları olması

*Farklı mekanlarda fiziki yakınlıklarını kanıtlayacak video, fotoğraf gibi belgelerin olması gibi. Deliler boşanma davasında aldatılmaya ilişkin olarak değerlendirilmekte olan somut ve etkili delillerdir.

Aldatılan Eşin Tazminat Hakkı Var Mı?

Aldatılma dolayısıyla açılan boşanma davası içerisinde aldatıldığının ispat edilmesi ile manevi tazminat talebi mahkemeye verilebilir.

Bu noktada aldatan eşin kusuru dolayısı ile meydana gelen üzüntü, keder, küçük düşme durumu gibi etkenler Mahkeme tarafından hükmedilecek olacak manevi tazminat miktarının ne kadar olacağının belirlenmesinde etken rol üstlenir.

Aldatma Yasal Deliller İle İspat Edilmelidir

Söz konusu aldatılma ispatını sağlayan delillerin. Hukuk kurallarına uygun şartlar altında elde edilmiş olması en önemli noktalardan birisi olarak öne çıkar.

 

Çünkü günümüzde aldatılma iddiasının ispatı için aldatan eşin bulunduğu ortamda gizli ses kaydedici cihazla ses kaydı alınması ya da.

Bilgisayarına ya da diğer iletişim araçlarına gizli casus program yüklenerek bilgi alınması. Veya telefona dinleme cihazı koyulması ve mail şifresinin hukuka aykırı şekilde elde edilmesi. Gibi eylemler ile elde edilen delillerin mahkemede aldatılma delili olarak kullanılabilmesi söz konusu olamaz.

Aldatılan Eş boşanma davası nasıl açar
Aldatılan Eş Ne Zamana Kadar Dava Açabilir?

Aldatılan eş, aldatıldığını öğrenmesinin ardından 6 ay içerisinde boşanma davası açabilir. Bunun yanı sıra her koşulda aldatma eyleminin üzerinden 5 yıl geçmiş olması halinde zamanaşımına uğrayacağından boşanma davası hakkı yok olur.

Ayrıca aldatılan eşin, aldatan eşini affetmiş olduğuna ilişkin beyanda bulunmuş olması.
Ya da aldatıldığını öğrenmesine karşın onu affetmiş izlenimi oluşturacak şekilde evlilik birliğinin sürdürülmesi de boşanma davası açma hakkının yitirilmesine yol açar.
Aldatılan Eş Ne Yapmalı Ne Zaman Dava Açabilir ve diğer makaleler için ankara avukat sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak