Aldatmada Çocuğun Velayeti Hakkında Yargıtay Kararı | Ankara Avukat

Ankara Avukat

Aldatmada Çocuğun Velayeti Hakkında Yargıtay Kararı

Aldatmada Çocuğun Velayeti Hakkında Yargıyat Kararı

Yargıtay’dan Aldatan Anneye Çocuğunun Velayeti İle İlgili Emsal Karar! Aldatmada Çocuğun Velayeti Hakkında Yargıtay Kararı.

Evli çiftler arasında boşanmanın akabinde gündeme gelen hukuki ihtilafların başında şüphesiz müşterek çocuğun velayetine ilişkin davalar geliyor.

Aldatmada Çocuğun Velayeti Hakkında Yargıtay Kararı

Yargıtay’ın emsal niteliğinde karar verdiği davada, anneni sadakatsizliği sebebiyle çocuklarının velayetinin babaya verilmesi kararı bozuldu. Yerel mahkemenin kararını oy birliği ile bozan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’nin vermiş olduğu kararda, “Çocukla anne ve baba yararının çatışması durumunda çocuğun yararına üstünlük tanınması gereklidir.” tespitinde bulunuldu.

Yüksek Mahkeme’ye konu olan olay Erzurum’da yaşandı. Karısının kendisini aldattığını öğrenen koca aile mahkemesine boşanma ve ortak çocuğun velayet davası açtı.

Eşinin sadakatsiz tutum ve davranışları sebebiyle ağır kusurlu olduğunu öne süren koca, müşterek iki çocuğunun da velayetlerinin kendisine verilmesi talebinde bulunarak davanın kabulünü istedi.

Aldatan kadının boşanmadaki hakları – Yerel Mahkeme Kocayı Haklı Buldu

Söz konusu davada yetkili olan Erzurum 2. Aile Mahkemesi, kadının sadakatsiz davranışları sebebiyle kadının kusurlu olduğuna hükmederek çifti boşadı. Velayet hakkında da hükümlerini açıklayan yerel mahkeme kararında, davalı annenin evliliği devam ederken eşine karşı sadakatsiz davranışlarda bulunduğu, kadının bu yaşam tarzıyla çocukların anne ile kalmalarında, bedeni, fikri ve ahlaki gelişimlerini olumsuz etkileyeceği öne sürüldü. Söz konusu gerekçelerin nezdinde boşanan çiftin müşterek çocuklarının velayeti babaya verildi.

Yerel mahkemenin vermiş olduğu bu karar davalı kadın tarafından temyiz edildi.

Aladatmalı Boşanma Davasında Yargıtay Emsal Niteliğinde Karara İmza Attı

Temyiz başvurusunun ardından devreye giren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, Erzurum 2. Aile Mahkemesi’nin vermiş olduğu kararı oy birliği ile bozdu. Yüksek Mahkeme tarafından bu hükme gerekçe olarak 12 ve 9 yaşında olan çocukların anneleri ile kalmak istediklerini beyan etmelerine de dikkat çekildi.

Bununla birlikte yerel mahkeme tarafından “annenin evli olduğu halde eşine karşı sadakate aykırı davranışlar sergilediği, bu yaşam tarzının çocukların anne ile kalmalarında fikri, bedeni ve ahlaki gelişmeleri bakımından ciddi risk teşkil edeceği” gerekçesi gösterilerek müşterek çocukların velayetinin babaya verilmesi kararı gündeme getirildi.

Eşini aldatan anneye velayet verilirmi? – “Çocuğun Üstün Yararı”

Velayet düzenlemelerinde adli makamlarca göz önünde bulundurulması gereken temel ilkenin “çocuğun üstün yararı” olduğuna vurgu yapan Yüksek Mahkeme, “anne ve babanın yararları, boşanmadaki kusurları, ahlaki değer yargıları, sosyal konumları” gibi durumların müşterek küçüğün üstün yararını etkilemediği sürece göz önünde tutulduğunu ifade etti.

Bununla birlikte verilen emsal niteliğindeki kararda “Çocukla anne ve baba yararının çatışması halinde çocuğun yararına üstünlük tanınması gereklidir.” gerekçe gösterilerek yerel mahkemenin vermiş olduğu velayet kararı bozuldu. Çocukların velayeti anneye bırakıldı.

209 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
Telefon WhatsApp