Aldığım Araç Ayıplı Çıktı Ne Yapmalıyım? Aldığımız 2’inci El Araç Kusurlu Çıkarsa Ne Yapmalı? | Ankara Avukat, Boşanma Avukatı, Miras Avukatları Ankara

Ankara Avukat

ANASAYFA

Aldığım Araç Ayıplı Çıktı Ne Yapmalıyım? Aldığımız 2’inci El Araç Kusurlu Çıkarsa Ne Yapmalı?

arac-ayipli-mal

Artan fahiş fiyatlar, sıfır araçların çok yüksek fiyatlar ile satışa sunulması insanların araç ihtiyaçlarını daha çok 2’nci el araçlar ile karşılamasına neden oluyor. Daha iyi modelleri 0 araçlara göre daha uygun fiyatlara almak isteyenler seçimlerini 2’nci el araçtan yana seçseler bile bazen beraberinde birçok sorunu kendilerine davet edebiliyorlar.

2’nci el araç alırken tanıdık firmalara götürülerek yaptırılan muayeneler, bilinmeyen adreslerde alınan raporlar araç alan kişilerin büyük sorunlar ile yüz yüze olmasına neden olabiliyor. Aldığım araç ayıplı çıktı özellikle son zamanların en çok karşılaşılan sorunlardan birisi olmaya başladı.

Peki, aldığımız 2’nci el araç kusurlu çıkarsa ne yapmak gerekir? İşte, merak edilen detaylar…

Alınan Araçlar Kusurlu Çıkarsa Neler Yapılmalı?

Alınan araçlar kusurlu olsa bile satış yapan kişiler tarafından bir hayli merak edilebiliyor. Satış sırasında satıcılar;

 1. Değişensiz, arabam orijinal
 2. Sadece birkaç parçada boya var
 3. İhtiyaçtan satıyorum, ev alacam
 4. Orijinal kilometrede gibi cümleler ile satışları yapılan araçlar bazen insanların sorunlar ile yüz yüze olmasına neden olacak.

İkinci el araç almak her ne kadar daha cazip bir düşünce gibi dursa da aslında adeta kumar oynamak gibi olduğunu bilmek gerekir. Şartlar ne olursa olsun ikinci el araçların satıcıların dediklerinden ziyade belirli noktaları gözler önüne alması gerekir.

Satış işlemi gerçekleştikten sonra sorun yaşamamak için belirli noktalar ayarlanmalıdır. İkinci el araç satışları sırasında kesinlikle satış işlemi daha yapılmadan ekspertiz raporlarını almak gerekir. Bunun yanı sıra araç satış sözleşmesi düzenlettirilmelidir. Araç satış sözleşmesinde satıcının vaat ettiği her şey sıralanmalıdır. Özelliklerin tamamı sözleşmeye eklenmelidir.

İkinci El Araçlardaki Gizli Ayıplar

İkinci el araçlarda gizli ayıplar meydana gelebilir. Satış işlemlerinin ardından her ne kadar fark edilerek satıcılar aransa bile satıcılar bunları kabul etmeyebilir. Böyle anlarda sorun yaşamamak için belirli haklardan yararlanmak için ayıbı öğrenir öğrenmez satıcılara mail, mesaj ya da ihbarname olarak yazılı bir şekilde bildirmek gerekir.

İhbar ederken kişilerin kendilerini kanıtlaması için satış sözleşmesi, yazılı bir şekilde bildirilen kusurlar ya da ekspertiz raporları her zaman yardımcı olacak, kişilerin paralarını geri almalarına olanak sunabilecektir.

986 Görüntülenme

SORULAR

 1. Adnan dedi ki:

  Meraba ben 2020 temmuzda araç aldim 1 parça degişen diye oldim ekperede gostermedim şimdi araci satmak istedim muşteri araci ekspere soktu araçta 8 10 parça degişen kompile boya cikti ne yapmaliyim yasal haklarim varmi teşekkur ederim

 2. dogan dedi ki:

  1 hafta önce araba aldım 90.000 TL ye Arabanın geri vitesi boşa geçiyor rampada. Arabada seffaf kaplama var dediler arabada vernik atmasi varmış yani boyası dökülüyor ön amortisörleri patlak
  Ekran paneli arızalı. 90.000 TL ye aldım ama araba fiyatları yukseldi şuanda 11.000 TL oldu ne yapabilirim

AVUKATA SORU SOR

 

Telefon WhatsApp