Ankara Adliyesi Arabuluculuk Bürosu Nerede | Ankara Avukat, Boşanma Avukatı, Miras Avukatları Ankara

Ankara Avukat

ANASAYFA

Ankara Adliyesi Arabuluculuk Bürosu Nerede

Ankara Adliyesi Arabuluculuk Bürosu Nerede

Ankara Adliyesi Arabuluculuk Bürosu Nerede? Aralarında herhangi bir şekilde uyuşmazlık yaşayan kişiler, dava yöntemi ile bu anlaşmazlığın çözüme kavuşturulmasını talep edebilecekleri gibi, mahkeme sürecinden çok daha kısa sürede uyuşmazlığın çözümünü elde edebilirler.

Tarafların bunun için başvuracakları hukuki yöntemlerden biri de arabuluculuk faaliyetleri olarak öne çıkmaktadır.

Hukuki ihtilaf yaşayan taraflar, bu meseleyi çözüme kavuşturabilmek için üçüncü bir kişinin hakemliğine başvurmak istediklerinde arabuluculuk faaliyetlerine başvurabilmektedir.

Türkiye’de arabuluculuk faaliyetleri hem mahkemeye açılacak dava öncesinde hem de mahkemede açılan dava sürecinde gerçekleştirilebilmektedir.

Ankara Adliye Arabuluculuk Bürosu Nerede – Arabuluculuk İletişim Numaraları

Ankara Adliyesi Arabuluculuk Başvurusu, Ankara Arabuluculuk Bürosu 0312 540 45 32 – 0312 204 47 79
Ankara Batı Adliyesi Arabuluculuk Başvurusu: Ankara Batı Adliyesi Bürosu 0 312 246 44 54

Dava öncesi arabuluculuk faaliyetlerine başvuruda bulunmak isteyenler, Adalet Bakanlığı tarafından lisans verilen özel arabuluculuk merkezlerine müracaat edebilecekleri gibi adliye sarayı içinde yer alan Ankara Adliyesi Arabuluculuk Bürosu başvurusunda bulunarak da arabuluculuk faaliyetlerini diledikleri gibi başlatabilme hakkına sahip olmaktadır.

Arabuluculuğa Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Hukuki ihtilafın sonlandırılması ve uyuşmazlık yaşanan meseleyi çözüme kavuşturmak için arabuluculuk faaliyetlerine başvuruda bulunulabilir. Hukuk sistemimizde yer edinen Arabuluculuk Kanunu’na göre kişiler, uyuşmazlıkların çözümü için mahkemeye dava açmadan önce veya dava açtıktan sonra dahi arabuluculuğa başvuruda bulunabilme hakkına sahiptir.

Dava açmadan önce arabuluculuk faaliyetlerine başvuran ve uzman arabulucu hakemliğinde gerçekleştirilen müzakerelerde anlaşmaya varan tarafların bu süreçten sonra dava açmaya ihtiyaçları kalmamaktadır. Uzman arabulucu tarafından onaylanan sözleşme mahkeme ilamı görevi görecektir. Bununla birlikte arabuluculuk faaliyetleri sonrasında taraflar kendi çıkarlarını gözeterek karşılıklı uzlaşmaya varmaları durumunda bu mesele bir daha davaya konu olamayacaktır.

Eğer aralarında uyuşmazlık yaşayan kişiler, dava açıldıktan sonra arabuluculuk faaliyetlerine başvurmak istediklerinde de mahkeme duruşması sırasında hakimler tarafından bilgilendirilmektedir. Mahkemede hakim taraflara meselenin çözümü için arabuluculuğa gitme önerisi sunmaktadır. Taraflar eğer karşılıklı müzakere ederek arabuluculuk hakemliğinde anlaşmaya varacaklarını düşünüyorlarsa hakim, mahkemeyi 2 seferlik 3 aya kadar uzatma hakkı bulunmaktadır.

Arabuluculuğa gitmek isterlerse hakim duruşmayı erteledikten sonra taraflar anlaşırlarsa mahkeme davayı görmeyi bırakmaktadır. Taraflar arabuluculuk hakemliği gözetiminde anlaşmaları durumunda müzakereler sonrası anlaşmaya varılan mesele imzalanarak metin haline getirilmektedir. Bu anlaşma metni mahkeme ilamı niteliğine sahip olduğu için tarafların arabuluculuk faaliyetlerinden sonra bu konuyu bir daha davaya konu edinebilmektedir.

Hangi Uyuşmazlıklar İhtiyari Arabuluculuk Kapsamındadır?

Arabuluculuk faaliyetlerine başvurmak isteyen kişiler için ihtiyari ve zorunlu arabuluculuk yöntemleri bulunmaktadır.

İhtiyari arabuluculuk kapsamında, atanan uzman arabulucu hakemliğinde çözüme kavuşturulması için müzakere edilen dava konuları şunlardan oluşmaktadır:

  • Kredi sözleşmeleri,
  • Alım satım ve tüketici uyuşmazlıkları,
  • İnşaat ve sağlık hukuku uyuşmazlıkları,
  • Kira uyuşmazlıkları,
  • İşçi ile işveren arasındaki uyuşmazlıklar,
  • Kat karşılığı inşaat sözleşmeleri,
  • Eser sözleşmeleri,
  • Marka – patent uyuşmazlıkları,
  • Boşanmanın maddi sonuçları hakkında yaşanan uyuşmazlıklar

Bu ve bunlara benzer pek çok uyuşmazlıklar ihtiyari arabuluculuk faaliyetleri ile dava sürecinde veya davadan önce başvurularak gerçekleştirilmektedir. Öte yandan uyuşmazlıkların çözümü için başvurulan ihtiyari arabuluculuk içinde bazı konularda dava öncesi arabuluculuğa gitme zorunluluğu bulunmaktadır.

Hukuk sistemimizde son 2 yıldır aktif bir şekilde kullanılan düzenlemelere göre işçi ile işveren arasında iş sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıkların çözümü için iş mahkemelerine dava açma şartlarından biri de iş hukuku arabuluculuk faaliyetlerine başvurmaktır.

Bunun yanı sıra ticaret hukuku kapsamında bütün ticari uyuşmazlıklar için de dava şartı olarak ilk başta arabuluculuk yoluna başvurulması şart koşulmuştur.

İşçi ile işverenler yaşadıkları hukuki ihtilafta mahkemeye başvurmadan önce uzman arabulucu gözetiminde konuyu müzakere edip anlaşma yoluna gitmeleri durumunda dava açmaya gerek kalmamaktadır. Yine aynı şekilde ticari uyuşmazlıklarda da taraflar anlaşırsa mahkemede dava açılmamaktadır.

1.827 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

 

Telefon WhatsApp