Atla

İlkay Hukuk Bürosu Kitap Ve Yayın Arşiv


İlkay Hukuk Bürosu Kitap Ve Yayın Arşiv

İlkay Hukuk Bürosu Kitap Ve Yayın Arşiv

İlkay Hukuk Bürosu Kitap Ve Yayın Arşivi

İlkay Hukuk bürosu olarak 2006 yılında beri taraf olduğumuz ve sonuçlanmış  3000 iş hukuku davaları içinden seçilerek örnek bilirkişi raporlarlı, örnek yargıtay kararları ışığında hazırlanma aşamasında olan çalışmamız  " İş hukuku kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, işe iade davası, hizmet tespit davası, iş kazası tazminat  davalarında İşçi Alacakları Ve Örnek Bilirkişi Raporları" gibi konuları kapsayarak hazırlanmaktadır.

 

işçi alacakları kitap özkan karaaslan

Destekten yoksun kalma tazminatı ve hukuki sonuçları 

Destekten yoksun kalma tazminatı zarar verici fiil sonucu ölüm olayının meydana gelmesi durumunda, ölen kişinin hayattayken yardımda bulunduğu veya ileride bulunacağı kişilerin mal varlıklarına yönelik meydana gelen zararların giderilmesini amaçlamaktadır. Bu tazminatın gündeme gelebilmesi için öncelikle tazminat talep eden kişi ile ölen kişi arasındaki destek ilişkisi tespit edilmelidir. Destek ilişkisinden söz edebilmek için düzenli ve devamlı yardımın mevcut olması veya ileride bu yardımların gerçekleşeceğinin kuvvetle muhtemel olması gerekir. Destekten yoksun kalma tazminatının özelliklerini bağımsız nitelik taşıması, mal varlığı zararı şeklinde gözükmesi ve yansıma zarar teşkil etmesi olarak sıralayabiliriz. Düzenli ve devamlı bir yardımın söz konusu olmasının yanı sıra, desteğin bakım gücüne sahip olduğunun ve destek görenin de bakım ihtiyacı içinde olduğunun kanıtlanması gerekir. Destekten yoksun kalma tazminatındaki zararın hesaplanabilmesi için öncelikle desteğin tazminata esas alınacak geliri belirlenir ve tazminat hukukunun genel prensipleri ışığında zarardan ve tazminattan indirilmesi gereken durumlar göz önünde tutulur. Son olarak belirlenen tazminat faiziyle birlikte irat veya sermaye şeklinde borçludan tazmin edilir.Hazırlanan bu çalışmada konu ile ilgili doktrindeki tartışmalara yer verilmiş olup, Yargıtay kararlarıyla desteklenmiştir.

Seçkin Yayınlarında Hazırlanan Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Yayın Aşamasındadır.

 

AİLE HUKUKU MAKALE ÇALIŞMASI

Hazırlık

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı kitap ve yayınlarımız
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • ABDURRAHMAN ÜNVER -
    29 Ağustos 2016

    Ankara Barosu Avukat İlkay Uyar Kaba Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

    Cevapla
Yorum Bırak