Anlaşarak Boşanma Ne Kadar Sürer? | Ankara Avukat, Boşanma Avukatı, Miras Avukatları Ankara

Ankara Avukat

ANASAYFA

Anlaşarak Boşanma Ne Kadar Sürer?

Anlaşarak Boşanma Ne Kadar Sürer?

Anlaşarak Boşanma Ne Kadar Sürer konu girişi Anlaşmalı boşanma, aile boşanma hukukunda en hızlı sonuçlanan davalardan biridir. Anlaşarak boşanma taraflar arasındaki çekişme ve huzursuzluğu kısa sürede sonuçlanması ve tarafları yıpratmaması açısında önemlidir. Anlaşarak boşanma davası açılabilmesi için eşlerin bir yıl evli kalma zorunluluğu vardır. Anlaşarak boşanmada eşler kendileri aile mahkemesine müracaat ederek dava açabilecekleri gibi avukat aracılığı  dava açabilirler.

Davanın avukat ile takip edilmesi, davanın daha çabuk sonuçlanmasına bir etkendir. Anlaşmalı boşanma davası açabilmesi için öncelikle boşanma dava dilekçesi hazırlanmalıdır. Ayrıca anlaşmalı boşanma davasının eki olan Anlaşmalı Boşanma protokolü hazırlanarak aile mahkemesine müracaat edilir. Anlaşmalı veya anlaşarak boşanma davası açılması esnasında dilekçeye eklenecek protokol önemlidir. Eşler Evliliğin sonlandırılmasına dolayı velayet, nafaka, tazminat ve mali sonuçlar hakkında anlaşmış olmaları gerekmektedir. | Anlaşarak Boşanma Ne Kadar Sürer?

Anlaşmalı Boşanma İçin Gerekli Evraklar

Türk Medeni Kanunu’ nun 166. Maddesinde düzenlendiği üzere, evli çiftler evlilik birliğinin temelinden sarsılması ve eşlerin karşılıklı olarak boşanmak konusunda uzlaşmaları halinde, eğer evlilikleri bir yıldan daha uzun bir süredir devam ediyorsa Anlaşmalı boşanma yöntemine başvurarak hızlı bir şekilde boşanabilirler. | Anlaşarak Boşanma Ne Kadar Sürer?

Anlaşmalı Boşanma Davası Açılabilmesi İçin Gereken Evraklar

İnternet aracılığıyla yapılan araştırmalar, özellikle hukuk sistemimiz ile ilgili aydınlatıcı bilgi vermekten öteye bir anlam taşımamalıdır. Bu araştırmalara dayanarak yapılan işlemlerin hukuki sonuçlarının telafi edileme zararlara neden olabileceği unutulmamalıdır. | Anlaşarak Boşanma Ne Kadar Sürer?

Avukat Danışma – Anlaşarak Boşanma Ne Kadar Sürer?

Anlaşarak Anlaşmalı Boşanma davası, şartları ve başvuru ve şartları doğru yapılmış ise ilk duruşmada boşanma kararı verilmektedir. Anlaşmalı boşanma dava dilekçesi ile aile mahkemesine başvuru sonrasında  1 ay (ANKARA İÇİN) içinde duruşma tarihi verilmektedir.  Boşanma davasının bir AVUKAT vasıtası ile açılıp takip edilmesi halinde mahkemenin iş yüküne göre bir haftada dahi boşanmak mümkün olabilmektedir. Bu açıklamaya bağlantılı olarak, anlaşmalı boşanmada hak ve dava süreci hakkında avukat danışma hizmetinin taraflara faydalı olacağından tavsiye ediyoruz.

Bir diğer önemli yazımız olan Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır başlıklı makalemizde Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır hakkında bilgiler verilmektedir. | Anlaşarak Boşanma Ne Kadar Sürer?

45 Görüntülenme

SORULAR

  1. HALİM KÖSE dedi ki:

    Anlaşarak Boşanma Ne Kadar Sürer Davada zaman aşımı süresi var mı? Dava zaman aşımı süresini belirtirseniz sevinirim..

  2. Özgecan dedi ki:

    aNLAŞMALI BOŞANMA DAVASININ KISA SÜREDE SONUÇLANMASINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR.

AVUKATA SORU SOR

 

Telefon WhatsApp