Atla

Anlaşmalı Boşanma 1 Bir Yıl Şartı


Anlaşmalı Boşanma 1 Bir Yıl Şartı

Anlaşmalı Boşanma 1 Bir Yıl Şartı

Anlaşmalı Boşanma 1 Bir Yıl Şartı

Türkiye'de açılan boşanma davalarından en önde geleni Anlaşmalı boşanma davası türüdür. Anlaşmalı boşanma taraflar arasında yapılan protokol ile anlaşmaları durumunda gerçekleşmektedir.Anlaşmalı Boşanma 1 Bir Yıl Şartı Anlaşmalı boşanma Şartlarında en önemlisi ise Evliliğin en az Bir Yıl olması Şartı bulunmaktadır.

Eğer Evlilik bir yılını doldurmadan Anlaşmalı boşanma açılmış ise çekişmeli boşanma davasına dönüşür. Eşler anlaşmalı boşanma davasını açarken Bir yıl şartına özellikle dikkat etmelidir. Evli çiftlerin anlaşmalı boşanma haklarından yararlanabilmesi için bazı kanunlar bulunmaktadır.

Çift anlaşmalı boşanma kanunundan yararlanabilmek için en az bir yıl süre ile evli kalmış olmalı, boşanmanın gerçekleşebilmesi için evlilikle ilgili her konuda ortak bir karara varmış ve bu kararları bir anlaşma ile bağlamış olmalı, tarafların her ikisinin de duruşma gününde mahkemede hazır bir şekilde bulunması gerekmektedir.

Tüm bunların gerçekleştirilmesine rağmen bazı durumlarda hakim anlaşmalı boşanma için hazırlanmış olan protokolün bazı maddelerini uygun bulmayabilir. Bu durumda hakimin bazı maddeler üzerinde değişiklik yapma hakkı bulunmaktadır.  Eğer yapılan değişiklikleri her iki tarafta kabul ederse boşanma resmi olarak gerçekleşebilmektedir.

Yargıtay Kararı - Anlaşmalı Boşanma 1 Bir Yıl Şartı

ANLAŞMALI BOŞANMA BİR YIL ŞARTI 

T.C. YARGITAY 2. HUKUK DAİRESİ ESAS: 2006/12011 KARAR: 2006/18556 KARAR TARİHİ: 28.12.2006

Türk Medeni Kanununun 166 ncı maddesinin üçüncü fıkrasında öngörülen bir yıllık süre şartının da gerçekleşmemiş olması nedeniyle davanın reddine karar verilmesi gerekirken,

4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 166 ncı maddesinin birinci fıkrasında, evlilik birliğinin, ortak hayatı sürdürmeleri kendilerinden beklenmeyecek derecede sarsılmış olması halinde, eşlerden her birinin boşanma davası açabileceği hüküm altına alınmıştır. İncelenen dosyada, taraflar arasındaki evlilik birliğinin temelinden sarsıldığına ilişkin bir delil ileri sürülmediği, ancak tarafların boşanma hususunda anlaştıkları görülmektedir.

Anılan Kanunun 166 ncı maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan hükümde, en az bir yıl sürmüş evliliklerde eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi halinde evlilik birliğinin temelinden sarsılmış sayılabileceği öngörülmüştür.

Dosyada mevcut nüfus kaydından, tarafların 10/8/2001 tarihinde evlendikleri anlaşılmış olup, dava tarihine göre henüz bir yıllık yasal süre dolmamıştır. Mahkemece, taraflar arasındaki evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı hususunun ispatlanamamış olması, Türk Medeni Kanununun 166 ncı maddesinin üçüncü fıkrasında öngörülen bir yıllık süre şartının da gerçekleşmemiş olması nedeniyle davanın reddine karar verilmesi gerekirken, yazılı şekilde karar verilmesi usul ve yasaya aykırıdır.  

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Anlaşmalı Boşanma 1 Bir Yıl Şartı - Yorum
  AYTEKİN ZOBU -
  19 Kasım 2016

  Anlaşmalı Boşanma 1 Bir Yıl Şartı Bu davanın sonuçlanması ve süresini merak ediyorum..

  Cevapla
 • Anlaşmalı Boşanma 1 Bir Yıl Şartı - Yorum
  Nazım -
  17 Aralık 2016

  Anlaşmalı Boşanma 1 Bir Yıl Şartı Bu dava konusunda, zarar görmem nedeniyle maddi ve manevi tazminat Nasıl isterim..

  Cevapla
Yorum Bırak