Anlaşmalı Boşanma Ankara! Anlaşmalı boşanma dilekçesi Ankara | Ankara Avukat

Ankara Avukat

Anlaşmalı Boşanma Ankara

aile mahkemeleri ankara nerede

Anlaşmalı Boşanma Ankara. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nda hükmedilen şartların yerine getiren eşler anlaşmalı boşanma davası ile tek celsede boşanabilmektedirler.

Esas olarak eşlerin dava sonrası;

 • Sahip olunan çocukların velayeti ve bakım giderleri,
 • Ortak edinilen malların paylaşımı,
 • Nafaka ve tazminat gibi konular üzerinde uzlaşı sağlamaları

Ve sağladıkları uzlaşıyı hazırladıkları protokol ile mahkeme heyetine sunmaları neticesinde açılan boşanma davası anlaşmalı olarak mahkeme heyetince değerlendirilerek karara bağlanmaktadır.

Ankara Anlaşmalı Boşanma Şartları Nelerdir?

Boşanma talebi üzerinde uzlaşan eşlerin anlaşmalı boşanma şartlarını yerine getirip getirmedikleri mahkeme heyetince incelenmektedir. Şartları yerine getirilmeyen davaların reddine karar verilebilmektedir.

 • En az 1 yıl süre ile evlilik birliğinin devam etmesi
 • Boşanma talebini ileten eşlerin maddi ve manevi konularda uzlaşma sağlamış olması
 • Eşlerin uzlaşı sağladıklarını gösterir protokollerini mahkeme heyetine sunmuş olması
 • Eşlerin avukatlık hizmeti almış olsalar dahi uzlaşı sağladıklarını beyan etmek üzere davaya katılmış olması

Anlaşmalı olarak gerçekleştirilecek boşanma davalarında aranan şartlardır.

Ankara’da Anlaşmalı Boşanma Nerede Hangi Mahkemede Açılır?

Tüm boşanma tiplerinde olduğu gibi anlaşmalı boşanma talep eden eşler Aile Mahkemeleri’ne müracaat etmelidirler. Müracaat için;

 • Davalı eşin ikamet ettiği ile bağlı,
 • Eşlerin birlikte son 6 ay içerisinde ikamet ettikleri ile bağlı Aile Mahkemeleri yetkilidir.

Ankara’da Anlaşmalı Boşanma davası eşler ikametgah ettiklere bölgeye sorumluluğunda bulunan aile mahkemelerinde dava açılır. Ankara ilinde Aile Mahkeleri Adalet Ankara adliyesinde yada Sincan Batı Adliyesinde dava açabilirler.

Anlaşmalı boşanma davası açılmadan önce boşanmanın mali sonuçları, nafaka, tazminat, mal paylaşımı ve velayet konularında avukat danışmanlık alınmasını öneriyoruz.

Ankara Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır?

Anlaşmalı boşanma protokolü sürecin çekişmeli olarak değerlendirilmemesi için istenen bir uzlaşı protokolüdür. Protokol basitçe;

 • Tarafların hür iradeleri ile boşanma isteklerini belirtmeleri,
 • Tarafların ev eşyaları konusunda anlaştıklarını belirtmeleri,
 • Tarafların nafaka ve tazminat konusunda anlaştıklarını belirtmeleri,
 • Tarafların müşterek çocuklarının velayetleri ve giderleri konusunda anlaştıklarını belirtmeleri

Gereklidir. Uzlaşılan konuların ayrıntıları protokolde ayrıntılı olarak yer alarak taraflar tarafından imza altına alınmalıdır.

Ankara Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Anlaşmalı boşanma başvuru dilekçesi süreci başlatmaktadır. Yetkili Aile Mahkemeleri’ne eşlerin herhangi birisinin dilekçe ile başvurması sürecin başlaması için yeterlidir.

Ankara’da Anlaşmalı Boşanma Dava Süreci Nasıl İlerler?

Tarafların her ikisinin katılım gerçekleştirmesini zorunlu kılan anlaşmalı boşanma süreci eşlerin ve tanıkların ifadelerine başvurulması, delillerin ve protokolün sunulması ile birlikte karara bağlanır. Her ne kadar eşler boşanma konusunda anlaşmış olsalar da mahkeme heyetine sunulan sebebin evlilik birliği temellerinin sarsılmış olduğuna işaret etmesi gerekir.

 • Hukuki altyapıya uygun olmayan,
 • Eşlerden herhangi birisinin katılım göstermediği,
 • Eşlerden herhangi birisinin boşanmak istemediğini beyan etmesi,
 • Boşanmak için öne sürülen sebeplerin yetersizliği

Davanın reddine veya çekişmeli olarak sürdürülmesine sebep olmaktadır.

Ankara’da Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Tüm hukuki şartlar sağlanması halinde anlaşmalı boşanma en kısa ne kadar sürer sorusunun yanıtı tek celsedir. Tek celsede karar verilen boşanma için davanın karara bağlanması 1 ila 4 ay arasında değişen sürelerde gerçekleşmektedir.

Ankara’da Anlaşmalı Boşanma Dava Masrafı Ne Kadar?

Çekişmeli boşanmaya göre kısa süreli olması ve eşlerin uzlaşı sağlaması anlaşmalı boşanma davalarının 300 ila 500 TL arasında dava masrafı ile açılabilmesine olanak tanımaktadır.

Ankara Anlaşmalı Boşanma Davası Avukat Ücreti   

Anlaşmalı boşanma davaları için avukat ücretleri davaya göre değişmektedir. Avukat ve müvekkili arasında vekalet ücret sözleşmesi olmaktadır. Bu sözleşmenin oluşması için avukata vekalet verilmesi gerekmektedir.

Bu anlaşma sözlü ya da yazılı şekilde kurulabilir. Avukat ve müvekkili arasında ücret sözleşmesi yapılmamış olsa dahi, avukat bu ücret tarifesine göre hak elde etmektedir. Anlaşmalı boşanma davası avukat ücreti de yasalarla belirlenmiştir. Borçlar Kanunu ve 1136 sayılı yasa ile vekalet ücretleri belirlenmiştir. Buna göre:

 • Avukat ücretlerinin belirlenmesi kapsamında avukatın çabası, emeği ve işin niteliği ile beraber davanın süresi de göz önünde bulundurulmaktadır.
 • Dava değerinin tespit edilmesinden sonra yasal avukatlık ücreti, dava değerine göre hesaplanmaktadır.

İlgili kanunun 3. Maddesinden daha detaylı bilgiye ulaşılabilir. Avukatlık ücretleri bu gibi durumlar sebebiyle net bir fiyatla belirtilememektedir. Bazı davalar oldukça kısa sürede tamamlanırken, bazı davalar yıllarca sürebilir. Bu gibi unsurlar, dava ücretleri konusunda belirleyici olmaktadır.

Ankara’da Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Zaman Sonuçlanır?

Anlaşmalı boşanma davası sonuçları ne zaman belli olur sorusunun yanı davaya göre değişmektedir. Genel olarak iki tarafında anlaşması durumunda oldukça kısa sürede dava sonuçlanmaktadır. Çeşitli durumlarda dava sırasında anlaşmazlıkların yaşanması gibi hallerde dava uzayabilmektedir.

Anlaşmalı boşanmak için 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nda belirtildiği üzere anlaşmalı boşanma şartları eşler tarafından yerine getirilmiş olmalıdır. Bu şartları yerine getirmemiş olan eşlerin anlaşmalı olarak boşanması söz konusu değildir. Bu gibi durumlarda anlaşmalı olarak başlayan davalar, çekişmeli boşanma davası olarak devam eder.

Anlaşmalı Boşanma Davası Maliyeti Nedir Nasıl Açılır?

Anlaşmalı boşanma dava açılma süreci için boşanmak isteyen eş, evlilik birliği içerisinde son altı ayda ikamet ettiği bölgede bulunan Aile Mahkemesi’ne başvurmalıdır. Eşlerin altı aydan daha uzun süre farklı yerlerde ikamet etmesi hallerinde ise boşanma davalının bulunduğu ikamette açılmaktadır.

Anlaşmalı boşanma davaları için baştan beri anlaşma sağlanarak, hukuki prosedürlerin takibi gerçekleşebilir. Ancak tarafların fikir birliğine varamamaları sebebiyle çekilmeli boşanma söz konusu olabilir. Anlaşmalı boşanma davalarında tarafların boşanma protokolü kapsamında kriterleri yerine getirmesi gerekmektedir.

30 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

 

Telefon WhatsApp