Anlaşmalı Boşanma Davası Nerede Açılır? | Ankara Avukat

Anlaşmalı Boşanma Davası Nerede Açılır?

Anlaşmalı Boşanma Davası Nerede Açılır?

Anlaşmalı Boşanma Davası Nerede Açılır? Çiftlerin hazırladıkları protokolle nafaka, mal paylaşımı ve velayet konularında anlaşarak evlilik birliği temellerini sarsacak nedenleriyle birlikte boşanma taleplerini ilettikleri boşanma anlaşmalı boşanma, çiftlerden herhangi birisinin dilekçe ile başvurmasıyla açılabilmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nerede Açılır?

Boşanma Dilekçesinin teslim edileceği yetkili mahkemenin bağlı olduğu ili açıklığa kavuşturacak anlaşmalı boşanma nerede açılır sorusunun yanıtı ise boşanmak isteyen çiftlerin ikamet ettiği il olacaktır.

Anlaşmalı Boşanma Nerede Açılır Hangi Mahkemeye Başvurulur?

İkamet ettikleri ile başvurarak anlaşmalı boşanma davası açmak isteyen çiftler, anlaşmalı boşanma yetkili mahkemesi olan Aile Mahkemesine başvurmalıdırlar.

Anlaşmalı Boşanma Davasının Şartları Nelerdir?

Türk Medeni Kanununun 166. maddesinin 3. fıkrası anlaşmalı boşanma davası açabilme şartlarını kesin olarak belirtmektedir. Türk Medeni Kanunu’na göre anlaşmalı boşanma davası açabilmek için;

  • En az 1 yıllık süre boyunca evli olunması,
  • Eşlerin her ikisinin de boşanmak istemesi,
  • Eşlerin protokol ile mahkemeye nafaka, mal paylaşımı ve velayet konularında anlaştıklarını gösterir imzalı protokolü sunmaları,
  • Her iki eşin de davaya katılım göstermesi

Şartlarının aranacağı belirtilmektedir. Anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır konusu hakkında daha fazla bilgi için makaleyi okuyabilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanır?

Boşanma sözleşmesi olarak da bilinen anlaşmalı boşanma protokolü, davanın çekişmeli boşanma davası olarak görülmesi yerine anlaşmalı boşanma davası olarak görülmesi için Aile Mahkemesi tarafından talep edilmektedir. Eşlerin her konuda anlaştıklarını gösteren protokolde;

  • Eşlerin hür iradeleri ile boşanmak istediklerini belirtmeleri,
  • Eşlerin çocukların velayetinin kimde kalacağı ve çocukların masraflarının kim tarafından karşılanacağı,
  • Velayeti karşı tarafa verilen çocukla diğer ebeveynin ne şekilde ve hangi günlerde görüşeceği,
  • Boşanma nedeniyle nafaka ve tazminat talep edilip etmeyeceği, edilecekse hangi tarafın ne kadar tazminat ve nafaka ödeyeceği,
  • Boşanma sonrası ev ve ziynet eşyalarının, ortak edinilen malların nasıl paylaşılacağı
Anlaşmalı Boşanma dava dilekçesi nereye verilir

Anlaşmalı Boşanma Davası Nerede Açılır?

Konuları yer alarak protokolün karşılıklı olarak imzalanması gerekmektedir. Protokole yukarıda sayılan standart bilgilerin dışında eklenmek istenen maddeler eklenebilmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürür?

Anlaşmalı boşanma davalarında tarafların her konuda anlaşarak mahkemeye başvurmaları, yargılama sürecinin yapılma zorunluluğunu ortadan kaldırarak davanın sonuçlanma süresini kısaltmaktadır.

Başvuru sonrası mahkeme heyeti boşanmak isteyen eşlerin gerekçelerini kamu düzenine uygunluk açısından incelemesinin ardından tek celsede sonuçlandırabilir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nerede Açılır? konusu içinde yer alan diğer Anlaşmalı Boşanma Davası konusu ve Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Boşanma Avukatı sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri