Atla

Anlaşmalı Boşanma Ne kadar Sürer Sürede Sonuçlanır


Anlaşmalı Boşanma Ne kadar Sürer Sürede Sonuçlanır

Anlaşmalı Boşanma Ne kadar Sürer Sürede Sonuçlanır

Anlaşmalı Boşanma Ne kadar Sürer Sürede Sonuçlanır

Medeni hukuk  içerisinde Boşanma davalarından olan anlaşmalı boşanma davası en hızlı çözülen dava türlerinden biridir. Anlaşmalı boşanma, davanın açıldığı şehir, ilçe, adliye yer mahkemesinin dava fazlalığına göre anlaşmalı boşanmada süre değişiklik gösterebilir. Anlaşmalı boşanma davası açarak boşanmak isteyen eşler öncelikle anlaşmalı boşanma şartlarını oluşup oluşmadığına bakmalıdırlar.  

Anlaşmalı boşanma şartlarının en önemlisi eşlerin evlilikleri en az 1 yıl sürmüş olması gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma açacak eşlerin bu yola çıkmadan önce en çok cevap aradıkları sorular, anlaşmalı boşanma ne kadar sürer, boşanma davasında avukat tutmam gerekiyor mu, anlaşmalı boşanma davasının masraf ve avukatlık ücretleri ne kadardır.

Anlaşmalı Boşanma davasının daha hızlı sonuçlanması için öncelikle Anlaşmalı Boşanma dilekçesi, Anlaşmalı Boşanma protokolü ve dava dilekçesi ekleri, Anlaşmalı Boşanma davası harç ve masraflarının eksiksiz yatırılması gerekmektedir. Anlaşmalı Boşanma davası, taraflar usulü işlemleri ve yukarıda bahsettiğimiz hususları bildikleri ve uygun davrandıkları takdirde normalde 1 celsede yani tek duruşma sonucunda bitmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Davası eşlerden birisi tarafından açılmış ise genelde bir ay ile üç ay kadar sürede sonuçlanır. Anlaşmalı boşanma davasının hazırlık süresi olan, dava dilekçesinin hazırlanması, protokolün hazırlanması ve aile mahkemesine müracaat edilmesi, dava harç ve masrafların yatırılarak duruşma günü alınması bu süreye dahil değildir.

Anlaşmalı Boşanma Davasını bir avukat vasıtası ile açılıp takip edilmesi halinde mahkemenin iş yüküne göre bir hafta içerisinde sonuçlanır. Bu belirtilen süreler Anlaşmalı Boşanma davasının açıldığı il aile mahkemesinin iş yüküne göre farklılık gösterebilir. Anlaşmalı Boşanma davasının hazırlık süresi olan, dava dilekçesinin hazırlanması, protokolün hazırlanması ve aile mahkemesine müracaat edilmesi, dava harç ve masrafların yatırılarak duruşma günü alınması bu süreye dahildir. 

 

Anlaşmalı Boşanma Ne kadar Sürer

Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürer - Anlaşmalı Boşanma Ne kadar Sürer Sürede Sonuçlanır

Anlaşmalı boşanma çekişmeli boşanma davalarına oranla daha hızlı sonuç verir yargısı oldukça doğru bir yargı olmakla beraber anlaşmalı boşanma davaları arasında da bu süreç değişmektedir. Davanın süresini etkileyen etmenleri incelediğimizde anlaşmalı boşanma süresini etkileyen faktörlerin olduğunu görürüz. Bu etmenleri şu şekilde sıralayacak olursak:

Davanın açıldığı mahkemenin iş yoğunluğu

Hakimin takdir yetkisinin hangi konuda olacağı

Tarafların anlaşma yaptıkları konularda itiraz çıkarıp çıkarmayacakları

Tarafların avukat tutup tutmamaları, avukatın ehil bir avukat olup olmaması

Anlaşmalı boşanma davasının çekişmeli boşanma davasına dönmesi

Bu etmenleri bir araya getirerek en ideal kısa süreyi hesapladığımızda iş yoğunluğunun fazla olmadığı bir mahkemede hakimin şartların gerçekleştiği kanaatine varması sonucu tarafların anlaşma yaptıkları konularda itiraz etmeyerek, avukatların dava sürecini ilerlettiği anlaşmalı boşanma davalarında en kısa ideal süre 10 gün ile 1 ay içerisinde değişmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Ne kadar Sürede Sonuçlanır

Anlaşmalı boşanma süresini etkileyen faktörlerin olması, dava esnasında tersliklerin meydana geldiği bir süreci ele aldığımızda anlaşmalı boşanma süreci 1 ay 3 ay gibi bir süreye çıkabilir. Taraflardan biri anlaşmalı boşanma davası sürecinden vazgeçerse o zaman dava çekişmeli davaya döneceğinden süre daha da uzayabilir. Boşanma konusunda  avukat ile davanın takibi kişinin böyle durumlarda zorda kalmaması ve hakkının kaybının önlenmesi için birtakım önlemler alır ve sürecin daha hızlı ilerlemesini sağlar.

Bu nedenle avukatlık ve danışmanlık hizmeti desteğinin önemi büyüktür. Birey davayı tek başına da elbette yürütebilir fakat usulü ve diğer olabilecek ihtimalleri tasarlayan ve ona göre hareket eden boşanma avukatı sürecin hızlanmasına oldukça katkı sağlamaktadır. Anlaşmalı Boşanma Ne kadar Sürer veya hangi Sürede Sonuçlanır sorunun cevabını aramaya çalıştık.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • GAMZEGÜL HARMANBAŞI -
  3 Kasım 2016

  Anlaşmalı Boşanma Ne kadar Sürer Sürede Sonuçlanır Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
 • Pak -
  12 Şubat 2017

  Anlaşmalı Boşanma Ne kadar Sürer Sürede Sonuçlanır Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

  Cevapla
 • Ananonim -
  29 Haziran 2017

  Anlasmani bosanma nekadar surer ve bosanmadan varsam olurmu davalarim devam ediyo

  Cevapla
  İlkay Uyar Kaba -
  29 Haziran 2017

  Merhabalar Yazınızdan anladığım kadarıyla, şuanda boşanma davanız mevcut. Bu boşanma davasında karşı eşle anlaşmalı protokol hazırlayıp mevcut davanıza sunmanız durumunda boşanma davanız anlaşmalı olarak daha kısa sürede sonuçlanabilir.

  Cevapla
Yorum Bırak