Anlaşmalı Boşanmada Mal Paylaşımı Ne zaman Nasıl Olur? | Ankara Avukat, Boşanma Avukatı, Miras Avukatları Ankara

Ankara Avukat

ANASAYFA

Anlaşmalı Boşanmada Mal Paylaşımı Ne zaman Nasıl Olur?

anlasmali-bosanmada-mal-paylasimi-nasil-olur-2020

Anlaşmalı Boşanmada Mal Paylaşımı Ne Zaman Nasıl Olur? Boşanmada genel olarak mal paylaşımı, evlilik birliğinin mahkeme kararı sona ermesi ile birlikte, tarafların evlilik süreci içerisinde edinmiş olduğu malların, eşitlik esasına dayanarak paylaşılması anlamına gelir. Bu dava boşanma davası ile birlikte açılmaz.

Mal paylaşımı davası açılabilmesi boşanma davasının sona ermesi ile mümkündür.

Anlaşmalı Boşanma Nedir ?

Anlaşmalı boşanma, boşanmak isteyen tarafların, tazminat, nafaka ve çocuğun velayeti gibi durumları kendi aralarında çözüme kavuşturarak, önemli hususları bir protokol çerçevesinde dahilinde düzenleyerek mahkemeye başvuruda bulundukları, boşanma yöntemidir.

Bu dava türü, boşanma davaları dahil birçok, davaya göre çok daha kısa sürede sonuçlanır, bunun sebebi ise tarafların uzlaşmaya varmış olmalarıdır.

Mal Paylaşımı Davası Nedir ?

Mal rejimi tasfiyesi, evli çiftlerin evlilik birliği süresi içerisinde edinmiş oldukları malların, evlilik birliğinin sona ermesi ile birlikte, paylaşımın nasıl ve ne şekilde yapılacağına dair kuralları içermektedir.

Taraflar, evlilik birliği içerisinde edinmiş oldukları malların paylaşımına dair, kendi aralarında rejim türlerinden birini seçerek gerekli sözleşmeyi imzalayabilirler. Fakat taraflar, belirlenmiş olan mal rejimi türlerinden birini seçmemişler ise, nikah tarihlerine göre yasal olan mal rejimi hangisi ise o yasal mal rejimine tabi olacaklardır.

Daha açık tabiri ile mal paylaşımı davası, evliliğin sona ermesi ile, evlilik süreç içerisinde edinilmiş olan malların eşit olacak şekilde taraflar arasında paylaşılmasıdır.

Anlaşmalı Boşanmada Mal Paylaşımı Nasıl Olur?

Mal paylaşımı davası, belirli bir süreye tabi olarak açılması mümkün olan bir dava çeşididir. Bu dava, ancak boşanma davasının sona ermesi ile açılabilir, aksi takdirde boşanma davası sonlanmadan açılamaz.

Ancak anlaşmalı boşanmada mal paylaşım sorununu Anlaşma protokolü ile çözüme kavuşturabilirler. Eşlerin mal paylaşımı protokole yazılarak bu sorun dava açılmadan çözülebilir.

Boşanma protokolü hazırlanırken, protokole “mal paylaşımı talebimiz yoktur” ibare konulması halinde, mal paylaşım hakkınızdan vazgeçtiğiniz kabul edilmektedir. Bu konuda verilmiş örnek kararları inceleyebilirsiniz.

Mal Paylaşım Davası Zamanaşımı ve Mal paylaşım dava açma süresi

Boşanma davasının sona ermesi ve mahkemenin boşanmayı gerçekleştirmesi ile birlikte mal paylaşımı davası için başvuru süreci başlar.

Anlaşmalı Boşanmada Mal Paylaşımı Ne zaman Olur?

Mal paylaşım davası, boşanma kararının kesinleşmesi tarihinden itibaren bir yıllık bir süreye tabidir.

Olağanüstü durumları içinde 10 yıllık zamanaşım süre olup, bu süre dolduktan sonra dava açma yetkisini kaybeder ve başvuracağı mal paylaşımı davası da direkt olarak reddedilir.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü 2020

Bu protokol, boşanmak isteyen tarafların mahkemeye başvururken, evliliğin sona ermesi ile birlikte anlaşılan bazı temel hususları bir protokol çerçevesinde düzenledikleri ve karşılıklı olarak imzaladıkları bir anlaşmadır. 

Bu protokol, boşanma dilekçesinin bir eki konumundadır. Hakim tarafından incelenen protokol, kanuna ayrı hükümler içermediği sürece, bu doğrultu üzerinde tarafların boşanması gerçekleştirilir. Hakimin, gerektiği durumlarda, tarafların ve varsa çocukların menfaati için imzalanan protokole müdahale etme hakkı bulunmaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürede Sonuçlanır ?

Anlaşmalı boşanma davasında süreç, çekişmeli boşanma davası türüne göre oldukça daha hızlı bir şekilde sonuçlanmaktadır. Fakat davanın sonuçlanma süresi ne kadar hızlı olursa olsun, davanın bulunduğu mahkemenin iş yoğunluğu da sürecin sonlamasına son derece etkilidir.

Aile Mahkemelerinin yoğun olduğu büyükşehirlerde bu dava ortalama 2 ya da 3 ay gibi bir süreçte son bulurken, daha küçük şehirlerde ise anlaşmalı boşanma davaları 1 ayda kesinleşerek son bulabiliyor. Ayrıca boşanma davası ne kadar kısa sürede sona ererse mal paylaşımı davası da doğru orantılı bir şekilde o kadar kısa sürede açılabiliyor.

1.185 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

 

Telefon WhatsApp