Anlaşmalı Boşanmadan Nasıl Vazgeçilir? | Ankara Avukat, Boşanma Avukatı, Miras Avukatları Ankara

Ankara Avukat

ANASAYFA

Anlaşmalı Boşanmadan Nasıl Vazgeçilir?

Anlaşmalı Boşanmadan Nasıl Vazgeçilir

Anlaşmalı Boşanmadan Nasıl Vazgeçilir? Anlaşmalı boşanma, iki çiftin boşanma sonucunda doğacak olan hukuki süreçte uzlaşmaya gitmesidir.

Genelde çiftler her konuda anlaştığı için davalar da çekişmesiz davalar olarak gerçekleşmektedir. Anlaşmalı boşanma davalarının görüldüğü mahkeme ise Aile Mahkemeleri olabilmektedir.

Bu mahkemeye çiftler birlikte başvurmalı ve mutlaka davaya birlikte katılmalıdır. Anlaşmalı boşanmaya başvurmanın şartı ise bir yıl evli kalmaktır. Çiftler mahkemeye dilekçe ile başvuruda bulunduktan sonra bu davadan vazgeçebilir.

Anlaşmalı Boşanmadan Nasıl Vazgeçilir?

Davadan vazgeçme davanın görüleceği tarihe kadar yapılacağı gibi, boşanma kesinleşmemiş ise boşanma duruşması sonrası dahil her zaman vazgeçebilirler.

Bunun dışında boşanm davası gerçekleşir ve boşanma kararı kesinleşirse, boşanma işlemi gerçekleşmiş olur.

Eşlerden birinin davadan vazgeçmek istemesi talebi üzerine eğer eş boşanmakta kararlı olup, anlaşmasız davanın sürmesini talep ederse bu durumda çekişmesiz olarak devam eden boşanma davası artık anlaşmalı boşanma davasında çekişmeli boşanma davasına dönüşmektedir.

Anlaşmalı Boşanmadan Vazgeçmek için Hangi İşlemler Yapılır?

Anlaşmalı boşanma davasından vazgeçmek için, çiftlerin öncelikle boşanma işlemlerini varsa takip eden avukata boşanmaktan vazgeçtiklerini belirtmeleri ve talimat vermeleri gerekmektedir.

Bunun sonucunda ise avukat hazırladıkları boşanma protokolünü iptal edilmesi ve davanın düşmesi için mahkemeye bildirimde bulunurlar. Bu bildirimden sonra eşlerin feragat isteği gerçekleşir ve dava geri çekilmiş olur.

2.149 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SOR

 

Telefon WhatsApp