Atla

Arabulucu Nasıl Seçilir Başvurulur


Arabulucu Nasıl Seçilir Başvurulur

Arabulucu Nasıl Seçilir Başvurulur

Arabulucu Nasıl Seçilir Başvurulur

Arabuluculuk resmi bir kavram olarak henüz yeni tanınmaya başlayan bir sistem ve bu anlamda da pek çok bilinmeyene sahip bir konu. Sıklıkla sorulan sorular arasında arabulucunun nasıl seçileceği geliyor. Arabulucuları kendiniz seçebildiğiniz gibi, her adliyede bulunan Arabuluculuk Merkezlerine yapacağınız Müracaatlarla da kolaylıkla erişebilirsiniz. 

Arabulucular, sadece Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı' nda bulunan Arabuluculuk siciline kayıtlı kişiler arasından atanabilir.

arabulucu

Bir Kişinin Seçtiği Arabulucuya Gitmeli miyim?

Arabuluculuk daveti esnasında taraflardan birinin seçtiği veya önerdiği Arabulucuyu, o tarafın avukatıymış gibi düşünmek en sık düşülen yanılgılardan biridir. Arabuluculuk resmi ve kanuni tanımı açısından da son derece yanlıştır.

Daha baştan bu şekilde yaklaşmak, anlaşmazlığın Arabulucuk yoluyla çözülememesine neden olabileceği gibi, dava sürecine taşınması kaçınılmaz bir hal alabilir.

6325 Sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu maddeleri bulunur.

" İrade ve Eşitlik "

" Gizlilik "

" Beyan ve Belgelerin Kullanılmaması"

Görevin özenle ve tarafsız bir biçimde yerine getirilmesi"

"Tarafların Aydınlatılması"

Bu kapsamda Arabulucuyu karşı tarafın avukatı olarak görmek ve anlaşmazlığın giderilmesi için Arabulucuya gitmemek son derece yanlış bir karar olur.

Yine de Karşı Tarafın Seçtiği Arabulucuya Gitmemek İçin Ne Yapılabilir?

üm bu değerlendirmelere rağmen, karşı tarafında Arabulucu davetine katılmamak, ancak bu durumda haksız duruma düşmemek için başka bir Arabulucu önerilebilir veya Arabulucuk davetine avukatınızla birlikte gidebilirsiniz.

Sizin önereceğiniz Arabulucuya da anlaşmazlığa taraf olan diğer kişi veya kişiler tarafından aynı şekilde tavır alınabilir ve bu durum bir çıkmaza ve dolayısıyla anlaşmazlığın hukuki sürece taşınmasına neden olabileceği unutulmamalıdır.

Bu sebeple Arabuluculuk davetine avukatınızla birlikte katılmanız daha iyi bir karar olabilir. Aynı zamanda anlaşmazlıkların Arabulucuk Kanunu kapsamında çözülebilmesi için, aynı konuyla ilgili birden çok Arabulucunun faaliyet göstermesi de mümkündür. İlerleyen aşamalarda taraflar arabulucular arasında çeşitli yollarla tercihlerini yapabilirler.

Arabulucu Nasıl Seçilir Başvurulur

Arabuluculuk Süreci Daha Hızlı ve Daha Az Masrafla Çözüm Sağlar.

Arabulucuk yoluyla anlaşmazlıkların giderilmesinde insan ilişkileri önde tutulur. Bir mahkeme, hakim, avukat gibi ihtiyaçlar ortadan kalktığı için, anlaşmazlığın giderilmesi sırasında, bir dava sürecine göre masrafı düşük bir süreç işler.

Bununla birlikte anlaşmazlıkların çözümleri son derece hızlı olur. Bazı konularda bilgi, belge ve benzeri donelerin toplanması gerekebildiği için, bir seferde anlaşmazlık çözülemese de, birçok durumda sadece bir gün içerisinde çözüme kavuşturulan anlaşmazlıklar vardır. 

Bu kapsamda ele alındığında, herhangi bir dava sürecine göre benzersiz avantajlar sunan Arabulucuk, resmi bir kavram ve seçenek olarak mutlaka değerlendirilmelidir.

Arabulucuk davetlerine katılma konusunda yaşadığınız tüm kuşkuları, davete yasalar ve kanunlar hakkında uzman bir avukat aracılığıyla katılmanız, kişisel çıkarlarınızın tam olarak korunmasını sağlayabilirsiniz.

Bununla birlikte Arabulucuk davetleri, kesin bir şekilde anlaşmazlığın sonuçlanacağı anlamına da gelmez.

SIKÇA SORULAN SORULAR

İş davalarında arabuluculuk konusu ve detaylı bilgi Daha Fazlası

İlkay arabuluculuk bürosunda Arabulucuk daire başkanlığı siciline kayıtlı Avukat&Arabulucular listesini görebilirsiniz. Daha Fazlası.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Arabulucu Nasıl Seçilir Başvurulur - Yorum
  ALPEREN ATILGAN -
  5 Ağustos 2016

  Mutlak hak mutlak haksızlıktır.

  Cevapla
 • Arabulucu Nasıl Seçilir Başvurulur - Yorum
  ALPARSLAN AKAN -
  9 Ağustos 2016

  Arabulucu Nasıl Seçilir Başvurulur Bu davada ben nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olurmusunuz ?

  Cevapla
 • Arabulucu Nasıl Seçilir Başvurulur - Yorum
  EREN BÜYÜKBAŞ -
  14 Ağustos 2016

  Arabulucu Nasıl Seçilir Başvurulur Bu davanın Masrafı ne kadar? Bu dava maliyetli mi bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
Yorum Bırak