Arazi Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Kira Hukuku Davaları  > Arazi Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Arazi Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Arazi Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Arazi Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılır

Arazi Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılır, konusu ile ilgili açıklamalara ve yargıtay kararlarına yer verilmiştir. Arazi Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılır sorusunu cevaplarken, Kira sözleşmesi  “Yazılı” veya “Sözlü” olarak yapılabilir.

Sözleşmenin ispat açısından yazılı yapılması daha uygundur. Önemli kira getirisi yüksek Kira sözleşmelerinin hazırlanmasında avukat ve hukuki destek alınmasında fayda vardır.

Sözleşmenin Avukat ile hazırlanması ve ilerde meydana çıkacak hukuki anlaşmazlıklar olan, Alacak davaları, Tahliye davaları ve diğer davalarda ispat, davanın kazanılması ve ilerlemesinde önemlidir.

Çünkü Tahliye davaları ve alacak davaları, dava bakımından hem zaman alan hemde masraflı olan davalardandır. Arazi sahibi kişiler, kullanmadığı başkasının ihtiyacı olacağı arazileri diledikleri durumlarda kiraya verebilirler. Kiraya vermeleri durumunda ise aralarında mutlaka arazi kira sözleşmesini yazılı olarak  yapmaları gerekmektedir.

Kiralama süresi kiraya verilen arazinin arazi sahibince araziyi kiracıya teslim ettiği tarihte başlar. Arazi Kira Sözleşmesi aşağıdaki örnek detaylar doğrultusunda yapılmalıdır.

Kiraya verilecek arazinin kira sözleşmesinde arazi bilgileri detaylı anlaşılır şekilde yazılmalıdır. Arazi sözleşmesinde en önemli detay, Arazi kiralamasının kimin verdiği, arazinin kiralanmasını kimin yaptığı ve arazi bilgiler düzgün yazılmalıdır.

Arazi Kira Sözleşmesi hazırlanırken özel şartların doldurulması, varsa özel durumlar bu maddede belirtilmesi gerekmektedir. Alt Kira sözleşmesi hazırlanırken örnek olarak aşağıda özel şartların yazılması yer almıştır.

0 Yorum

Yorum Bırak