Atla

Avukatlık Mesleği Hakkında


Avukatlık Mesleği Hakkında

Avukatlık Mesleği Hakkında

Avukatlık Mesleği Hakkında

İnsanlar arasında hakkında en çok önyargıların bulunduğu mesleklerin başında avukatlık mesleği gelmektedir. Hatta kimi zaman çocukluk dönemlerinde bile bazı çocuklara ortaya çıkardıkları davranışları ve sahip olduğu karakter özelliklerinden dolayı ileride avukat olacağına dair yakıştırmalar yapılmaktadır. Bu özelliklerin başında özgüven konusu gelmektedir.

Herkes iyi bir Avukat olarak hizmet veren kişinin yüksek özgüvene sahip olması gerektiğini düşünür. Hali hazırda avukatlık mesleğini icra eden birçok kişi bile bu konunun doğruluğu konusunda emin değildir. Ancak bir iddianın savunulması gerektiği göz önüne alınırsa özgüven avukatlık mesleğinde olması gereken özelliklerin başında gelmelidir. Bir avukat ilişki içerisinde olduğu farklı avukatlar, bürolar, kurumlar ve yargı organları ile uyum içerisinde çalışmalıdır. Bu konuda özellikle pratik uygulamalarda, adliyede kimi zaman resmi işlemlerin aksamasına sebep olabilecek durumların çözümü için avukatlar esnek davranmalıdır.

Zaman zaman ciddiyetten ve katı kurallardan çekilmek işlerin daha rahat yürümesi için avantajlı olabilmektedir. Avukat büroları avukatlarını mutlaka risk alabilmeleri konusunda da desteklemelidir. Hemen hemen her sektörde doğruluğu ispatlanmış olduğu gibi avukatlık mesleğinde de risk almak, yeni yöntemler denemek, elde bulunan bilgiler doğrultusunda hareket etmek en önemli karakter özelliklerinin başında gelmektedir.

Bu özelliğin en iyi şekilde ortaya çıkabilmesi için avukat olan kişinin yaratıcı özelliklere sahip olması ve sosyal bir kişiliği bünyesinde barındırması gerekir. İyi bir Avukat hizmeti veren kişi olabilmek için gereken en önemli noktalardan biri de empati duygusuna sahip olmaktadır. Özellikle sahiplenilen davaların süreçleri boyunca ciddiyetin en üst düzeyde tutulmasında en önemli konu avukatın müvekkili ile empati yapabilmesidir. Bu sayede savunmalarını tıpkı kendini savunuyormuşçasına etkili ve başarılı bir şekilde yapabilir.

Tanıdık Avukat Her Zaman Faydalı Mı?

Dava açmak veya kendisi hakkında dava açılması sebebi ile bir avukata ihtiyaç duyan kişiler kendileri avukat bulmazlarsa Türk Kanunları gereği devlet tarafından kendilerine zorunlu müdafi görevinde bulunan avukatlar belirlenmektedir. Bunun dışında kişiler kendilerini savunacak avukatları kendileri seçme hakkına da sahiptir. Davaların kazanılması için en önemli unsurlardan biri olan avukatlar kişilerin farklı yollarla buldukları kişiler olmaktadır.

Başarılı bir Avukat ile anlaşarak davasını sürdürmek isteyen kişiler ilk olarak genellikle çevrelerinde bulunan veya daha önce çalıştıkları bir avukattan yardım istiyorlar. Tanıdıklar aracılığı ile bulunan bu avukatların size hizmet verebilecek en iyi avukatlar oldukları konusunda kesin olmamak gerekmektedir.

Çünkü her avukat özellikle deneyimli olduğu ileriki yıllarda kendi uzmanlık alanının gerektirdiği konularda daha başarılı olmaktadır. Eğer sizin davanızı ilgilendiren konu ile tanıdığınız avukat veya bir tanıdık aracılığı ile anlaştığınız avukatın ilgilendiği konular uyuşmuyorsa davanın sonunda en iyi sonucu olmak her zaman mümkün değildir.

Ayrıca bu tür durumlarda pek çok avukat veya avukatlık bürosu bu durumu kötüye kullanarak kişileri davaların sonunda çok yüksek rakamlı ücretlerle karşılaştırabiliyor. Kendi bütçenize uygun avukatlara ulaşmak adına pek çok Avukat hizmetleri veren büroları ve bireysel olarak çalışan avukatları ziyaret ederek onları iş alanında yetkinliklerine göre değerlendirebilir, haklarında daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz. Bir de anlaşmadan görüşme olanağı bulmanız açısından dava süreci boyunca sizi etkileyen masraflar en düşük seviyelerde kalmaktadır.

Yargı sistemini içeren her konu ile ilgili detaylı bilgileri alabileceğiniz avukatlık hizmetlerinde tüm danışma işlemleri bile belirli ücretlere bağlanmıştır. Avukat hizmetlerinden yararlanırken mutlaka bu ücretlendirmeler hangi miktarlarda olacağı konusunda bilgi sahibi olarak hareket edilmelidir. 

Doğru Avukatı Bulmak

Herhangi bir dava konusuna davacı veya davalı olarak müdahil olunması durumunda pek çok kişi en pahalı veya en başarılı avukatı bulmaya gayret ediyor. Fakat bu konulardan daha önemli olan bir durum ise doğru avukatın bulunması gerekliliğidir. En doğru Avukat bulmak isteyen kişi kendi davasına ilişkin olarak en iyi hizmeti verebilecek olan kişiyi belirlemesi gerekir.

Avukatlık hizmeti veren bürolarda farklı kişiler veya büroların tamamı ya da bireysel olarak hizmet veren avukatlar belli konularda uzmanlaşarak avukatlık hizmetlerini sürdürmektedirler. Bu yüzden herhangi bir konuda ülkenin en iyi avukatı ile anlaşmaktansa kendi dava konunuz için size en iyi hizmeti verebilecek avukatla anlaşmak daha önemli olmaktadır. Özellikle ceza avukatı arayan kişiler bazı noktalara dikkat ederek kendileri için en iyi avukatlara ulaşabilirler.

Öncelikle avukat arayan kişilerin ilk bakması gereken nokta kendi dava konuları üzerine avukat olarak görev yapmış kişilerin bu davalardan nasıl sonuçlar aldığını öğrenmeleridir. Ayrıca daha önce benzer davaları çok iyi şekilde yürütmüş olan avukatların yeni güncel davalarda da aynı başarıyı göstermesi her zaman için beklenmemelidir.

Sizin için en doğru avukat dava konusuna ilişkin güncel bilgilere en hakim Avukat olmaktadır.  Bunun dışında herhangi bir avukatta kesinlikle bulunması gereken bazı özellikler de vardır. Avukatlık hizmeti veren her Avukat sizin tüm isteklerinizi dikkatle dinleyip içinde bulunduğunuz durumu en iyi şekilde anlamaya çalışmalıdır.

Sorumluluk Avukat için En Önemli Özelliktir!

Davalar sırasında davalı ya da davacı konumundaki kişilere yardımcı olan ve onların kendilerini en iyi şekilde savunmasını sağlayan avukatlar bu konuda sanki kendilerini savunuyormuşçasına titiz bir şekilde çalışmalıdırlar. Çoğu zaman müvekkillerini rahatlatmak veya müvekkillerinin karşısında hiç olmadıkları kadar profesyonel bir görüntü çizmek isteyen avukatlar dava süreçlerine ve sonuçlarına ilişkin olarak kesin cümleler kullanarak müvekkillerini yanıltabiliyorlar.

Avukat hizmetleri veren bir kişi davanızı inceledikten sonra size elde etmek istediğiniz sonuçları kolayca elde edebileceğiniz davanın sizin lehinizde sonuçlanacağını size söyleyebilir.

Kendisinden hizmet almanız için veya mesleki olarak bilinirliğinin artması için bu şekilde davranan avukatlara kesinlikle güvenilmemelidir. Avukatta bulunması gereken en önemli özelliklerin başında sorumluluk bilinci gelmelidir.

Sorumluluk bilincine sahip bir Avukat dava sürecini ilgilendiren gelişmelerde müvekkilin bilgilendirilmesi gereken bir konu olduğu takdirde onu bilgilendirir, davanın süreçlerine ilişkin her aşamada hiçbir zaman ciddiyeti bırakmayarak en iyi şekilde davayla ilgilenmeye gayret eder.

Ayrıca sorumluluk sahibi bir avukat müvekkili ile empati kurabileceği için bu konuda davanın en iyi şekilde sonuçlanması için elinden geleni yapmakta da geri kalmamaktadır.

Avukatları seçerken ilk dikkat edeceğiniz nokta onların sorumluluk bilinçlerinin ne kadar gelişmiş olabileceğine ilişkin olmalıdır. Herhangi bir insanın karakter özelliklerini anlamaktan hiçbir farkı olmayan yöntemlerle avukatların nasıl bir kişilik özelliğine sahip olduğuna dikkat edebilirsiniz.

Avukatla anlaşmadan önce yaptığınız görüşmeler sırasında merak ettiğiniz tüm konular hakkında bilgil almalı, sorular sormalı ve avukatları gözlem altına almalısınız. Tüm bu detaylı bakışınız ardından kendiniz için en iyi hizmeti verebilecek olan Avukat bürosunu veya avukatı seçmek kolaylaşacaktır. Ayrıca ön görüşmeler bütçenize uygun avukatlarla anlaşmanız açısından da en önemli aşamalardır. 

Avukat Bulma
Avukatlara mahkemelerde kendilerini savunmaları için veya kendilerini ilgilendiren herhangi bir yargı konusuyla ilgili danışma hizmeti almak için başvuran pek çok kişi avukat ararken farklı yöntemler izliyor. Bu konuda avukat bulmada ilk denenen yol genellikle tanıdık bir avukata ulaşmak oluyor.
Avukat olarak hizmet veren kişilere ulaşırken yakınlarını aracı eden kimseler kendileri için en iyi avukatları tesadüf eseri bulabildiği gibi aynı zamanda kendi dava konuları ile uzaktan yakından alakası bulunamayan kişilere de rastlayabiliyor. Herhangi bir avukat tanıdığı olmayan kişilerse avukatlık bürosu gördükleri yerde avukatlarla görüşüyorlar.

Diğer yönteme göre daha şans işi kalan bu süreç için en azından dava konularına uygun doğru avukatlara ulaşmanın mümkün olduğunu söylemek gerekiyor. Ülkemizde bazı ürünlerde olduğu gibi bazı hizmetlerde de reklam yasağı bulunmaktadır. Reklam yasağı bulunan hizmetlerden biri de avukatlık hizmetidir.

Bu yüzden sizi ilgilendiren dava konusunda en başarılı olan avukatlara onların verdiği reklamlarla ulaşmanız mümkün olmadığı için kendi gayretleriniz sonucunda hangi avukatların o dava konularında başarılı olduğunu öğrenmeye çalışırsınız.

Yasal süreçler içerisinde bir Avukat bürosu veya bireysel olarak çalışan bir avukat ile ilgili o avukatın isminden ve resminden başka bir bilgiye ulaşmanız mümkün olmamaktadır. Reklamları kötüye kullanarak müvekkillerinin yanılmasına sebep olabilecek avukatlara gerekli denetimler yapıldığı takdirde reklam verme konusunda belirli düzenlemeler getirilebilir.

Yurt dışında pek çok ülkede avukatlar başarılı oldukları davalar üzerinden kendi uzmanlıkları hakkında müşterilerine detaylı şekilde bilgi verebilmektedirler. Avukat bulmanın bir yolu da internetin olanaklarını kullanmaktadır. İnternet üzerinde bir sitesi ya da sayfası bulunan bir avukata orada bulunan iletişim bilgileri ile ulaşabilirsiniz. Özellikle size en yakın avukata ulaşmak konusunda bu tür yöntemleri kullanabilirsiniz.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Avukatlık Mesleği Hakkında - Yorum
  SAFA ŞENDUR -
  5 Ağustos 2016

  Adalet devletin amacıdır. Sivil toplumun amacıdır. Adalet için daima mücadele edilecektir.

  Cevapla
 • Avukatlık Mesleği Hakkında - Yorum
  GÜLİZ KESEN -
  5 Ağustos 2016

  Anne karnında yarık dudak tespiti yapıldı ve anne karnından aminosentez sıvısı alınıp kontrolü yapıldıktan sonra 2 ayrı ultrasoncularının kararlarıyla doğum devam edilmesi yönünde karar verildi fakat hastası olarak doğdu Biz ailesi olarak ultrason doktorlarına dava açmak istiyoruz ve yaptığım inceleme sonucu sizin hukuk büronuz bu şekildeki davalara bakıyormuş. Bizlere yardımcı olabilirmisiniz nasıl bir prosedürünüz var.

  Cevapla
 • Avukatlık Mesleği Hakkında - Yorum
  KAZIM YALIN -
  5 Ağustos 2016

  Adalet herkese hakkını vermektir. (Justinian)

  Cevapla
 • Avukatlık Mesleği Hakkında - Yorum
  HAMZA ATAOĞLU -
  7 Ağustos 2016

  Yasaların bittiği yerde zulüm başlar. (Lord Chatham)

  Cevapla
 • Avukatlık Mesleği Hakkında - Yorum
  OLGAÇ KAYNAK -
  7 Ağustos 2016

  Avukatın Kişilik Özellikleri Nasıl Olmalı? Bu dava için gerekli belgeler nelerdir..

  Cevapla
 • Avukatlık Mesleği Hakkında - Yorum
  EYYÜP GİRGİN -
  10 Ağustos 2016

  Avukatın Kişilik Özellikleri Nasıl Olmalı? Makalede belirttiğiniz dava Nasıl açılır? Süreci Hakkı'nda bilgi verirmisiniz.

  Cevapla
Yorum Bırak