Babalık Davası Ne Kadar Sürer? | Ankara Avukat

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara

Babalık Davası Ne Kadar Sürer?

İlkay Hukuk Bürosu > Babalık Davaları  > Babalık Davası Ne Kadar Sürer?

Babalık Davası Ne Kadar Sürer?

Babalık Davası Ne Kadar Sürer

Babalık Davası Ne Kadar Sürer? Babalık davasının ne kadar sürede sonuçlanacağı babalık davasının tarafı olanlar ve babalık davası açmayı düşünenler için merak konusudur. Babalık davası anne ve çocuk tarafından baba olduğu düşünülen kişiye karşı açılabilen ve aile hukukunun alanına giren davalardandır.

Babalık Davası Ne Kadar Sürer?

Babalık davası doğumdan itibaren anne veya çocuğa atanan kayyım tarafından açılabileceği gibi çocuğun 18 yaşını doldurmasından itibaren 1 yıl içinde de açılabilmektedir. Evlilik birlikteliği içinde çocuk dünyaya gelmişse babalık davası açılabilmesi için önce nesebin reddi davası açılmalı buradan alınacak sonuca göre babalık davasının açılması sağlanmalıdır.

Babalık davası ne kadar sürer ile birlikte babalık davasıyla benzer özellikler gösteren babalık reddi davası, nesebin reddi davası ve soybağı reddi davalarının ne kadar sürede sonuçlanacağı merak edilmektedir.

Babalık davasının sonuçlanması için 1 Ocak 2019 itibariyle Adalet Bakanlığı 330 günlük hedef süre uygulamasını devreye sokmuştur. Bu süre tahmini olarak babalık davasının sonuçlanması gereken süre olmakla birlikte ilk derece mahkemesinde verilen karara istinaf veya temyize gidilmesi halinde bu sürenin daha da uzayabileceği öngörülmektedir.

Babalık Reddi Davası Ne Kadar Sürer?

Evlilik içerisinde veya evliliğinin sona ermesinden itibaren 300 gün içinde doğan çocuğun babası karine olarak kadının eşidir. Bu karine babalık karinesi olmakla birlikte babalığın evli olan eşe ait olmadığı düşünülüyorsa babalık reddi davası açılarak çocuk ile baba arasında gerçekleşen hukuki durumun ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır.

Babalığın reddi davasında kanuni olarak baba sıfatını kazanmış baba çocuğa ve eşe karşı babalığın reddi davası açarak babalık ilişkisini sonlandırmaktadır.

Babalığın reddi davasının 730 gün içinde sonuçlandırılması amaçlanmaktadır. Bu süre tahmini bir süre olup davanın daha erken sonuçlanması da mümkündür.

Nesebin Reddi Davası Ne Kadar Sürer?

Nesebin reddi davasında nesebin yani soybağının reddedilmesi baba veya çocuk tarafından mümkün olacaktır. Nesebin reddi davasını baba ve çocuk birbirinden bağımsız olarak açma hakkına sahiptir.

Çocuk nesebin reddi davası açmışsa ve reşit değilse çocuğun haklarını korumak adına kayyım atanmakta ve dava kayyım ile birlikte devam etmektedir.

Nesebin reddi davası çocuğun annesinin doğumdan 300 ila 180 gün önce başka birisiyle cinsel ilişkiye girdiğini öğrendiği tarihten itibaren 1 yıl içinde anne ve babaya karşı aile mahkemesine başvurarak nesebin reddi davası açması suretiyle gerçekleşmekte DNA testleri başta olmak üzere delil değerlendirilmesinin mahkemece yapılaması sonrasında dava sonuçlandırılmaktadır.

Nesebin reddi davası ne kadar sürer konusu da merak edilmektedir. Ülkemizde 2019 yılında hedef süre uygulamasına geçilmesiyle birlikte 730 günlük yargılama süresi belirlenmiş ve bu süre içinde nesebin reddi davasının ilk derece mahkemesi sıfatıyla aile mahkemesinde sonuçlandırılması öngörülmüştür.

Soybağı Reddi Davası Ne Kadar Sürer?

Soybağının reddi davasıyla nesebin reddi davası usul olarak benzer özelliktedir. Soybağının reddi davasını da aynı şekilde baba ve çocuk birbirinden bağımsız olarak açabilmekte ve soybağının getirdiği hukuki sonuçların ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır.

Soybağının reddi davası kayyım

Soybağının reddi davası kayyım ile de açılabilmektedir. Çocuk reşit değilse ya da çocuğun doğumundan itibaren kayyım atanmışsa soybağının reddi davası açarak çocuğun hakları korunmaya çalışılmaktadır.

Soybağının reddi davasında da nesebin reddi davasında olduğu gibi Adalet Bakanlığı tarafından 730 günlük hedef süre uygulamasına geçilmiştir. Bu süreler tahmini süreler olup davaya bakan mahkemenin iş yükü, dava dosyasındaki delillerin durumu, davanın tanıkları gibi birçok sebep davanın sonuçlanması sürecini etkilemektedir.

Soybağının reddi davasının daha hızlı ve istenilen bir biçimde sonuçlanması için aile hukuku alanında uzman avukat ve avukatlık bürolarından avukatlık ve danışmanlık desteği almanızda fayda vardır.

Makalede Babalık Davası Ne Kadar Sürer? Konusuna yer verilmiştir. Diğer bilgilendirici makaleler için Ankara Avukat ve Babalık davası nasıl açılır konularında sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor