Banka Karşı Dava Açtı | Ankara Avukat

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara

Banka Karşı Dava Açtı

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Banka Dosya Masrafı İadesi  > Banka Karşı Dava Açtı

Banka Karşı Dava Açtı

Banka Karşı Dava Açtı

Banka Karşı Dava Açtı

Banka Karşı Dava Açtı | Bankaların genelde karşı dava konusunu tüketici hakem heyeti kararlarına karşı açabilmektedir. Bu nedenle Tüketici hakem heyeti ve Tüketici hakem heyeti kararları nedir, nasıl bir öneme sahip olduğunu bilmek gerekmektedir.

Hakem Heyeti Nedir?

Tüketicinin Haklarının Korunması Hakkında Kanunun 22’inci maddesi hükümleri gereğince her il ve ilçe merkezinde tüketici sorunları hakem heyeti oluşturulmuştur.

Kurulan bu heyetler tüketiciler ile satıcılar arasındaki ayıplı mal ve hizmetlerden ortaya çıkan ve doğan anlaşmazlıkların çözülmesi konusunda görevli ve yetkilidirler.

Tüketici ile satıcı arasındaki sorunların çözümünde kısa sürede sonuç alınması konusunda tüketici hakem heyetlerine başvurulması en doğru yol olacaktır.

Hakem Heyetleri Nerelerde ve Kimlerden Oluşmaktadır?

Tüketici sorunları hakem heyetleri ülkemizde bulunan seksen ilin merkezinde Sanayi ve Ticaret İl Müdürlükleri ve tüm ilme Kaymakamlıkları bünyesinde kurulmuş durumdadır.

Hakem heyetleri başkanlıkları illerde Sanayi ve Ticaret İle Müdürlüklerinde, İlçelerde Kaymakam veya görevlendireceği bir memur tarafından yürütülen hakem heyetlerinin üyeleri ise tüketici kurulu temsilcisi, belediye personeli, baro mensubu ve ticaret veya esnaf ve sanatkarlar odası temsilcisi olmak üzere beş kişiden oluşmaktadır.

Tüketici Hakem Heyetine Karşı Dava Açtı

Banka Karşı Dava Açtı | Tüketici bankaların haksız olarak almış olduğu dosya ve kredi masrafları için bulundukları kaymakamlık hakem heyetine tüketici haklarından dolayı müracaat etmesi durumunda, masrafların iade edileceğine dair kararlar vermektedir. Son dönemde hukuk büromuza sıkça sorulan soruların başında’ Tüketici hakem heyeti kararına karşın bankanın tarafıma açtığı dava’ ‘banka parayı ödememek için bana dava açtı’ gibi sorular en başta geliyor.

Tüketici Hakem heyetlerinden aldığı bu karar ile bankadan paranın iadesi talebinde bulunmaktadır. Paranın iadesini yapmamak için genelde bankalar Tüketici hakem heyeti kararın durdurulması talebi ile iptali için banka karşı dava açmaktadır.

Tüketicinin bu açılan davalarda mutlaka hukuksal danışmanlık alarak bir avukat ile devam etmesinde fayda bulunmaktadır. Çünkü açılan davalar duruşmalı olduğu için savunma ve cevap dilekçelerini vermesi gerekmektedir.

Bankaların tüketiciye karşı açtığı davalarda genel olarak yerel ve yargıtay kararlarında bankanın tüketiciye açmış olduğu karşı davası red edilmektedir. Tüketici hakem heyeti kararlarının icraya konulmasında avukat desteği ile devam edilmiş ise aynı davayı da takip etmektedirler. Burada bankanın karşı dava işlemi sadece tüketici hak arama konusunda caydırıcı unsur olarak kullanmaktadır. Yukarıda da söylediğimiz gibi açılan bu karşı davalar yerel mahkemelerde ve yargıtayda tüketici haklı görülmektedir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

4 Sorular

Avukata Soru Sor