Banka Kart Ücretleri İadesi | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

Banka Kart Ücretleri İadesi

Banka Kart Ücretleri İadesi

Banka Kart Ücretleri İadesi, Kamuoyunda uzun süreler tartışma konusu olan kredi kartı ve banka kartları için alınan ücretlerin iptali konusu son yapılan düzenlemeler ile biraz daha düzenli bir hale getirilmiş oldu.

Birçok farklı kesimden onlarca farklı görüşün belirtildiği banka kart ücretleri iadesi süreci 2000’li yılların başından itibaren evrilerek devam ediyor.

Banka Kart Ücretleri İadesi

Kredi kartlarının yaygınlaşmaya başlaması ve bankalar için kullanıcılarından daha cazip ürünler haline dönüşmesiyle birlikte kredi kartı ve banka kartı ücretleri konusu gündeme gelmeye başladı.

Uzunca bir süre hukuksuz olduğu tartışıldı, haksızlık olduğu konuşuldu, kanunlarda banka kart ücretleri ile ilgili bir boşluk olduğu dile getirildi.. Yani anlayacağınız çok farklı pencerelerden değerlendirildi kart ücretleri ve iade konusu!

Banka kart ücretleri tüketici hakem heyetlerini meşhur etti

Bir dönem bankalar tüketici hakem heyetlerine şikayet edilerek ya da tüketici davaları açılarak kredi kartı ücretlerinin iade edildiğini de yaşadık. Herhangi bir tüketici heyetin aldığı kart ücreti iade kararı emsal olarak görülüp başka bir tüketici hakem heyetince benzer kararlar alındığı gibi aksi kararlar verenler oldu.

O kararlar tüketici mahkemelerine taşındı vs. Kredi kartlarının bu yolla iade süreci en büyük katkıyı tüketici hakem heyetlerine yaptı ve bu sayede hakem heyetlerinin varlığı halk tarafından kanıksanmış oldu.

Bankaların kart ücreti olmayan ürün çıkarması artık zorunlu!

Geldiğimiz bu noktada, yani 2019 itibariyle ne mi oldu? Kredi kartı ücreti hususu haklı haksız, kanunlara uygun ya da değil bu tartışmayı bir kenara itilecek bir süreç içerisindeyiz. Son yapılan düzenlemeler ile her banka için kartı kullanım ücreti olmayan kredi kartı ürünü piyasaya sürülmesi zorunlu oldu.

Yani eğer kart kullanım bedeli ödemek istemiyorsanız, o ürünleri tercih etmeniz yeterli. Ancak kart ücreti olmayan bu kartların neredeyse tüm özellikleri, taksit imkanı, kampanya hakkı, puan biriktirme gibi özellikleri kaldırıldı. Bir başka deyişle bankalar kart ücreti olmayan kartların tüm cazibesini yok etti ve müşteriler ister istemez kart ücreti olan kartlara yönlendirilmiş oldu.

Banka kart kullanım ücretleri için avukat ve danışmanlık desteği alabilirsiniz.

Hukuki açıdan değerlendirildiğinde banka ile bir sözleşme imzaladığınız ve o sözleşmede bu bedellerin açıkça yazıldığı durumlarda neler yapılabileceğini bir avukata danışarak bilgi almanızda fayda var.

3 SORULAR

  1. SETANAY YANMAZ dedi ki:

    Hukuk ancak kaybettiğimizi anladığımız zaman değerinin farkına vardığımız sağlık gibi sezilmez bir şeydir.

  2. RECEP OKUYUCU dedi ki:

    Banka Kart Ücretleri İadesi Makalede belirttiğiniz dava Nasıl açılır? Süreci Hakkı’nda bilgi verirmisiniz.

  3. GÜLŞAH TUĞYAN dedi ki:

    Banka Kart Ücretleri İadesi Davayı açma şartları nelerdir..

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri