Bankada Miras Kalan Para Nasıl Alınır? | Ankara Avukat

Bankada Miras Kalan Para Nasıl Alınır?

Bankada Miras Kalan Para Nasıl Alınır

Bankada Miras Kalan Para Nasıl Alınır?Murisin ölümünün ardından malvarlığının nasıl paylaşılacağı gündeme gelir.

Bankada Miras Kalan Para Nasıl Alınır?

Miras bırakan kişinin vasiyeti üzerine belirli bir mal da bırakılmış olabilir, para da bırakılmış olabilir. Ancak kalan para bankadaysa, bu paranın nasıl çekileceği merak konusu olur.

Bu tip işlemlerin yapılması resmi kurumların onayı ile gerçekleşmektedir. Ancak resmi kurumlardan alınan izinlerde de daha hızlı karar çıkması için yöntemler yer almaktadır.

Bankada miras kalan parası nasıl paylaşılır gibi sorular mirasçılar için cevap bulmayı beklemektedir.

Murisin Bankadaki Parasının Çekilmesi

Murisin bankadaki parasının çekilmesi için bazı işlemlerin yapılması gerekmektedir. Öncelikle vefat eden kişinin bilgilerine erişmek ve bankadaki parasının çekilmesi için veraset ilamı gereklidir. Veraset ilamının alınabilmesi için 2 yol vardır:

  1. Sulh Hukuk Mahkemesine başvurmak
  2. Notere başvurmak

2 yol da veraset ilamının alınması için kullanılabilir ancak noter aracılığıyla belgenin alınması daha hızlı sonuçlanacaktır. Veraset ilamının alınması için tüm mirasçıların başvuruda bulunmasına gerek yoktur. Mirasçılar kendi arasında birini temsilci atayarak işlemlerin yapılmasını sağlayabilirler. Ancak bu işlemin yapılması için mutlaka mirasçı olmak gereklidir. 3. Kişilerin bu tip işlemleri yapması mümkün değildir.

Bankadaki Para Nasıl Çekilir?

Veraset ilamının alınmasının ardından bankadaki paranın çekilmesi mümkün olacaktır. Öncelikle, murisin bankada parasının olup olmadığı öğrenilmelidir. Bunun için yapılacak araştırmalarda tek bir mirasçıya vekalet verilmesi mümkündür. Bu şekilde işlemler çok daha hızlı bir şekilde tek elden yürütülebilmektedir.

Mirasçının banka hesabının ve parasının varlığından haberdar olmak için Bankalar Birliğine başvurmak mümkündür. Banka çalışanından veraset ilamı ile hesaptaki para için gerekli bilgilere ulaşmayı talep ettiğinizde, size bir evrak verilecektir. Bu evrakın içinde hesaptaki paraya ilişkin tüm detaylar yer alacaktır.

Bankadaki miras parası nasıl alınır aşaması da bu şekilde başlayacaktır. Teslim edilen belge ile birlikte Veraset Ve İntikal vergisi ödenmesi gerekmektedir. Bu verginin ödenmesiyle birlikte verilen dekont bankaya yatırılmalı ve ardından başvuru yapılmalıdır. Bu işlemler tamamlanınca paranın çekilmesi mümkün olacaktır.

Miras Bırakanın Parasında Kesinti

Bankaların birçok durumda kesinti yapıldığı bilinmektedir. Miras bırakanın hesabındaki paranın çekilmesi işleminde de bankanın para kesmek istemesi mümkündür.

Bu durumun sebebi veraset ve intikal vergisidir. Eğer ki bu verginin yatırıldığına dair dekontunuzu bankaya ibraz ederseniz, herhangi bir kesinti yapılmasına sebep de kalmayacaktır. Bankada yer alan para, banka tarafından mutlaka nakit olarak ödenir.

Nakit olarak ödenen paranın içerisinden herhangi bir kesinti yapılması mümkün değildir. Bankanın parayı vermesinin ardından, banka çalışanının mutlaka onaylı belge (tasdikname) vermesi gerekmektedir.

Bu belgenin verilmesinin sebebi, bankanın şubeleri ve diğer bankalar arasındaki para geçişlerinde sıkıntı yaşanmaması içindir. Tasdikname verilmesi, hesaptaki paranın sorunsuz şekilde ödendiğine işarettir. Banka miras kalan para bankadan nasıl alınır gibi sorular bu şekilde cevaplanır.

BENZER YAZILAR

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

947 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri