Bankadaki Paranın Mirasçılara Ödenmesi | Ankara Avukat - Boşanma Avukatı Ankara

Bankadaki Paranın Mirasçılara Ödenmesi

Bankadaki Paranın Mirasçılara Ödenmesi

Bankadaki Paranın Mirasçılara ÖdenmesiNasıl Olur? Miras konularında en çok merak edilen konulardan birisi de “ölen kişinin bankadaki parasının mirasçılara nasıl dağıtılacağı” konusudur. Birisi öldüğünde üzerine kayıtlı mülkleri ve tüm mal varlığı bir vasiyetname yoksa eğer yasal mirasçılarına kendi oranlarında pay edilir.

Ölen Kişinin Bankadaki Parası Mirasçılara Nasıl Ödenir?

Mirasçıların, ölen kişinin mirasıyla ilgili bir işlem yapmadan önce ilk olarak, mirasçı olduklarını yasal olarak kanıtlamaları gerekir. Bu işleme veraset ilamı çıkarılması deniyor. Veraset ilamında, mirasçıların kimler olduğu ve hangi oranda mirasa ortak olduklarını gösteren belgedir.

Mirasçılar tarafından, hayatını kaybeden kişinin son oturduğu ikamet adresinin bağlı olduğu vergi dairesine “Veraset ve İntikal Vergisi Beyannamesi” verilmesi gerekiyor. Bu beyanname kişinin ölüm tarihinden itibaren 4 ay içerisinde verilmelidir ancak bazı özel durumlarda bu süre uzatılabiliyor.

Bu genel işlemlerden sonra ölen kişinin bankada parasını alabilmek için iki yol mevcuttur. Parayı kesintili ya da kesintisiz olarak alabilirsiniz.

Vergi Ödenmezse Para Kesintili Ödenir

Bankadan ölen kişinin parasını yani Bankadaki Paranın Mirasçılara Ödenmesi için mirasçıların veraset ve intikal vergisini ödemeleri gerekir. Bu ödemenin yapıldığına dair tasdiknameyi vergi dairesinden aldıktan sonra bankaya Bankadaki Paranın Mirasçılara Ödenmesi için başvuru yapabilirsiniz.

Murisin Bankadaki Parası Nasıl Alınır

Murisin Bankadaki Parası Nasıl Alınır?

Banka kendisine yapılan başvuru neticesinde bankadaki parayı mirasçıların hisseleri oranında pay eder. Eğer vergi dairesinden veraset ve intikal vergisini ödediğinize dair tasdiknameyi ibraz etmezseniz, banka paranızı yüzde 5 kesinti ile ödeyecektir.

Bu kesinti sizin ödemediğiniz vergi nedeniyle kesilir ve banka tarafından bir hafta içerisinde ilgili vergi dairesinin hesabına aktarılır.

Döviz hesabındaki para ödenirken, miras sahibinin öldüğü tarihteki kur üzerinden mevduat TL’ye dönüştürülür. Dönüştürme işleminden sonra yüzde 5’lik kesinti yapılarak mirasçıya ödeme yapılır.

Bankadaki Para Nasıl Kesintisiz Alınır?

Miras sahibinin hesabındaki parayı kesintisiz alabilmek için veraset ve intikal vergisini ödemenin yanı sıra dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır.

Ödediğiniz vergi beyannamesinin içerisinde nakit para ve döviz doğru bir şekilde dahil edilmiş olmalı, varisler adına hesaplanan toplam veraset ve intikal vergisinden, nakit para ve dövize isabet eden vergi tutarı ödenmiş olmalı, Eğer varsa vadesi geçmiş taksitler ödenmeli.

Bankadaki Paranın Mirasçılara Ödenmesi Danışmanlık

Murisin Bankadaki Parası alınması konusunda miras avukatı danışmanlığı ve vekilliği ile süreci takip edebilirsiniz.

Avukat İlkay Uyar Kaba

Avukat İlkay Uyar Kaba

6.924 Görüntülenme

1 SORULAR

  1. Serdar O. dedi ki:

    Biz 7 mirasçıyız veraset intikalini yaptık bankadaki parayı almak için 7 kişininde aynı anda müracaat etmesi gerekir diyorlar doğrumu acaba. Teşekkürler

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri