Belçika Boşanma Tanıma Tenfiz | Ankara Avukat | Tanıma ve Tenfiz

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara

Belçika Boşanma Tanıma Tenfiz

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Tanıma ve Tenfiz  > Belçika Boşanma Tanıma Tenfiz

Belçika Boşanma Tanıma Tenfiz

Belçika Boşanma Tanıma Tenfiz

Belçika Boşanma Tanıma Tenfiz, Yurt dışında boşanma işlemlerinin yapılmasından sonra ülkemizde de bu boşanmanın tanınması için tanınma davası açılması gerekmektedir. Bu dava ile yurt dışında yapılacak olan boşanmaların tüm hukuki durumları ülkemizde de geçerli olacaktır.

Bu konuda Belçika gibi türlerin çok yaşadığı bir ülkede yapılacak olan boşanma davasının sonucunda Belçika tanıma tenfiz davası açılması için Belçika’da mahkemelerin karara bağlanmış olan mahkeme kararının ülkemizdeki mahkemelere sunulması ve tanıma tenfiz davası açılması için dilekçe hazırlanması gerekmektedir.

Yapılacak bu işlem ile ülkemizdeki mahkemenin kolay bir şekilde karar vermesi sağlanabilmektedir. Mahkemelerimize açılacak bu dava ile yabancı ülkelerde yapılan boşanmaların tanıması sağlanacaktır.

Davanın açılması için ülkeye gelmeye gerek kalmaması için bir avukata vekalet verilmesi yeterli olacaktır. Gerekli evrakların avukata gönderilmesi ve vekaletin verilmesi ile sorunsuz bir şekilde dava açılması mümkün olabilmektedir.

Sorunsuz olarak yapılacak bu işlemlerde başarının sağlanması mümkün olabilmektedir. Mahkemelerimize tanıma ve tenfiz davası açılması işlemlerinde sorunsuz bir şekilde kararın alınması için yasal zorunluluklar yerine getirilmelidir.

Davacı tarafın mahkeme bulunması gerekmediği gibi davalı tarafında mahkemede bulunması gerekmemektedir. Ancak davalı tarafa tebligat gönderilmesi gerekmektedir.

Bu şekilde sorunsuz bir karar verilmesi mümkün olabilmektedir. Yurt dışındaki boşanma davalarında sorunsuz bir şekilde ülkemizde tanınma davası açılabilmektedir.

Belçika’da yapılacak boşanmaların ülkemizde de geçerli olabilmesi açılacak tanınma ve tenfiz davaları ile alakalı bir durumdur. Bu davaların açılması ile ülkemizde bu boşanmaların geçerli olması sağlanacaktır.

Yapılacak boşanma işlemlerinde Belçika’da bulunan yetkili mahkemelerin verdiği karar tercüme ettirilerek ülkemizdeki mahkemeye sunulmaktadır.

Mahkemelerimizde açılacak tanıma ve tenfiz davası açılması için yetkili mahkemeler tarafından verilen bu kararın sunulması ve gerekli dilekçenin sunulması gerekmektedir. Bu şekilde duruşma yapılmakta ve genel olarak tel celsede sorunsuz bir şekilde davalar görülebilmektedir.

Avukatlardan bu konuda yardım alınarak sorunsuz bir şekilde ülkeye gelmeden işlemlerin yapılması mümkün olabilmektedir. Gerekli evrakların avukata gönderilmesi ve temin edilmesi ile davalar avukatlar tarafından görülecek ve sorunsuz bir şekilde tamamlanacaktır. Bu işlem sonrasında nüfus müdürlüklerinde de gerekli işlemler yapılacaktır.

Belçika Boşanma Tanıma Tenfiz Davasında Görevli Mahkeme

Belçika Boşanma Tanıma Tenfiz için Belçika Mahkemeleri tarafından verilmiş geçerli olması  için açılacak olan tanıma davası, Türkiye’de yetkili mahkemeye bu kararın tanınması için yazılacak dilekçe ile başvurularak dava açılır.

Belçika Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Nerede Açılır?

Davalının Türkiye’de ikametgahı bulunmuyorsa Eğer Türkiye’de adresi yoksa sakin olduğu yer mahkemesi, olmaması halinde Ankara, İstanbul, İzmir mahkemeleri yetkilidir.

Belçika Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Avukat İle Takibi

Belçika Boşanma Tanıma Tenfiz için, avukata vekalet verebilebilir. Bu durumda Türkiye’ye dava için gidilmesine gerek yoktur..

Belçika Boşanma Tanıma Tenfiz Davasında Gerekli Belgeler

Belçika Boşanma Tanıma Tenfiz için,  kesinleşmiş mahkeme kararı ve belçika hükümeti yetkilisince onaylanmış apostil olması gerelidir. Karar ve belgeler tercüme edilerek noterce onaylı olmalıdır.

Ayrıca Türkiye’de tanıma davası için avukata vereceğiniz noter tasdikli vekaletname gerekir.

Diğer makalelerimize Ankara Avukat ve Boşanma Avukatı sayfalarımızdan göz atabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor