Boşanan Eşler İşi Olmasa Bile | Ankara Avukat

Boşanan Eşler İşi Olmasa Bile

bosanan-esler-isi

Boşanan Eşler İşi Olmasa Bile Eşlerine Nafaka Ödemekle Yükümlü Olacaklarına dair Yargıtay emsal karar verdi.

Yargıtay’ın yeni aldığı karara göre, eşler şiddetli geçimsizlik problemiyle boşanma davası açtıkları zaman, eş çalışmasa bile, tam kusurlu bulunması halinde eşine nafaka ödemek zorunda.

Nafaka Davasında Olay Nasıl Gerçekleşti?

Şiddetli geçimsiz yaşadıklarını öne süren çift, 4. Aile Mahkemesi’ne müracaat etti. Karşılıklı açılan davada, davacı (erkek) karısının güler yüzlü olmadığı, sadakat göstermediğini, hakarette bulunduğunu belirterek şikayetçi oldu. Davada 25 bin TL maddi, 50 bin TL manevi tazminat açıldı.

Davalı (kadın), suçlamalar karşısında, eşinin kendisini sürekli evden kovduğunu, üzerine düşen görevleri yerine getirmediğini ve evde bulunan eşyaların eşi tarafından satıldığını iddia etti. Davalı kadın boşanma talebinin yanı sıra 50 bin TL maddi tazminat, 50 bin TL manevi tazminat talebinde bulundu.

Nafaka Hakkında Mahkeme Nasıl Karar Verdi?

Şikayetler karşısında mahkeme, erkek tarafının ispatlanan bir kusuru olmamasından dolayı davacı kadının davasını reddetti. Mahkeme, bu kararı verirken, kadının üçüncü kişiler ile ilişkide bulunarak evlilik birliğini bozduğunu öne sürdü. Davacı, yani erkeğin boşanma davası kabul edildi. Tazminat miktarı ise 5 bin TL maddi ve 5 bin TL manevi olarak belirlendi.

Hukuk dairesi, kocanın işsiz olması ve gelirinin bulunmadığının ve bu nedenle tedbir nafakasının durdurulduğunun altını çizdi. Daireye göre nafakanın tamamının kaldırılması için işsiz olmanın yeterli bir gerekçe olmadığı belirtildi. Aile Mahkemesi’nin kararında ısrarcı olması ile Yargıtay Hukuk Genel Kurulu devreye girdi.

Boşanan Eşler İşi Olmasa Bile Nafaka Hakkında Genel Kurulun Kararı

Genel Kurul, davada iki tarafın da geliri bulunsa dair tedbir nafakasının verilmesine engelleyici bir durum olmadığını belirtti. Bununla beraber, eğer birbirinden davacı olan eşlerin ekonomik durumları birbirine yakın seyrediyorsa, durumun değişebileceği belirtildi.

Yargılama sonunda, erkeğin tamamen suçsuz olduğu, kadının ise evlilik süresince üçüncü kişiler ile gönül ilişkisine girdiği için tam kusurlu olduğuna karar verildi. Bu nedenle kadının davası reddedilerek, erkeğin davası ile birlikte eşlerin boşanmasına karar verilmiştir. Kararın bozulması yalnızca tedbir nafakası için geçerli olmuştur.

Haber konuausu Boşanan Eşler İşi Olmasa Bile Eşlerine Nafaka Ödemekle Yükümlü Olacaklar şeklinde emsal karar vermiştir. Diğer hukuk haberleri için ana sayfayı ziyaret ediniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri