Atla

Boşanma Çocuğun Velayeti Kime Verilir


Boşanma Çocuğun Velayeti Kime Verilir

Boşanma Çocuğun Velayeti Kime Verilir

Boşanma Çocuğun Velayeti Kime Verilir

Boşanma davalarında, hakim boşanma kararı ile birlikte çiftin ortak çocuğunun velayetinin kimde kalacağının kararını da vermektedir. Ancak verilen bu karar kesin bir hüküm niteliği taşımamaktadır.

Eşlerin yaşam şartlarında, ekonomik ya da sağlık durumlarında ya da yaşadığı çevrede meydana gelen olumsuz birtakım değişiklikler sonucunda velayet davaları açılarak çocuğun velayeti hakkında yeniden karar alınması konusunda bir talepte bulunulabilir. Açılan bu davayla çocuğun velayetinin değiştirilmesi mümkün olmaktadır.

Boşanma Çocuğun Velayeti  - Velayet Davaları

Velayet davaları eşlerden birinin davanın açıldığı sıradaki yerleşim yerlerinden birisindeki aile mahkemelerinde görülebilmektedir. Açılan velayet davaları sırasında hakim çocuğa en çok sevgiyi verebilecek, en çok ilgiyi gösterebilecek, iyi bir eğitim almasını ve iyi bir vatandaş olarak yetişmesini sağlayacak kısacası çocuğa her türlü ihtiyacını en iyi şekilde verebilecek olan tarafa velayet hakkı tanımaktadır.

Genellikle bu tür davalarda annenin kazanma şansının daha çok olduğu düşünülse de çocuk 9 yaşından büyükse, çocuğun çıkarları göz önünde bulundurularak ona en iyi yaşam koşullarını sağlayacak, ruhsal ve fiziksel olarak en sağlıklı şekilde yetiştirecek olan ebeveyne çocuğun velayeti verilmektedir.

Eğer ebeveynler fiili olarak ayrı yaşıyorsa ve resmi bir şekilde boşanma durumu gerçekleşmediyse eşlerden birisi çocuğun kendisine teslim edilmesini ya da kişisel ilişki kurabilmek için çocukla birlikte vakit geçirmeyi talep edebilir.

Bu talep sonucunda mahkemenin vereceği karar velayet davaları sonucunda verilen kararlar gibi bir velayet teslimi anlamı taşımaz, sadece geçici bir tedbir niteliği taşımaktadır. Eğer ebeveynler ayrı şehirlerde yaşıyorlarsa velayet davaları sonucunda hakim velayetin verilmediği ebeveynle çocuğun kişisel ilişki kurabilmeleri için haftasonu ya da ayda bir kez olan görüşmeler yerine yılda bir kez daha uzun görüşmeleri uygun görmektedir.

Velayet davaları sonucunda verilen karar ilerleyen dönemlerde şartların değişmesi sonucunda yeniden değerlendirilebilir. Anne veya babanın çocukla ilgili tüm sorumluluklarını düzenli olarak yerine getirmeleri gerekmektedir. Eğer bu sorumlulukları bir tarafın yerine getirmediği tespit edilir ya da ispat edilebilirse yeniden görülen velayet davaları sonucunda hakim çocuğun velayet hakkını diğer ebeveyne verebilir.

Aynı şekilde çocukla kurulan kişisel ilişkilerde sonlandırılabilir. Velayet sahibi olan ya da kişisel ilişki kuran ebeveynin çocukla yeteri kadar ilgilenmemesi, çocuğun huzurunun tehlikeye girmesi, çocuğun ruhsal fiziksel sağlığında hasarlara sebebiyet verilmesi gibi durumlarda velayet diğer ebeveyne verilebilir ya da kişisel ilişki kurulması durumu sonlandırılabilir.

velayetin değiştirilmesi, çocuğun görüşü, uzman raporu

Çocuğun velayetine sahip olan taraf, çocuğun velayetinin bulunmadığı tarafın çocukla yakın ilişkiler kurmasına verilen mahkeme kararlarına rağmen engel oluyorsa, velayet davaları sonucunda verilen kararlara aykırı davranıyorsa kanunlar çerçevesinde bu duruma bir çözüm bulunabilmektedir.

İcra müdürlüğü aracılığıyla, bu müdürlük tarafından görevlendirilen bir memur ve Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından görevlendirilen bir çocuk gelişim uzmanı, psikolog ya da pedagog tarafından çocuğun teslim alınması ve çocukla kişisel ilişki kurması ilamı yerine getirilir.

Kısacası ülkemizde görülen tüm velayet davaları sonucunda çocuğun velayetinin hangi ebeveynde kalacağı kararına çocuğu çıkarları doğrultusunda karar verilir. Çocuğun ruhsal ve fiziksel olarak gelişimine en çok katkıyı sağlayacak olan ebeveyn velayet hakkı kazanır.

Diğer ebeveyn ise mahkeme tarafından belirlenmiş belirli zaman dilimlerinde çocukla birlikte kişisel ilişki kuracak zamanlara sahip olabilir. Ancak velayet davaları sonucunda verilen kararlar velayete sahip olan ebeveynin yaşam koşullarında, ekonomik durumunda, sağlık durumunda olumsuz yönde bir değişiklik olması durumunda karşı tarafın yeniden bir dava açması sonucunda yeniden değerlendirilebilir. Yapılan değerlendirme sonucunda velayete sahip olan ebeveynin çocuğa yeterli şartları sağlayamadığı kesinleşirse, velayet değişikliği yapılabilir.

Boşanma davalarında mal paylaşımı için diğer sayfalarımıza bakınız.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Boşanma Çocuğun Velayeti Kime Verilir - Yorum
    CEMRE AÇIK -
    2 Eylül 2016

    Merhaba hocam.esımle 3 yıl once ayrıldık ve suan 5yasında olan müşterek çoçuğumuzun veleyetı bana verıldı.gorus gunlerı her ayın1.ve 3haftası denıldı ama oglumuz ıkı yıldır anaokuluna gıdıyor degısen tek şey gunlerde oldu görüşünde herhangı bır sıkıntı yasamıyorz ama ben ıs geregı orda ıkamet edıcez annem ben ve oglum seklınde.bız sehırdsına çıktığında babası ıle gorusu nasıl olur hocam gorus gunlerını degıstırme gıbı bırsey yapabılırmıyız detaylı bılgı verırsenız cok memnun olurum Iyı gunler..

    Cevapla
Yorum Bırak