Atla

Boşanma Davalarında Kadının Hakları


Boşanma Davalarında Kadının Hakları

Boşanma Davalarında Kadının Hakları

Boşanma Davalarında Kadının Hakları

Birçok insan eşleri ile yaşadıkları anlaşmazlık ve farklı sebepler ile boşanma davaları açarak boşanmak istemektedirler. Bu işlemin yapılmasında özelliklerin kadınların birçok hakları bulunmaktadır. Ancak birçok kadın boşanma sürecine gireceği dönemlerde bu haklarından haberdar olmadığı için bir talepte de bulunmazlar. Boşanma davalarında kişilerin haklarını talep etmesi gerekmektedir. Mahkeme sadece talep edilen hakların verilmesi konusunda yetkili olmaktadır. Bunun dışında bir etkide bulunmayacaktır. Bu sebeple boşanmada kadınların hakları konusunda bilgi sahibi olunması ve davaların bir avukat ile açılarak yürütülmesinde fayda vardır.

Kadınların Boşanma Davalarındaki Hakları Nelerdir?

Boşanma davaları anlaşmalı ve çekişmeli olarak açılabilmektedir. Anlaşmalı boşanma davalarında tüm haklar iki tarafın uzlaşısı içinde karar verilmektedir. Bu uzlaşma mahkemeye iki tarafında imzaladığı bir protokol ile sunulmaktadır. Burada belirtilen nafaka, velayet ve tazminat gibi konular mahkeme tarafından kabul edilecektir. Tarafların açacakları anlaşmalı boşanma davalarında tüm haklarını iyi bilmeleri ve boşanma sonrasında sorun yaşamamaları için bunları protokolde belirtmeleri önemlidir. Bu sebeple kadınların boşanma davalarında hakları konusunda inceleme yapılmalıdır. Kadınlar boşanma sonrasında maddi veya manevi tazminat talep edebilmektedirler. Boşanma sonrasında yaşanacak hak kayıpları konusunda ve taşınma ile yeni eve çıkma gibi birçok maliyet konusunda tazminat talep edilebilmektedir. Bunun yanında çocuğun bakımı konusunda ve maddi imkansızlık durumunda geçimin sağlanması için tazminat talep edilebilmektedir. Bunların hepsi anlaşmalı boşanma protokolünde belirtilmelidir. Çekişmeli olarak açılacak ve görülecek boşanma davalarında tazminat talepleri kusur durumuna göre belirlenecektir. Ancak yine de tazminat talebinde bulunabilmektedir. Bunlar kusurlu olan tarafın yarattığı maddi ve manevi durumlar nedeni ile olabilmektedir. Bunun yanında çocukların velayeti konusunda da hakları bulunmaktadır. Davalarda boşanma konusunda kadın hakları konusunda bilgili olunması ile birçok hakkın talep edileceği görülecektir. Bu konularda bir avukata danışılarak davaların bu şekilde yürütülmesi daha faydalı olabilmektedir. Boşanma davalarında kadınlar çocuğun velayetini aldıklarında bir daha evlenene kadar çocuğun bakımı için iştirak nafakası talep edebilmektedir. Bunun yanında boşanma sonrasında çalışmıyor olan eşlerin geçimi konusunda da nafaka talep etme hakları olabilmektedir.Ankara Avukat
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak