Boşanma Davalarında Karşı Dava Açılması | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

Boşanma Davalarında Karşı Dava Açılması

Boşanma Davalarında Karşı Dava Açılması

Çekişmeli boşanma davalarında taraflar birisi diğeri hakkında bir boşanma nedeni ortaya sürmekte ve bunu ispatlamak istemektedir. Bu davalarda boşanmaya sebep olacak nedenlerin ispatı konusunda karşı tarafa bir suç isnat edilmektedir. Bu durumda da karşı tarafın kendini savunabilmesi gerekmektedir. Bunun sağlanması içinde kendi açısından haklı olduğu konular için boşanmalarda karşı dava açabilmektedir. | Boşanma Davalarında Karşı Dava Açılması

Bu karşı davalar, yürütülen boşanma davasının içerisinde görülmektedir. Tarafların kendilerine göre haklı oldukları konularda kendi haklılıklarını savunması bu şekilde sağlanmış olabilmektedir. Evliliğin sonlandırılması yanında nafaka, tazminat ve velayet konularında karşı davalar açılarak bu konulardaki karaların bu durumlar göz önüne alınarak karar verilmesi istene bilmektedir.

Boşanma Davalarında Karşı Dava Nasıl Açılır?

Boşanma davalarının sürdüğü ve duruşmaların yapıldığı sırada davacı tarafın belirli nedenler ortaya koyması durumunda davalı olan tarafta kendi açısından savlarını ortaya koyabilmektedir.

Her iki tarafından savlarını en iyi şekilde savunabilmesi için davalı olan taraf boşanma davasında karşı dava açabilmektedir.

Bunun yapılması için öncelikle mevcut davanın içerisinde değerlendirilmesi ve bu davanın açılabilmesi için gerekli şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. | Boşanma Davalarında Karşı Dava Açılması

Boşanma Davasında Karşı Dava Neden Açılır?

Boşanma davaları içerisinde davalı tarafın haklılığını ve kendi savını savunabilmesi için bir boşanma davasında karşı dava açabilmektedir. Bu karşı davalar görülmekte olan davalar ile birlikte görülmektedir.

Bunun sağlanması ve karşı dava açılabilmesi için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Boşanma davasında davalı tarafın boşanma karşı dava açabilmesi için boşanma davasının görülüyor olması gerekmektedir. Sonuçlanmış davalarda karşı dava açılamaz.

Boşanma Karşı davanın açılmasında ortaya sunulacak sebep, asıl boşanma davasındaki sebep ile ilişkili ve arasında bağ olması gerekmektedir. Bu konunun dışında ve ilgisiz olan sebepler boşanmada karşı davanın konusu olmamaktadır.

Boşanma davasında davalı olan tarafın kendisine isnat edilen boşanma konusunda kusurlu olduğunu belirten sebep ile alakalı olarak haklılığını savunması konusunda boşanmada karşı dava açabilmektedir.

Bunun açılması için davanın sürüyor olması ve sebebin asıl boşanma sebebi ile alakalı olması gerekmektedir. Bu şartların oluşması durumunda davalar açılabilmekte ve görülebilmektedir. | Boşanma Davalarında Karşı Dava Açılması

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri