Boşanma Davası Affetme | Ankara Avukat

0312.995.0202

Detaylar İçin Arayın

0545.229.2505

Detaylar İçin Arayın

Ara

Boşanma Davası Affetme

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler

Boşanma Davası Affetme

Boşanma Davası Affetme

Boşanma Davası Affetme

Medeni Kanunumuzun 166/1-2. de; boşanma davalarında aile hâkiminin karar verilebilmesi için öncelikle evlilik birliğinde, ortak hayatı eşlerden sürdürmeleri beklenmeyecek şekilde temelinden sarsıldığının mevcut bulunmalıdır.

Konun anlatımı için örnek kararda davalı- davacı kadın davada dinlettiği tanık beyanlarında Türk Medeni Kanununun 166/1. kısmında bulunan evliliğin temelinden sarsılma hali, kabul edilir beyanlardan olmadığı,  dinlenen bir kısım beyanlar ise sebebi açıklanmayan inandırıcılıktan uzak anlatımlar olduğu

Davalı-davacı kadının açmış olduğu karşı dava ile birleşen diğer boşanma davasında, diğer eş olan erkeğin boşanmaya sebep kusurlu davranışlar kanıtlayamamıştır.

Davalı ve Davacı Erkeğin ise boşanma davasında eşiyle arasında geçen olayların hemen arkasında, eşine birçok mesaj atarak onu çok sevdiğini beyan etmesi, yaşanan olaylardan dolayı kendisini affetmesini istediğini dile getirmiştir.

Bu anlatımlar ışığında davalı-davacı kadının bu tarihten öncesine ait erkeğin boşanmaya sebep kusurlu davranışlarını affettiği ya da olaylara hoşgörü ile baktığı kabul edilmelidir.

Affettiği tarihten sonra davalı-davacı kadının boşanmaya sebep başkaca kusurlu bir davranışı ispatlayamamıştır.

Boşanma davasında Affetme ya da olayları hoşgörü ile karşılanması,  boşanma davalarında eşlere kusur olarak yüklenemez, boşanma sebebi sayılamaz.

Bu anlatımlar doğrultusunda erkeğin ve kadın açmış olduğu karşılıklı boşanma davalarının her ikisininde ret edilmesi gerekir.

Başka bir örnek davada ise affetmeyi örnek kararda şöyle yorumlamıştır.

Boşanma Dosyasındaki yazılara, kararın dayandığı kanıtlara kanuni belirlediği sebeplere ve şartlar içerisinde davalı kadının, kocası tarafından Boşanma davası açılmadan önce gönderdiği telefon mesajlarındaki yazdığı beyanları  eşin önceki bu kusurlu hareketlerini affetme şeklinde olmayıp evliliğini kurtarma amacına yönelik olduğu gibi,

Boşanma davası açan kocanında mesajdaki beyanları kabul etmediği anlaşılmıştır.Bu anlatımlar çerçevesinde  temyiz itirazı red edilmiştir. ve Boşanma kararı yüksek mahkemece onanmıştır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor