Atla

Boşanma Davası Nasıl Açılır Bilgi


Boşanma Davası Nasıl Açılır Bilgi

Boşanma Davası Nasıl Açılır Bilgi

Boşanma Davası Nasıl Açılır Bilgi

Boşanma, eşlerin kurmuş olduğu evlilik müessesinin mahkeme kararı ile sonlandırılması demektir. Boşanma davaları evliliğin sonlandırılmasını ortak alınan kararı ile ya da eşlerin tek bir kişi tarafından açılması ile olur. Boşanma Davası Nasıl Açılır Bilgi ve boşanma ile  sonuçlanması için, davanın hukuki bir temele dayandırılması gerekmektedir. Aynı zamanda, davayı açan tek bir tarafsa, davayı açtığı sebepleri kanıtlamakla yükümlüdür.

Boşanma Davası Nasıl Açılır Sebepleriyle

Boşanma davaları için birçok sebep bulunmaktadır. Medeni kanunda belirtilen boşanma sebepleri, Şiddetli geçimsizlik, evlilik kurumunun sarsılması, aldatma, hayata kast, terk etme, akıl hastalığı vs. gibi nedenlerden boşanma davaları açılacağı gibi, eşlerin anlaşması ile "anlaşmalı boşanma" olarak da açılabilir.Anlaşmalı Boşanma için eşlerin en az 1 yıldır evli olması gerekmektedir. Bu bir yıllık sürenin konulması ile aile kurumunun korunması amaçlanmıştır. Anlaşmalı Boşanma davasını eşlerin ikisi birlikte açabilir, ya da bir eşin açtığı bir davayı diğerinin onaylaması ile de dava açılabilir. Bu boşanmanın gerçekleşebilmesi için, hakimin tarafların kendi özgür iradesi ile bu kararı verdiklerinden emin olması gerekmektedir. Özel boşanma sebeplerinden dava açarken, dava açabilme süresi olayların niteliğine göre farklılık göstermektedir. Zina işlediği tespit edilen eşe, bunun öğrenilmesinden 6 ay sonra, aldatma fiilinin gerçekleşmesinden de 5 yıl sonrasına kadar boşanma davası açılabilir. Bir eşin diğerinin hayatına kast etmesinden veya onur kırıcı davranışta bulunmasından dolayı açılan dava da, aynı şekilde olayın gerçekleşmesinden itibaren 6 ay içinde açılmalıdır. Bir eşin yüz kızartıcı bir suçtan hapse girmesinden sonra ise kanunda dava açmak için bir süre belirtilmemiştir. Kişi istediği zaman bu davayı açabilir. Eğer bir eş diğerini haklı bir sebep olmaksızın terk etmişse, boşanma davası açılabilir. Ancak bunun için ayrılığın üzerinden en az 6 ay geçmiş olması gerekmektedir. Terk edilen eş, terk edildiği tarihten itibaren 4 ay sonra hakime başvurabilir, bunun ardından hakim diğer eşe 2 ay içinde eve dönmesi için ihtarda bulunmakla yükümlüdür.

Boşanma Davası Nasıl Açılır Yetkili Mahkeme

Boşanma davaları, eşlerden birinin ikametgahının olduğu bir ilde açılabilir, ya da eşlerin en az 6 aydır yaşadığı ilin mahkemesinde de dava görülebilir. Davanın açılabilmesi için bir dilekçe yeterli olmaktadır, ancak kişilerin haklarının korunabilmesi için ve birçok hukuki prosedür ile uğraşılması gerektiğinden avukat aracılığı ile dava açılması önerilmektedir. İ ki tarafın da anlaştığı bir boşanma olsa dahi, boşanmanın ardından mahkemenin bu kararı temyiz etmesi ve nüfus müdürlüğüne talimat göndermesi gerekmektedir. Bu yüzden her ihtimale karşı bir avukatla çalışmak taraflar için avantajlı olacaktır. Boşanma davası açıldıktan sonra, eşlere ayrı yaşama hakkı doğmaktadır. Bu durumda genellikle erkek, kadına ayrı yaşarken geçinebilmesi için bir tedbir nafakası verebilir. Bu nafaka, davanın açılmasından itibaren başlar, davanın kesinleşmesi ile son bulur. Boşanma davaları sonuçlanırken, mal paylaşımı sorusu ortaya çıkmaktadır. Evlilikten sonra edinilmiş mallar ne olursa olsun yüzde elli yüzde elli olacak şekilde eşlere paylaştırılmaktadır. Eşlerin kişisel malları ise kendilerinde kalmaktadır. Boşanma davaları sonucunda çocuğun velayeti belirlenirken, hakim çocuğa en yararlı ortama karar vermek durumundadır. Ülkemizde çocukların velayeti genellikle anneye verilmektedir. Çocukların anne sevgisine ve bakımına daha çok ihtiyacı olduğu düşünülmektedir. Annenin çocuğa bakamayacak durumda olması ve kötü bir hayat sürdüğünün anlaşılması durumunda, çocuğun velayeti babaya da verilebilir. Burada yetki tamamen hakimin elindedir. Makalemizde Boşanma Davası Nasıl Açılır Bilgi konusu bilgi amaçlı verilmiştir. Diğer makaleler için boşanma avukatı , Bir diğer önemli yazımız olan Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır başlıklı makalemizde hakkında bilgiler verilmektedir..
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Seymen -
    28 Şubat 2017

    AVUKAT İLKAY HANIM mesleğinizde başarılar dilerim. Boşanma davası açmayı düşünüyorum. Araştırmalarım sonucu size rastladım. Boşanma davası açılmadan önce mal paylaşımı ve tazminat konusunda size danışmak isteğim konular bulunmaktadır. Sizle görüşmek için randevu almak isterim.

    Cevapla
Yorum Bırak