Atla

Boşanma Davası Nasıl Açılır Bilgi


Boşanma Davası Nasıl Açılır Bilgi

Boşanma Davası Nasıl Açılır Bilgi

Boşanma Davası Nasıl Açılır Bilgi

Günümüzde boşanma konularını çevrenizde, görsel medyada, yada alakasız kişilerin konuşmalarında sürekli duyulmaktadır. Hatta magazine konu olmuş ise, verilen bilgilerin damamen hukuktan uzak tamamen dikkat çekmeye yönelik dikkat çekici konular yer almaktadır. Boşanma davası nasıl açılır konusunda gerçek bilgi, doğru bilgi, size lazım olan bilgi veya davanızda haklarınızı gerçekten koruyacak bilgiyi nereden bulabilirsiniz. 

Aslında bu konun başlığı boşanma davası nasıl açılır hakkında bilgi almak için açılmıştı. Ancak makalenin gidişatına bakıldığında burdaki kısa bilgiler değil, size lazım olan bilgilere ulaşmanız gerektiğinin daha doğru olacağını düşündük. Boşanma davalarının yoğun tecrübeye dayanarak edilinen sonuçlara bakıldığında, sizin için önemli olmayan bir detayın boşanma davasında çok önemli bilgi olarak ortaya çıkabilmektedir. Yada şu davada böyle yapmış kazanmış, bizde yaparsak kazanırız şeklinde ki bilgi ise tamamen yanlıştır. Her olayın oluş şekli, dilekçelerde ki talepler farklı, dava da sunulan tanık ve deliller farklı olması sebebiyle, bir davanın diğer dava ile aynı sonuçlanma ihtimali zayıf olabilir.

Boşanma davasında genel anlamda, dilekçelerin hazır dilekçe ile sunulması, yada arzuhalciye yazdırılması, davanızda yapabileceğiniz, bilgi alma konusunda yapacağınız en önemli ikinci hata olacaktır. Dava dilekçesi boşanmanın ayasıdır. Eğer düzgün ve kurallara göre yazılmış ise işiniz kolay. Kaldi ki dava dilekçe ile durum sadece dava açmak değil. Yada açılan bir boşanmaya cevap dilekçesi vermek değil. Eğer burada detayları bilemezsenzi yine yanılmış olacaksınız.

Boşanma Avukat Ve Danışmanlık

Yukarda anlatılan önemli hususlar  özet olarak toparladığımızda, boşanma hakkında bilgi alınması, yada dava dilekçesinin yazılması, bu işi meslek olarak yapan işin ve konunun önemini bilen avukatlardan destek ve danışmanlık alabilirsiniz. Bilgi ve desteği avaukat ile randevu alınarak yüz yüze yapılması önemli olacaktır. Telefon sağa sola mail atılması sizi kısa yolda sonuca malesef götürmeyecektir. Boşanma davasını avukat ile devam etmeseniz dahi, boşanma konularında detayların sorulması bilgi edinilmesi yine danışmanlık ile sağlayabilirsiniz.

Eğer maddi durumuz iyi değil ise, avukat ücret ve dava masrafları konusunda yetersiz kalıyorsanız, bulunduğunuz ildeki baro başkanlığına müracaat ederek ücretsi avukat desteği alarak adli yardım ile dava masrafınıda ödemeden davanızı açabilir, avukat desteği ile yol alabilirsiniz. Diğer genel konular ise şablonsu bir şekilde yine genel bilgi olarak anlatılmaya çalışılmıştır.

Boşanma, eşlerin kurmuş olduğu evlilik müessesinin mahkeme kararı ile sonlandırılması demektir. Boşanma davaları evliliğin sonlandırılmasını ortak alınan kararı ile ya da eşlerin tek bir kişi tarafından açılması ile olur. Boşanma Davası Nasıl Açılır Bilgi ve boşanma ile  sonuçlanması için, davanın hukuki bir temele dayandırılması gerekmektedir. Aynı zamanda, davayı açan tek bir tarafsa, davayı açtığı sebepleri kanıtlamakla yükümlüdür.

Boşanma Davası Nasıl Açılır Sebepleriyle

Boşanma davaları için birçok sebep bulunmaktadır. Medeni kanunda belirtilen boşanma sebepleri, Şiddetli geçimsizlik, evlilik kurumunun sarsılması, aldatma, hayata kast, terk etme, akıl hastalığı vs. gibi nedenlerden boşanma davaları açılacağı gibi, eşlerin anlaşması ile "anlaşmalı boşanma" olarak da açılabilir. Anlaşmalı Boşanma için eşlerin en az 1 yıldır evli olması gerekmektedir. Anlaşmalı boşanmada bir yıllık süre önemli olup bu bir anlaşmalı boşanma için kuraldır.

Bir yıl dolmasa dahi eşler kendi ralarında anlaşır ve şiddetli geçimsiz yaşadıklarının ispat edilmesi halinde boşanmaya karar verilebilinir.Boşanma davası sadece eşler birbirlerine karşı açabilirler. Boşanma davasının kimin önce veya sonra açtığ hiç mahkemece dikkate alınmaz. Boşanma için kusur ispatı önemlidir.

Özel boşanma sebeplerinden dava açarken, dava açabilme süresi olayların niteliğine göre farklılık göstermektedir. Zina işlediği tespit edilen eşe, bunun öğrenilmesinden 6 ay sonra, aldatma fiilinin gerçekleşmesinden de 5 yıl sonrasına kadar boşanma davası açılabilir. Bir eşin diğerinin hayatına kast etmesinden veya onur kırıcı davranışta bulunmasından dolayı açılan dava da, aynı şekilde olayın gerçekleşmesinden itibaren 6 ay içinde açılmalıdır.

Bir eşin yüz kızartıcı bir suçtan hapse girmesinden sonra ise kanunda dava açmak için bir süre belirtilmemiştir. Kişi istediği zaman bu davayı açabilir. Eğer bir eş diğerini haklı bir sebep olmaksızın terk etmişse, boşanma davası açılabilir. Terk nedeniyle boşanma davası 6 ay sonra açılabilir. Terk edilen eş, terk edildiği tarihten itibaren 4 ay sonra hakime başvurabilir, bunun ardından hakim diğer eşe 2 ay içinde eve dönmesi için ihtarda bulunmakla yükümlüdür.

Boşanma Davası Nasıl Açılır Yetkili Mahkeme

Boşanma davası eşlerin beraber yaşadığı ilde, yada 6 ay oturduğu yerdeki aile mahkemesinde açılabilinir. Davanın açılabilmesi için bir dilekçe yeterli olmaktadır, ancak kişilerin haklarının korunabilmesi için ve birçok hukuki prosedür ile uğraşılması gerektiğinden avukat aracılığı ile dava açılması önerilmektedir. İ ki tarafın da anlaştığı bir boşanma olsa dahi, boşanmanın ardından mahkemenin bu kararı temyiz etmesi ve nüfus müdürlüğüne talimat göndermesi gerekmektedir. Bu yüzden her ihtimale karşı bir avukatla çalışmak taraflar için avantajlı olacaktır.

Boşanma davası açıldıktan sonra, eşlere ayrı yaşama hakkı doğmaktadır. Bu durumda genellikle erkek, kadına ayrı yaşarken geçinebilmesi için bir tedbir nafakası verebilir. Bu nafaka, davanın açılmasından itibaren başlar, davanın kesinleşmesi ile son bulur. Boşanma davaları sonuçlanırken, mal paylaşımı sorusu ortaya çıkmaktadır. Evlilikten sonra edinilmiş mallar ne olursa olsun yüzde elli yüzde elli olacak şekilde eşlere paylaştırılmaktadır. Eşlerin kişisel malları ise kendilerinde kalmaktadır. Boşanma davaları sonucunda çocuğun velayeti belirlenirken, hakim çocuğa en yararlı ortama karar vermek durumundadır.

Ülkemizde çocukların velayeti genellikle anneye verilmektedir. Çocukların anne sevgisine ve bakımına daha çok ihtiyacı olduğu düşünülmektedir. Annenin çocuğa bakamayacak durumda olması ve kötü bir hayat sürdüğünün anlaşılması durumunda, çocuğun velayeti babaya da verilebilir. Burada yetki tamamen hakimin elindedir.  

Makalemizde Boşanma Davası Nasıl Açılır Bilgi konusu bilgi amaçlı verilmiştir. Bir diğer önemli yazımız olan Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır başlıklı makalemizde hakkında bilgiler verilmektedir..

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Boşanma Davası Nasıl Açılır Bilgi - Yorum
    Seymen -
    28 Şubat 2017

    AVUKAT İLKAY HANIM mesleğinizde başarılar dilerim. Boşanma davası açmayı düşünüyorum. Araştırmalarım sonucu size rastladım. Boşanma davası açılmadan önce mal paylaşımı ve tazminat konusunda size danışmak isteğim konular bulunmaktadır. Sizle görüşmek için randevu almak isterim.

    Cevapla
Yorum Bırak