Boşanma Davası Ücretini Kim Öder? | Ankara Avukat

Boşanma Davası Ücretini Kim Öder?

Boşanma Davası Ücretini Kim Öder

Boşanma Davası Ücretini Kim Öder? Boşanma sürecinde tarafın ya da tarafların ödemekle yükümlü oldukları bir konu boşanma ücretlerinin ödenmesidir.

Boşanma davası ücretleri anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davası ücreti olarak değişkenlik göstermektedir. Ayrıca avukat aracılığı ile görülen boşanma davalarında avukat masrafının da masraflara dahil edilmesi gerektiğini unutmamanız gerekiyor.

Boşanma Davası Ücretini Kim Öder?

Aile içi geçimsizliğin sonucunda alınan boşanma kararı, mahkemelerde görüleceği için belirli bir takım masraflara tabiidir.

Boşanma davasının açılması için belirli masraflar ve giderler bulunmaktadır. Boşanma Davası Ücretini davayı açan eş yani davacı olan taraf kural olarak ödemektedir. Ayrıca davasının avukat ile takip edilmesini istemesi halinde boşanma davası avukatlık ücretinide davacı eş ödemesi gerekmektedir.

Boşanma davası sonunda, davayı açan taraf, boşanma sebeplerini ispat etmesi ve dava aleyhine sonuçlanması halinde yapılan masraflar ve Boşanma Davası Ücretini diğer taraf ödemek zorundadır.

Boşanmak için iki tür dava görülmektedir; 1) Anlaşmalı boşanma davaları ve 2)Çekişmeli boşanma davaları. Bu içeriğe göre boşanma davalarının ücretleri belirlenmektedir.

Boşanma Davası Ücretini Kim Öder?

Anlaşmalı Boşanma Davası Ücretini Kim Öder?

Anlaşmalı Boşanma Davası Ücreti davanın açılması esnasında masraf ve giderlerin peşin mahkeme veznesine ödenmesi gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma davasında eşler dilerse Boşanma Davası Ücretini ve avukatlık ücretlerini aralarında anlaşarak ödeyebilirler. Ancak kural olarak boşanma davasını açan eş yani davacı ödemesi gerekmektedir.

Adından anlaşılacağı üzere eşlerin boşanmaya fikir birliği ile varmalarına anlaşmalı boşanma denilmektedir.

Türk Medeni Kanunu’nun ilgili maddeleri uyarınca gerçekleşecek bu boşanmalar da bazı şartları gerektirmektedir. Tarafların hukuksal konularda vardıkları anlaşmaları kağıda döküp mahkemeye sunmaları gerekmektedir.

Böylece mahkeme kısa süre içerisinde tarafların boşanmasını sağlayacaktır. Fakat evlilik üzerinden en az bir yıl geçmemişse anlaşmalı evlilik davası açılmamaktır.

Anlaşmalı boşanmalarda, mahkeme daha az meşgul olacağı için fiyat çekişmeli boşanmaya göre daha aşağıda tutulmuştur. Dava esnasında öne sürülen delillerin ispatının gerekmemesi, uzun araştırmalara gerek olmaması, bilirkişilere başvurulmaması gibi nedenler ücretlerin düşük olmasını sağlamaktadır.

Çekişmeli Boşanma Davası Ücretini Kim Öder?

Çekişmeli Boşanma Davası Ücretini davayı açan eş yani davacı tarafın ödenmesi kuraldır.

Eğer eşler bir yıldan az bir süredir evliler ya da taraflardan birisi boşanmak istiyorsa görülecek davaya çekişmeli boşanma denilmektedir. Bu dava kapsamında taraflar genelde avukata başvururlar ve sürecin kendi çıkarları doğrultusunda gerçekleşmesini beklerler.

Ayrılmak isteyen taraf ayrılma gerekçelerini ispatla mahkemeye sunmak zorundadır. Mahkeme aynı zamanda bilirkişilere, tanıklara, varsa çocukların ifadesine başvurabilir.

Çekişmeli davalarda tazminat talebi de olduğu için bunun belirlenmesi için de ayrı bir çaba gösterilmektedir. Bu yüzden kesin bir ücret çekişmeli davalar için çıkarılamamaktadır çünkü davanın içeriğine göre yapılacakların belirlenmesi gerekmektedir.

Ankara Boşanma Davası Ücretini Kim Öder?

Boşanma davası ücretini ödeyecek taraf anlaşmalı veya çekişmeli boşanma davalarına göre farklılık gösterir.

  • Anlaşmalı dava iki tarafın onayı ile görüldüğü için boşanma davası ücreti ortak ödenir. Ama tarafların anlaşması neticesinde masrafların bir tarafça ödenmesi de mümkündür.
  • Çekişmeli davalar ise taraflardan birisinin boşanmak istemediği davalar olduğu için masrafın davacı yani davayı açan tarafça ödenir. Eğer avukatlar sürece dahil olmuşsa avukat masraflarını taraflar kendileri karşılarlar. Dava sonunda ise davayı açan taraf mağdur olduğunun anlaşılması halinde açacağı tazminat davasına boşanma davası ücretini de ekleyebilmektedir. Böylece kaybeden taraf dava ücretini de ödemekle yükümlü kılınmaktadır.

Boşanma davasında mahkeme masraflarını kim öder

Boşanma davasında mahkeme masraflarını ve giderlerini davayı açan eş, davacı konumunda olan taraf ödeyerek açması gerekmektedir.

Bir diğer nokta, boşanma davalarındaki avukat ücretleridir. Avukat ücretleri bu tür davalarda, davanın ne tür zorluklar barındırdığına ve avukatın ne kadar mesai harcayacağına bakılarak, belirlenmiş alt limitin altında olmamak kaydıyla belirlenir.

Zor boşanma davalarında dilekçenin hazırlanması, ilgili delillerin sunulması ve yasal işlemlerin yürütülmesi için avukat yardımı önem taşımaktadır.

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

320 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri