Boşanma Davasında Karşı Dava

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Aile ve Boşanma Hukuku Davaları  > Boşanma Davasında Karşı Dava

Boşanma Davasında Karşı Dava

Boşanma Davasında Karşı Dava

Boşanma Davasında Karşı Dava, hakkında açılmış olan boşanma davasında karşı iddiaları değil kendi iddialarını savunmak adına açacakları davayı ifade etmektedir.

Boşanma Davasında Karşı Dava açılabilmesi için, asıl davanın açılmış ve halen görülmekte olması ve karşı davada ileri sürülecek olan talep ile asıl davada ileri sürülen talep arasında takas veya mahsup ilişkisinin bulunması yahut bu davalar arasında bağlantının mevcut olması, şarttır.

Boşanma Davasında Karşı Dava Örnek Yargı Kararları

Bir diğer örnek karar “davalı kadının davacı kocaya şişko, bana hiç yakışmıyorsun diye hakaret ettiği anlaşmaktadır. Bu durumda karı koca arasında ortak yaşamı temelinden sarsacak seviyede ve evlilik birliğin devamına olanak vermeyecek şekilde şiddetli bir geçimsizlik mevcut ve sabittir”.

Bir diğer örnek karar “davalı kocanın davacı karısına sürekli olarak yiye yiye dana gibi oldun, bıktım senin pisliğinden, köpek diyerek hakaret ettiği anlaşılmaktadır. Bu durumda karı koca arasında ortak yaşamı temelinden sarsacak seviyede ve evlilik birliğin devamına olanak vermeyecek şekilde şiddetli bir geçimsizlik mevcut ve sabittir”.

Bir diğer örnek karar “Türk Borçlar Kanununu gereğince, ceza mahkemeleri yargılamalarında beraat kararları almaları hukuk mahkeme hâkimini bağlamaz.

Mahkemede görülen: hem davacı hem de davalı olan koca, hakkında açılan ceza davasında beraat kararı hükmettiği ve hem davacı hem de davalı olan kadının iddialarını kanıtlayamadığı gerekçesiyle boşanmaya sebep olan hadiselerde, davalı davacı kadının tamamen kusurlu bulunduğu kabul edilerek eşlerin boşanmalarına karar verilmiş ise de:

Yapılan araştırma, soruşturma ve toplanan kanıtlardan, davacı davalı kocanın karısına sen kilolusun, seni beğenmiyorum, altınları bana vermezsen seni boşarım diyerek hakarette bulunduğu, fiziki şiddet uyguladığı, karısına ve kayınvalidesine bıçak çekerek onları ölümle tehdit ettiği ve ortak evin eşyalarına zarar verdiği anlaşılmaktadır.

Bu durumda karı koca arasında ortak yaşamı temelinden sarsacak seviyede ve evlilik birliğin devamına olanak vermeyecek şekilde şiddetli bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Ancak davacı kadının boşanma davasının da kabulü gerekirken, yazılı olarak ret kararı verilmesi doğru bulunmamıştır.

Boşanma Davasında Karşı Dava Yargıtay Kararı

BOŞANMA DAVASITERK SEBEBİNE DAYANAN BOŞANMA – KOCANIN İHTAR İSTEĞİNİN SAMİMİ OLMADIĞINI GÖSTEREN DELİL BULUNMADIĞI – KADININ İHTARA RAĞMEN DÖNMEMEKTE HAKLI OLDUĞUNU İSPATLAYAMADIĞI – KOCANIN BOŞANMA DAVASININ KABULÜ GEREĞİ

ÖZET: Kadının ihtar tebliği üzerine boşanma davası açmış olması, ihtar süresi içinde dava açmasını haklı kılan başka sebep ve olgular bulunmadıkça, dürüstlük kuralına aykırı olup, bu davanın açılmış olması, onu ayrı yaşamakta haklı kılmaz.

O halde, Türk Medeni Kanununun ilgili maddesinde yer alan boşanma sebebinin gerçekleştiği gözetilerek kocanın boşanma davasının kabulü, kadının boşanma davasının ise reddi gerekir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor