Boşanma Davasında Koronavirüs Gerekçesi İle Emsal Karar Verildi | Ankara Avukat

Boşanma Davasında Koronavirüs Gerekçesi İle Emsal Karar Verildi

Boşanma Davasında Koronavirüs Gerekçesi İle Emsal Karar Verildi

Boşanma Davasında Koronavirüs Gerekçesi İle Emsal Karar Verildi. Kocaeli’de boşanmak isteyen bir çift çocukların velayeti için dava açtılar. Dava sürecinde karar verilene kadar yurtta kalmasına karar verilen çiftin çocukları için Türkiye’de de etkisini gösteren Koronavirüs salgını nedeniyle emsal niteliğinde bir karara imza atıldı. Velayet davasında taraf olan baba E.B’nin oğlunun yurtta kalmasını Koronavirüs nedeniyle kalmasını istemeyen baba geçici olarak çocuğunun velayetini almayı başardı.

Kocaeli 4. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada, çocuklarının velayetinin kime verileceği görülürken, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı bir kurumda kalan çocuk, babanın avukatının talebi ile geçici olan Koronavirüs nedeniyle çocuğun velayetinin verilmesine karar verildi. Konuya ilişkin verilen bu karar emsal niteliği taşıyor.

Mahkemeden Velayete İlişkin Koronavirüs Kararı

Tüm dünyada ve Türkiye’de ölümcül etkiler gösteren Koronavirüs nedeniyle mahkemeden emsal niteliğinde bir karar verildi. Kocaeli’de çocuklarının velayeti için açılan davada taraf olan babanın avukatı, bakanlığa bağlı bir yurtta kalan çocuğun, Koronavirüs tehlikesi nedeniyle, çocuğun yüksek yararına velayetinin babaya verilmesi talep edildi. Bunu üzerine incelemede bulunana mahkeme ise bu talebi yerinde bularak velayetin geçici olarak babaya verilmesine hükmetti.

Mahkeme tarafından velayete ilişkin Koronavirüs nedeniyle verilen bu karar, benzer durumda olan pek çok kişi için emsal niteliği taşıdığı ifade edildi. Çocuğun yüksek yararı gözetilerek verilen karar, Koronavirüs salgını nedeniyle yurtta kalan çocuğun, velayet davası sonuçlanana kadar babada kalmasına hükmedildi.

Koronavirüs Mahkeme Kararına Da Bulaştı

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa süre içinde tüm dünyada etkisini gösteren Koronavirüs, Türkiye’de de tehdit oluşturmaya başladı. Bunun üzerine birçok alanda Koronavirüs nedeniyle yeni değişiklikler yapılırken, Koronavirüs yargı kararlarını da etkilemeye başladı.

Kocaeli’de yaşanan bu somut olayda, velayet davası sonuçlanana kadar çocuğun yurtta kalmasının yerine geçici olarak salgın tehdidi gerekçesi ile babada kalmasına hükmedildi. Çocuğun yararına kalabalık yurt ortamında kalmaması için velayet geçici olarak babaya verildi. Dava sonuçlanana kadar çocuğunun velayetine sahip olan baba ise bu talebi ile emsal bir kararın verilmesine neden oldu.

BENZER YAZILAR

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

15 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri