Boşanma Davasında Kusur

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > Aile ve Boşanma Hukuku Davaları  > Boşanma Davasında Kusur

Boşanma Davasında Kusur

Boşanma Davasında Kusur

Boşanma Davasında Kusur

Boşanma Davasında Kusur, Boşanma Davasında Kusurlu Taraf, Boşanma Davasında Kusur Tespiti, Boşanma Davasında Tazminat

Boşanma davası eşlerin birbirlerine karşı açabilecekleri Aile hukuku içerisinde yer alan ve çokça bahsedilen bir konudur. Bu kadar hukuk dalında yer alan bir konu olduğu gibi insan yaşamındada çok konuşulan bir olaydır.Boşanma davasının doğru karar verilmesi için aile mahkemesi hakimi boşanmaya sebep olayları incelerken, boşanmaya sebep olan bu olayda hangi eşin kusurlu olduğu tespit etmeye çalışmaktadır. Eğer boşanma davasında boşanma sebebi ve kusur tespit edemediği takdirde dava red olur. Bu durumda da eğer boşanmak hala istiyorsanız, 3 yıl beklemek zorundasınız yada, boşanmaya sebep başka olayların ortaya yeniden çıkması sebebiyle açılabilmektedir.

Boşanma davasında eşit kusur ve tam kusurlu olması veya boşanmaya sebep olma ne anlama gelmektedir. Boşanmada kusur kelimesinin önemi kusur ile birlikte boşanmaya sebep olduğu ve diğer eşin evlilikde beklediği menfaati ortadan kalkdığından dolayı, bir üzüntü bir çöküntü duyması normaldir. Bu nedenle kusur eş bu olaylara sebep oldğu için maddi ve manevi tazminat, eşe nafaka ödemesi kusura dayandırılmaktadır.

Konuyla bağlantılı olarak boşanma davalarında en çok kusur sayılan aldatma boşanma davası nasıl açılır konusu için makaleyi okuyabilirsiniz.

0 Yorum

Yorum Bırak