Atla

Boşanma Davasında Sosyal İnceleme Raporu


Boşanma Davasında Sosyal İnceleme Raporu

Boşanma Davasında Sosyal İnceleme Raporu

Boşanma Davasında Sosyal İnceleme Raporu

Velayetin düzenlenmesin öncelik çocuğun üstün faydası ve karıdır. Aile Mahkemesi incelemesini psikolog, pedagog ve sosyal çalışmacıdan oluşan uzmanlardan, her iki eşi ve çocukla görüşerek inceleme ve rapor hazırlanması istenmelidir.

Eşlerin barınma, gelir, sosyal ve psikolojik hallerine göre çocuğun sağlıklı büyümesi için velayeti üstlenecek tarafın engel bir hususun olup olmadığı  detaylı araştırıldıktan sonra, çocuğun velayeti hakkında bir karar verilmesi gerekir.

Boşanma Davasında Sosyal İnceleme Ve Velayet Kararı

Yukarıdaki açıklama doğrultusunda, örnek karar da davacı erkek vasisi tarafından açılan boşanma davasında, davacı erkeğin akıl hastalığı nedeniyle kısıtlı olduğu, davacı erkeğin ve ortak çocuğun sürekli kendilerinin yanında bulunduğu,

Türk Medeni Kanununun 166/1. maddesi uyarınca tarafların boşanmalarına, tarafların ortak çocuğu .... velayetinin anneden kaldırılarak çocuğa vasi atanmasına karar verilmesi talep edilmiş, mahkemece tarafların boşanmalarına ve ortak çocuğun velayetinin ise anneye verilmesine karar verilmiştir.

Boşanma Davasında Sosyal İnceleme Ve Velayet Gerekçeleri

Kararın dayanağında, velayetin değiştirilme şartları olan Anne ve babanın acemi oluşu, kalıcı hastalığı, başka şehirde bulunması yada benzeri nedenlerle çocuğun velayeti konusunda gerekli özeni ve görevilerini sorumluluğunu gereği gibi yerine getirememesi;

Ana ve babanın çocuğa gerekli ve yeterli ilgiyi göstermemesi veya ona karşı ysorumluluklarını ağır bir biçimde aksatması durumunda hakim velayet hakkını kaldırabilir

Boşanma Davasında Sosyal İnceleme Raporu Ve İtiraz

Aile Mahkemelerinin Sosyal İnceleme Raporu, davanın tüm aşamalarına etki etmektedir. Çünkü aile hakimi, sosyal araştırma rapor doğrultusunda, nafafa, tazminat, velayet gibi konularda vereceği  karara etkili olmaktadır.

Bu nedenle sosyal inceleme raporu, tarafların kendisiyle görüşülmeden tek taraflı olarak hazırlanmış olması, raporda ki beyanların yanlış olması karara etki etmektedir. Yukarda verilen Karara İtiraz Edilmiş ve Yargıtay kararı yanlış bularak değiştirmiştir.

Boşanma Davasında Sosyal İnceleme Raporu Velayet Kararı Ve Yargıtayın Kararı

Gerçekleşen olaylar karşısında velayeti istenen çocuğun mahkemece çocuğu bizzat sorularak, eğitim, kültür, yaşam olanakları bakımından hangi ebeyinin yanında yaşamak istediği sorularak, velayetin hangi tarafa verileceği hakkında seçim yapması hakim tarafından kendisinden sorulması ve verilecek cevabada itibar edilmesi.

Ayrıca dosya incelemesinde tanık ifadelerinde, annenin ortak çocuğuna şiddet uyguladığına dair beyanlar görülmüştür. Bu hususların dikkate alınması gerektiği, velayetin anneye verilmesi halinde çocuk için herhangi bir risk oluşup oluşmayacağı,

ortak velayet protokol örneği

Ortak çocuğun anne ve baba yanındaki barınma ve yaşama koşullarını, velayetin kaldırılmasını gerekli kılan bir durumun bulunup bulunmadığı hususlarında değerlendirir içerikte,

Psikolog, pedagog ve sosyal çalışmacı niteliğindeki uzmanlardan, heyet raporu alınması ve tüm deliller birlikte değerlendirilip sonucuna göre velayet konusunda bir karar verilmesi gerektiğini belirterek yerel mahkemenin kararını bozmuştur.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Velayet kararı verilirken; çocuk ile ilişki konusunda anne ve baba çıkarlarının aynı olması durumunda, velayet konusunda özlü söz haline gelen çocuğun üstün yararı düşünülmelidir. 

Çocuğun velayetin belirnmesindeki üstün yararı ise; çocuğun fiziksel, fikri ve ahlaki yönden en iyi şekilde yetiştirilmesi ve bu gelişime katkı sağlayacak, çocuğa sosyal durumu, ekonomik ve kültürel şartların hazırlanmış olmasıdır.

Ayrıca Çocuğun üstün yararı araştırılırken, çocuk belli yaşta olması halinde, kendisinin durumunu ilgilendirecek kararda , kendi faydasına olacak konuda karar verilmesi istenmesi ile beraber, velayetin belirleyecek uzman bilirkişiler ve aile hakim ile fikir ve görüşleride aynı yönde olması ve bu birliktelik görüşü ile karar verilmektedir. Bu açıklamada şunu söylemek gerekirse çocuğun kararı varsayımsal dikkate alınmalıdır.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Boşanma Davasında Sosyal İnceleme Raporu - Yorum
  IŞIK EROL -
  21 Kasım 2016

  Boşanma Davasında Sosyal İnceleme Raporu İtiraz Bu konu Hakkında güncel Yargıtay kararlarına ihtiyacım var, yardımcı olurmusunuz.

  Cevapla
 • Boşanma Davasında Sosyal İnceleme Raporu - Yorum
  İlsel -
  10 Aralık 2016

  Boşanma Davasında Sosyal İnceleme Raporu İtiraz Konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim teşekkür ederim.

  Cevapla
Yorum Bırak