Atla

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Ve Dava Süreci


Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Ve Dava Süreci

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Ve Dava Süreci

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Ve Dava Süreci

Usul olarak Türk Hukuk Sistemi içerisinde çekişmeli ve anlaşmalı boşanma davaları türleri bulunur. Çekişmeli boşanma davaları, davaların içeriğine ve eşlerin anlaşamadıkları konulara göre, 3 yıldan daha uzun sürelere uzayabilir. Bu uzun süre eşlerin birbirlerini ve olağan yaşamlarını maddi ve manevi olarak yıpratmaları anlamlarına gelebiliyor.

Bu sebeple hızlı bir şekilde boşanma işlemlerini gerçekleştirerek, olağan yaşamlarına dönmek isteyen eşlerin açmaları gereken dava türü “ anlaşmalı boşanma davası” ’ dır. Anlaşmalı boşanma davaları açıldıktan sonra 1 hafta ile 3 ay arasında bir ortalamayla sonuçlanan dava türleridir. Bazı acil durumlarda 1 gün içerisinde bile sonuçlanmış anlaşmalı boşanma davaları emsalleri görülmüştür.

Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Anlaşmalı boşanma davasının açılabilmesi için, öncelikle ilgili kanunda bulunan şartların yerine getirilmiş olması gerekir. Bu şartlar arasında, eşlerin en az bir yıldır evli olmaları, boşanmayla ilgili sonuçlar konusunda her açıdan anlaşmış ve bu konuda bir protokole ulaşmış olmaları ve yanı sıra eşlerin duruşmalara katılma zorunluluğu bulunur. Öncelikle eşlerin evlilik birliğini sonlandırmaya karar vermeleri, ardından boşanma sırası ve sonrası ile ilgili her konuda uzlaşmaya varmaları ve bu uzlaşmayı bir protokol şeklinde hazırlamaları gereklidir.

Hazırlanacak protokolün yazılı olması zorunluluğu hukuken bulunmamakla birlikte, uygulamada hakimlerin yazılı olarak sunulan protokollere itibar ettikleri ve mahkeme sonuçlarında yazılı olan protokollerin daha etkili olduğu bilinmektedir. Bu sebeple yapılan anlaşmanın yazılı bir protokol haline getirilmesi, protokolde anlaşmanın tüm detaylarının maddeler halinde yer alması önerilir. Hazırlanan protokolün yanı sıra, boşanma kararının neden alındığını ve boşanmaya sebep olan olaylarla ilgili detaylı anlatımın bulunduğu dava dilekçesinin hazırlanması gereklidir.

Bu iki belgeyle birlikte Aile Mahkemelerine veya bulunulan bölgede Aile Mahkemeleri yoksa Asliye Hukuk Mahkemelerine eşler birlikte başvurmalıdırlar. Anlaşmalı Boşanma Davaları için başvurulacak mahkemenin yeriyle ilgili bir sınırlandırma olmamakla beraber, eşlerin ikisinin birden son altı ayda ikamet ettikleri adrese en yakın Aile veya Asliye Hukuk Mahkemelerine başvurmaları veya eşlerden davalı olan tarafın son altı ay içerisinde ikamet ettiği adrese en yakın Aile veya Asliye mahkemelerine başvurmaları önerilir.

Avukatsız Açılan Anlaşmalı Boşanma Davasında Yapılması Gerekenler?

Anlaşmalı boşanma davalarının ön şartları arasında da yer alan, duruşma sırasında tarafların bulunması zorunluluğu vardır. Dilekçe ve protokolle birlikte yapılan başvuru sonrasında, belirlenmiş duruşma tarihinde her iki tarafında bulunması, yapılan anlaşmayı onayladıklarını sözlü olarak beyan etmeleri gereklidir.

Başvuru, belgeler ve hazırlık sürecinde usulen yapılmış olan eksiklik ve yanlışlıklar bulunmuyorsa, ilk duruşmada her iki tarafta yer alıyor ve anlaşmalı boşanmayı onayladıklarını beyan ediyorsa, ilk duruşma sonucunda yüksek ihtimalle istenilen sonuca ulaşılır ve boşanma gerçekleşir. Anlaşmalı Boşanmanın istenilen sonuca ulaşılması için, hazırlanan dava dilekçesi ve protokol konusunda yüksek hassasiyet ve usullere uygun olması açısından avukatların deneyimlerine başvurulması önemlidir.

Keçiören İlçesin ve büyük mahallerinden etlik gibi yerleşim yerlerinde ikamet eden vatandaşlarımız dava açmaları durumunda Ankara Adliyesine Müracaat etmeleri gerekmektedir.

Keçiören, etlik yerleşim birimlerinden Ankara Adliyesine ulaşım ortalama 10 dk ile 30 dk ararsın da sürmektedir. Dava türüne göre dava dilekçesi hazırlanarak Adliyesinin Tevzi Bürosuna müracaat edilerek, dava harç ve masrafları yatırılarak davanız açılabilmektedir. İstenildiği takdirde davanızı Ankara Barosuna kayıtlı Avukatları aracılığı ile vekalet vermeniz durumunda takip edebilirler. Diğer Makale Ankara Avukat Sayfasını inceleyiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Ve Dava Süreci - Yorum
  SELAHADDİN KÜÇÜKFIRAT -
  22 Ağustos 2016

  Boşanma Davaları hukuk mahkemesine başvuru dilekçe örneği bulabilirmiyim..

  Cevapla
 • Avukatsız Anlaşmalı Boşanma Ve Dava Süreci - Yorum
  İLKNUR DEMİRALP -
  28 Ekim 2016

  Boşanma İş Miras İcra Davaları Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.. Başarılar dilerim..

  Cevapla
Yorum Bırak