Atla

Boşanma Kararlarının Tanınması ve Tenfizi


Boşanma Kararlarının Tanınması ve Tenfizi

Boşanma Kararlarının Tanınması ve Tenfizi

Boşanma Kararlarının Tanınması ve Tenfizi

Yurtdışında boşanmış olan Türk vatandaşı olan çiftlerin en büyük sorunlarından biri de Türkiye’ye döndüklerinde halen evli olarak gözükmeleridir. Bunun sebebi de bir ülkenin iç düzenini etkileyen hukuk sisteminin bir başka hukuk sistemi tarafından kabul sürmemesidir.

Taraflar Türkiye'ye geldiklerinde halen evli olarak gözükecekleri içinde birçok sorunla karşılaşacaklardır. Bu sorunlardan ilki taraflardan biri eğer evlenmek isteyecekse halen evli olarak gözüktüğü için evlenme engeli ile karşılaşacaktır.

Yurtdışında gerçekleşen boşanma davasının Türk hukuk sistemi içinde kabul görmesi ve hüküm ve sonuçlarını doğurabilmesi için açılan davalara tanıma ve tenfiz davaları denmektedir. Milletlerarası özel hukuk içerisinde ele alınan tanıma ve tenfiz davaları yurtdışında boşanan çiftlerin Türk hukuk sistemi içerisinde de boşanmalarını sağlamaktadır.

Tanıma ve tenfiz davasının açılabilmesi için çiftlerin belirlenmiş ülkelerden birinde boşanması gerekmektedir. Aşağıda ifade edilmiş olan ülkelerden birinde boşanmamış olan tarafların Türk hukuk sistemi içerisinde boşanmış sayılabilmeleri için yeniden boşanma davaları açması gerekmektedir,

Türk hukuk kurallarına göre. O ülkeler şunlardır: Hollanda ülkesi,  Avusturya, Amerika, Kanada,  Fransa, Norveç, Avustralya, Macaristan, Azerbaycan, İngiltere,Türkmenistan, Rusya,  İsveç, Slovakya,  İtalya, Almanya, Yunanistan,İspanya, Mısır, Japonya, Çin, Gürcistan, Bulgaristan ülkesi,  İsviçre, Makedonya.Belçika,Ukrayna,

Boşanma Kararının Türkiye’de Tanınması ve Tenfizi

Tanıma ve tenfiz davasında görevli ve yetkili mahkeme davayı açacak olan tarafın Türkiye’deki yerleşim yerindeki Aile Mahkemesidir. Eğer yerleşim yeri yoksa Türkiye’de o zaman Ankara, İstanbul ya da İzmir’deki Aile Mahkemesinde dava açılmaktadır.

Davanın açılması için birtakım belgeler gerekmektedir. Bu belgelerin toplanması ve tam şekilde mahkemeye iletilmesi gerekmektedir.

Aksi takdirde dava açılamayacak hakim davacıya belgelerin toplanması için kesin bir süre verecek ve o sürede belgeler eline gelirse davayı açacaktır. Eğer belgeler mahkemeye ulaşmazsa dava hiç açılmamış sayılacaktır.

tanıma ve tenfiz davası nerede nasıl açılır

Tanıma ve tenfiz davası en az 1 hafta içinde sonuçlanmakla beraber 3, 4 yıla kadar da yayılabilmektedir. Fakat ortalama olarak baktığımızda dava 1 hafta ile 3 ay içerisinde sonuçlanabilmektedir.

Tanıma ve tenfiz davalarının bir avukat aracılığı ile takip edilmesi taraflara rahatlık sağlarken davanın daha emin şekilde ilerlemesini de sağlayacaktır.

Ankara Avukat Tanıma ve tenfiz  konuları hakkında diğer konular için ziyaret edebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
  • Boşanma Kararlarının Tanınması ve Tenfizi - Yorum
    İLAYDA BURHANLI -
    14 Ağustos 2016

    Boşanma Kararlarının Tanınması Tanıma ve Tenfizi dava açarken izlenecek yol, dava açma masrafı nedir.

    Cevapla
Yorum Bırak