Ankara Adliyede Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Ankara Adliyede Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Ankara Adliyede Boşanma Davası Nasıl Açılır- Boşanma Davası Nasıl Açılır Ankara'da? Ankara’da hangi adliyede boşanma davasının açılacağı Ankara’da oturan kimseler tarafından merak edilmektedir.

Ankara’da Sincan Batı Adliyesi ve Ankara Adliye Sarayı Sıhhiye’de olmak üzere iki farklı adliye binası bulunmaktadır. Davalarını avukat tutmadan takip edecek kimseler için boşanma davasını hangi mahkemeye açmaları gerektikleri konusu oldukça merak edilmekte davanın yetkisiz mahkemeye açılması halinde davanın reddedilmesi ve görevsizlik kararı riski ortaya çıkmaktadır.

Ankara adliyede boşanma davası nasıl açılır- boşanma davası nasıl açılır Ankara’da hakkında en önemli husus boşanma davası açacak olan kişinin ya da boşanma davasının diğer tarafının Ankara’da nerede ikamet ettiğidir. Ankara’da eşlerin son 6 ay birlikte ikamet ettikleri yerleşim yeri adreslerinin bulunduğu yerdeki aile mahkemesi de Ankara’da boşanma davası açılmasında görevli mahkemedir.

Ankara’da Hangi Adliyede Boşanma Davası Açılmalıdır?

Boşanma davası hangi adliyede açılır konusunda büyükşehirlerde birden fazla adliye binasının bulunması çeşitli sorunları da beraberinde getirmektedir. Boşanma davalarına Ankara’da bakmakla yetkili kılınmış mahkeme aile mahkemesidir. İster anlaşmalı isterse de çekişmeli boşanma davası açılacak olsun bu konuda aile mahkemesine müracaat etmek gerekir.

Ankara’da hangi aile mahkemesinin görevli olduğu yetki tartışması çerçevesinde ilerleyen zamanda hukuki sorun yapılabileceğinden boşanma davasının yetkili mahkemeye açılması gerekir.

Ankara’nın merkeze bağlı olmayan ilçelerinde bulunan aile mahkemesine başvurarak boşanma davası açılabilmektedir. Boşanma davası merkez ilçelerde ise iki farklı adliyede açılır.

Yerleşim yeri Ankara’nın Sincan, Etimesgut ve Eryaman ilçeleri olan kimseler boşanma davasını Sincan Batı Adliyesi’nde yerleşim yeri Ankara’nın diğer merkez ilçeleri olan Çankaya, Ümitköy, Yeni Mahalle, Mamak, Altındağ gibi yerleşim yeri olan kimseler ise boşanma davalarını Sıhhiye Adliyesi’ne açmalılardır.  

Ankara’da Boşanma Davası Açma

Ankara’da boşanma davası açmak için kendi ikametinize ya da boşanmak istediğiniz eşinize ait ikametteki aile mahkemesine boşanma dilekçesi örneği teslim ederek ve harç parası ödeyerek açılmaktadır.

Boşanma dava dilekçesi şayet anlaşmalı bir şekilde hazırlanacaksa anlaşmalı boşanma protokolünün, boşanma çekişmeli dava  bir biçiminde açılacaksa evlilik birlikteliğini sonlandırmaya sebebiyet veren özel ve genel nedenlerin dava dilekçesinde delilleriyle birlikte sunulması gerekmektedir. 

Ankara’da Boşanma Avukatı Ücretleri Ne Kadardır?

Barolar tarafından her yıl avukatlık ücret tarifesinde tavsiye niteliğinde kararlar alınmaktadır. Boşanma avukatı ücretleri 2019 yılında barolar tarafından;

  • Anlaşmalı boşanma davasında 5.000 TL
  • Çekişmeli boşanma davasında 7.300 TL

Olarak belirlenmiştir. Ancak bu ücretler tavsiye niteliğinde olup pratikte avukat ve avukatlık bürolarıyla yüz yüze görüşülerek fiyat belirlenmesinde fayda vardır.

Ankara’da birçok hukuk alanında hizmet veren kurumsallaşma yolunda ilerleyen avukatlık büroları bulunmaktadır.

Boşanma davasını avukatlık bürolarının hizmetlerinden yararlanarak takip etmeniz hem istenilen sonuçları elde etmenize ve boşanma sonrasındaki hakları korumanıza hem de gerekli usul işlemlerini doğru bir şekilde yaparak davanızın hızlı bir şekilde sonuçlanmasına katkı sağlamaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.