Atla

Boşanmada Mal Paylaşımı Soru Cevap


Boşanmada Mal Paylaşımı Soru Cevap

Boşanmada Mal Paylaşımı Soru Cevap

Boşanmada Mal Paylaşımı Soru Cevap

Boşanmaya karar verildikten sonra birçok noktada ayrıma düşülen ve kafa karıştıran bir konu: Mal paylaşımı. Bu yazımızda, mal paylaşımıyla ilgili aklınızda oluşabilecek soru işaretlerini gidermeye çalıştık.

Boşanma Sonrası Mal Paylaşımı Nasıl Olur

Boşanma sonrası malların paylaşımı büyük bir sorundur. Boşanmaya karar veren eşler bu konuda tam bir uzlaşı sağlayamadıklarından bu sorunun çözümü genellikle mahkemelere intikal etmektedir.

Mahkemelere taşınan böyle bir sorunda mal rejimi önem kazanmaktadır. Çünkü malların paylaşımı mal rejimlerine göre farklılık göstermektedir.

Boşanmada Mal Paylaşımı ve Mal Rejimi Nedir

Edinilmiş mallara katılma rejimidir. Mal rejimleri eski ve yeni medeni kanuna göre de farklılık göstermektedir. Eski kanuna göre, özellikle çalışmayan kadının evlilik birliği içinde sahip olunan mallardan neredeyse hiçbir hakkı bulunmamaktaydı.

Bu sebeplerle 01 Ocak 2002 tarihinde yürürlüğe giren 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ile edinilmiş mallara katılma rejimi yasal mal rejimi olarak kabul edilmiştir.

Yeni kanun bunun yanında seçilebilir üç mal rejimi de düzenlemiştir. Bunlar:

 • Mal ayrılığı rejimi,
 • Paylaşmalı mal ayrılığı rejimi,
 • Mal ortaklığı rejimi,

Boşanmada Mal Rejiminde Kişisel Mallar

Kanuna göre kişisel mallara nelerin girdiği dört grup halinde şunlardır:

 • Eşlerden birinin yalnız kişisel kullanımına yarayan eşya,
 • Mal rejiminin başlangıcında eşlerden birine ait bulunan veya bir eşin sonradan miras yoluyla ya da herhangi bir şekilde karşılıksız kazanma yoluyla elde ettiği malvarlığı değerleri,
 • Manevî tazminat alacakları,
 • Kişisel mallar yerine geçen değerler,

Miras Malları Kişisel Malmıdır

Kanuna göre; eşler, mal rejimi sözleşmesiyle, bir işletmenin faaliyeti sebebiyle doğan edinilmiş mallara dâhil olması gereken mal varlığı değerlerinin kişisel mal sayılacağını kabul edebilirler.

Eşler, mal rejimi sözleşmesiyle kişisel malların gelirlerinin edinilmiş mallara dâhil olmayacağını da kararlaştırabilirler. Örneğin size miras kalan bir gayrimenkul sizin kişisel malınızdır, fakat bu gayrimenkulden aldığınız kira kişisel malınız değildir. Sözleşme ile bu gelir kişisel mal olarak belirlenebilir.

Boşanmada Edinilmiş Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır

Burada önce edinilmiş malların neler olduğunu bilmemiz gerekir. Bir eşin, karşılığını vererek elde ettiği malvarlığı “Edinilmiş” maldır. Buna göre edinilmiş malları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kişisel mallarının gelirleri,
 • Çalışma gücünün kaybı nedeniyle ödenen tazminatlar,
 • Çalışmasının karşılığı olan edinimler,
 • Sosyal güvenlik veya sosyal yardım kurum ve kuruluşlarının veya personele yardım amacı ile kurulan sandık ve benzerlerinin yaptığı ödemeler,
 • Edinilmiş malların yerine geçen değerler,

Hangi Mallar Kişisel Mal Sayılır

 • Traş takımı, kişisel olarak kullandığınız spor malzemeleri, cep telefonunuz, şahsi bilgisayarınız.
 • Size miras kalan bir ev sizin kişisel malınızdır.
 • Miras kalan bir arsa ya da tarlayı satıp bu para ile yeni bir daire alırsanız bu sizin kişisel malınızdır.
 • Evlilikten önce aldığınız bir ev sizin kişisel malınızdır. Bu evi satıp parasıyla aldığınız yeni ev de sizin kişisel malınızdır.
 • Şans oyunlarından kazandığınız ikramiye kişisel malınızdır.
Hangi Mallar Edinilmiş Mal Sayılır
 • Evlilik devamınca çalışmanız sonucu kazandığınız para ile aldığınız ev veya araba,
 • Emekli ikramiyesiyle aldığınız ev,
 • Size miras kalan evden elde ettiğiniz kira geliri edinilmiş mallar arasındadır.
boşanmada kişisel mal paylaşımı
Edinilmiş Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Edinilmiş malların parasal değerleri taraflar arasında bölünür. Örneğin, evlilik birliği sürecinde alınmış bir evin tapusu yarı yarıya hisse olarak tescillenmez. Bu evin parasal değeri bölünür.

Boşanma davasında konu edilen ve eşlerin anlaşmaması halinde dava açılmasına sebep mal paylaşım davaları önemi nedeniyle boşanma ve mal paylaşım konusunda deneyim edinmiş  boşanma avukat yardımı ve desteği alınmasını mutlaka önemseyiniz.

Mal paylaşım davaları dava açılma süresi, dava harç ve masraflar, mal paylaşımda eşin hakları gibi bir çok konuda davanın red olmasına sebep durumlar olduğundan hakların alınamayacağı gibi, davanaın reddi halinde dava değerinden karşı avukat ücreti ödeme durumunda kalabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

MALIN DEĞERİNİ KİM BELİRLİYOR?

Mahkemeler tasnif aşamasında edinilmiş malları ve bütün hesaplamaları bilirkişilere yaptırmaktadır. Anlaşmalı Boşanma ve  Anlaşmalı Boşanma da mal paylaşımı, konularını okuyabilirsiniz.

EŞİME AİT BİR MALIN ALIMINA KATKIDA BULUNDUM. MAL YARI YARIYA MI BÖLÜNÜR?

Evlilik sürerken eşlerden biri diğerine ait bir malın edinilmesine, iyileştirilmesine veya korunmasına katkıda bulunmuşsa, bu malda ortaya çıkan değer artışı için katkısı oranında diğer eşin alacak hakkı vardır. Bu durumda borçlu eşin tespit edilen miktarı ödemesine hükmetmektedir.

ALDIĞIMIZ EVİN BORCU VAR. YİNE DE ASIL DEĞERİ ÜZERİNDEN Mİ PAY ALIRIM?

Hayır. Bu durumda edinilmiş malın borcu evin değerinden düşülür. Geriye kalansa artık değerdir ve bu artık değer yarıya bölünür.

MALIN KENDİME AİT OLDUĞUNU KANITLAYAMAZSAM NE OLUR?

Eşlerden hangisine ait olduğu kanıtlanamayan mallar onların paylı mülkiyetinde sayılır. Yani bir eşin bütün malları, aksi ispat edilinceye kadar edinilmiş mal kabul edilir.

MALIN KİŞİYE AİTLİĞİ NASIL BELİRLENİR?

Eğer bir taraf, bir malın kendisine ait olduğunu iddia ediyorsa, bunu kanıtlamak zorundadır.


BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
 • Boşanmada Mal Paylaşımı Soru Cevap - Yorum
  SEVDA AKÇINAR -
  16 Ağustos 2016

  Boşanmada Mal Paylaşımı Nasıl Olur Davası Öncelikle bu bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Ankara dışına hizmetiniz var mı?

  Cevapla
Yorum Bırak