Atla

Boşanmadan Sonra Çocuğun Soyadı


Boşanmadan Sonra Çocuğun Soyadı

Boşanmadan Sonra Çocuğun Soyadı

Boşanmadan Sonra Çocuğun Soyadı

Boşanma sonrası ortaya çıkan sorunların en önemlilerinden bir taneside, velayeti anneye verilen çocuğun anne ile soyadın farklı olması durumudur.

Toplumda boşanmış kadınların yaşadıkları sorunlarının yanına birde velayeti kendisinde olan annelerin kendi soyadı ile farklı olan soyadın gerek okulda, gerek resmi işlemler esnasında, devamlı bir açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yanında çocuğun bu farklılığı anlaması ve kabullenmesi uzun sürmekte hatta psikolojik sorunlar yaratmaktadır.

Boşanmadan Sonra Çocuğun Soyadı Yargı Kararları

Boşanma davası sonrası açılan Davada, evlilik birliği içinde doğan çocuğun doğumla kazandığı "Yüksel" aile soyadının velayet hakkı kapsamında annenin boşanma sonrası edindiği "..." soyadı ile değiştirilmesi talebidir ve dava velayet hakkına dayanılarak açılmıştır. Başka bir ifade ile, soyadının değiştirilmesi talep edilen ... ergin olmayıp davacı annenin velayeti altındadır. Bu talebe karşılık aşağıda karar verilmiştir.

aile hukuku boşanma nafaka velayet

SOYADININ DEĞİŞTİRİLMESİ DAVASI - TALEBİN EVLİLİK İÇİNDE DOĞAN ÇOCUĞUN DOĞUMLA KAZANDIĞI AİLE SOYADININ VELAYET HAKKI KAPSAMINDA DEĞİŞTİRİLMESİNE İLİŞKİN OLDUĞU - DEĞERLENDİRMENİN AİLE MAHKEMESİ TARAFINDAN YAPILMASI GEREĞİ.

ÖZET: Mahkemece, davanın, ergin kişinin haklı sebeple soyadının değiştirilmesi niteliğinde değil, evlilik içinde doğan çocuğun, doğumla kazandığı "aile soyadının" velayet hakkı kapsamında değiştirilmesi talebine ilişkin bulunması ve buna ilişkin değerlendirmenin aile mahkemesi tarafından yapılması gerektiğinden görev yönünden davanın reddi yerine isteğin esastan incelenerek kabulüne karar verilmesi doğru görülmemiştir.

Yukarıda kararda da anlaşılacağı üzere velayeti annede olan çocuğun soyadı değişikliği talebi ve davanın görülüp karara bağlaması gereken görevli mahkemenin Aile mahkemesi olduğu belirtilmiştir.

Bu talep ile aile mahkemesine açılan davada çocuğun üstün yararı, gözetilerek, çocuğun faydasına olacağı kanaat getirilmesi halinde çocuğun soyadının anne soyadı ile değiştirilmesine karar verilmektedir.

SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Av. İlkay Uyar Kaba
Av. İlkay Uyar Kaba

2006 yılında Ankara merkezli kurulan hukuk bürosunun kurucu Avukatı'dır. Hukuk alanında Başarının bir ekip işi olduğuna inanarak, personellerini belli alanlarda uzmanlaşmasını sağlamak için departmanlar kurularak branşlaşmaları sağlanmıştır.Hukuk Büromuz Aile hukuku ve Tazminat hukuku konularında, uzun yıllara dayanan dava çeşitliliği nedeniyle kararlardan oluşan geniş arşive sahip olup, bir çok davada almış olduğu önemli kararlar örnek içtihatlar olarak yayınlanmıştır.Hukuk departmanları olan icra, tazminat, iş kazası, genel dava, tüketici bölümlerinde oluşan her biri kendi alanında tecrübe edinmiş avukat ve yardımcı personeller görev yapmaktadır. Kendine güvenmek başarmanın yarısıdır. Başarı ise karşınızda ki kişiye güven verir. Başarı ve güvenin olduğu yerde olursanız doğru yol almanız kolay olur. İ.K.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak