Atla

Boşanmadan Sonra Çocuğun Soyismi


Boşanmadan Sonra Çocuğun Soyismi

Boşanmadan Sonra Çocuğun Soyismi

Boşanmadan Sonra Çocuğun Soyismi

Yargıtay Kararı - Boşanmadan Sonra Çocuğun Soyismi
  • T.C. YARGITAY 18.Hukuk Dairesi Esas: 2012/7465 Karar: 2012/9057 Karar Tarihi: 10.07.2012
  • AD VE SOYADIN DÜZELTİLMESİ İSTEMİ - DOĞRU NESEPLİ ÇOCUĞUN BABANIN SOYADINI TAŞIYACAĞI - ANANIN VELAYETİ ALTINDA BULUNAN ÇOCUĞUN SOYADININ DEĞİŞTİRİLMESİ KONUSUNDA AÇTIĞI DAVANIN REDDİNE KARAR VERİLMESİ GEREĞİ - HÜKMÜN BOZULMASI
  • ÖZET: Dava dilekçesinde, ad ve soyadı düzeltilmesi istenilmiş, mahkemece davanın kabulüne karar verilmiş, hüküm nüfus idaresi tarafından temyiz edilmiştir. Türk Medeni Kanununa göre, doğru nesepli çocuk babanın (ailenin) soyadını taşır. Boşanma veya ölüm üzerine velayetin annede olması soyadında herhangi bir değişikliğe neden olamaz. Babanın soyadı veya çocuk reşit olduktan sonra kendi soyadını usulüne uygun olarak açacağı bir dava sonunda verilecek kararla değişmedikçe, çocuğun da soyadı değişmez. Bu durumda, somut olayda olduğu gibi ananın velayeti altında bulunan F.İ.'in soyadının değiştirilmesi konusunda açtığı davanın reddine karar verilmesi gerekirken, kabulü doğru görülmemiştir.
  • 4721 Sayılı Türk Medeni Kanununun 321. (743 Sayılı Yasanın 259.) maddesine göre, doğru nesepli çocuk babanın (ailenin) soyadını taşır. Boşanma veya ölüm üzerine velayetin annede olması soyadında herhangi bir değişikliğe neden olamaz. Babanın soyadı veya çocuk reşit olduktan sonra kendi soyadını usulüne uygun olarak açacağı bir dava sonunda verilecek kararla değişmedikçe, çocuğun da soyadı değişmez. Bu durumda, somut olayda olduğu gibi ananın velayeti altında bulunan Fatma İpek'in soyadının değiştirilmesi konusunda açtığı davanın reddine karar verilmesi gerekirken, kabulü doğru görülmemiştir.
 
SIKÇA SORULAN SORULAR

BİZE YAZIN

Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba
Avukat & Arabulucu İlkay Uyar Kaba

İlkay Uyar Kaba ; Aile Boşanma hukuku, Anlaşmalı Boşanma, İşçi Davalarında Arabuluculuk, Miras Hukuku Davaları, icra hukuku, İşçi Tazminat Davaları, Kıdem Ve İhbar Tazminatı, İşe İade, Miras hukuku, Tazminat Hukuku, İş Kazası Tazminat, Trafik Kazası Tazminat Davası gibi faaliyet gösterdiğimiz çalışma alanlarımızın, hukuk büroları arasında önemli bir yer sahibi olmamızı prensiplerimize borçluyuz.

İLGİLİ KONULAR
YORUMLAR
Yorum Bırak