Boşanmanın Tanınması Boşanmanın Tenfizi | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

Boşanmanın Tanınması Boşanmanın Tenfizi

Boşanmanın Tanınması Boşanmanın Tenfizi

Boşanmanın Tanınması Boşanmanın Tenfizi, Yurdışında yaşayan. Türk Vatandaşlarının yabancı ülke mahkemelerindenden aldıkları boşanma kararlarını Türkiyede tanınması ve tenfizi için yani tanınmasını sağlamak amacıyla Boşanmanın Tanınması, Boşanmanın Tenfizi davası açılması gerekmektedir.

Tanıma ve Tenfiz Davaları Hakkında Genel Bilgi

Dünya üzerinde birbirinden farklı yönetim biçimleri ile yönetilen ve birbirinden farklı kurallar ile yönetimi ve kamu düzeni ve bireyler arasındaki ilişkisi düzenlenen birçok ülke bulunmaktadır.

Bu ülkede sadece o ülkenin kendi vatandaşları değil, başka ülkelerden de vatandaşlar yaşamaktadırlar. Bu da hem bireylerin devletler ile hem de bireylerin bireyler ile sosyal ilişkisini ve hukuki ilişkisini etkilemektedir.

Ülkelerin birbirleri ile her konuda olmasa da insanları mağdur etmeyecek tarzda uyum sağlamaları için birtakım uluslar arası kurallar oluşturulmuştur.

Bu kurallar Milletlerarası Özel hukuk sisteminde ve uluslararası hukuk sisteminde birbirinden farklı konularda düzenlenmiştir. Bizim makalemizi ilgilendiren taraf Milletlerarası hukuk sisteminin düzenlediği ve geliştirdiği kurallardır.

Milletlerarası Özel hukuk sistemi adından da anlaşılacağı üzere devlet içerisinde yaşayan bireyin başka devletin hukuk sistemi ile de uyum içerisinde olması için birtakım kurallar ve prosedürlerin oluştuğu sistemdir.

Daha da ayrıntıya girerek ifade etmek gerekirse: Türk hukuk sistemine vatandaşı olması nedeni ile tabi olması gereken bireyin yaşadığı bir yabancı devletin de içerisinde yaşaması nedeni ile veya çifte vatandaşlık denilen sistem nedeni ile o ülkenin de hukuk sistemine uygun olması gerekir.

Boşanmanın Tanınması Boşanmanın Tenfizi Davası

Yani birey Türk hukuk sistemi içerisinde boşanmışken kendi hukuk sistemi içerisinde de ayrıca boşanmamak için Milletlerarası Özel hukuk sistemi birtakım kurallar benimsemiş ve her devlet bu kuralları kendi hukuk sistemine uygun şekilde düzenleyerek uygulamaya başlamış ve bireylerin mağdur olmasını engellemiştir.     

Tanıma ve tenfiz davaları da Türk hukuk sisteminin. Milletlerarası Özel hukuk sistemindeki kuralları kendi hukuk sistemine uyarlayarak uyduğu kurallardan sadece biridir.

Bu davaları tanımlarsak şunları izah edebiliriz: yurtdışında Türk hukuk sisteminin belirlediği ülkelerden birinde boşanan tarafların kendi vatandaşı oldukları.

Türkiye’de de boşanmış sayılmaları ve Türk hukuk sistemi içerisinde de yeniden boşanma davaları açmamaları için açmaları gereken davalardır.

Tanıma davası boşanmanın kabulü ve geçerliliği için açılırken. Tenfiz davası içse boşanma davasının getirdiği hüküm ve sonuçların Türk hukuk sistemi içerisinde de uygulanabilirliğinin geçerli olması için açılan davalardır. Bu davalar kanun koyucunun kabul ettiği usul çerçevesinde açılır.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri