Çalışma Bakanlığı Şikayet Nasıl Edilir | Ankara Avukat | İlkay Hukuk Bürosu

Çalışma Bakanlığı Şikayet Nasıl Edilir

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Şikayet

Çalışma Bakanlığı Şikayet Nasıl Edilir ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Şikayet konuları, Çalışanlar, iş hayatları boyunca çeşitli sorunlarla karşılaşabilir. Çalışan şikayetlerinin işverenden kaynaklanabileceği gibi iş yerindeki bir başka çalışandan da kaynaklanabilir.

İşveren bağlı çalışan şikayetleri arasında iş alacakları ve ücret gibi maddi konularda, iş yerinin çalışma koşullarına ilişkin, icra edilen işin kanunlara uygun olmaması gerekçelere rastlamak mümkündür.

Her zaman gerekli yükümlülüklerini ve sorumluluklarını yani bir işveren karşı borcunu eksiksiz olarak yerine getiren çalışanları koruyan iş kanunu başta olmak üzere tüm yasal mevzuat, işçilerin şikayetlerini dikkate alacak yetkili mercileri de belirlemiştir.

Çalışma Bakanlığı Şikayet Nasıl Edilir?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı şikayet bakımından en yoğum kamu kurumlarından biridir. Sadece bakanlığın kendisi değil, bakanlığa bağlı birçok kurum ve kuruluş da şikayetlerin iletileceği merciler olarak değerlendirilmelidir.

Gelişen teknoloji ve İnternet katkısıyla artık Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı şikayetleri çok daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı internet sitesinde iletişim panelleri üzerinde çalışanlar tüm şikayetlerini diledikleri gibi yazabilirler.

Çalışma Bakanlığı Şikayet Nasıl Edilir Şikayet Numarası Alo 170

İnternet kullanmak istemeyen çalışanlar için ise haftanın 7 günü 24 saat boyunca görev yapan Alo 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Şikayet hattı kullanılabilir. Bu hat üzerinden kişiler kendi şikayetlerini iletebileceği gibi kanunsuz işleyen süreçlere karşı ihbarlar da Alo 170 üzerinden yapılabilir.

Alo 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Şikayet hattına en fazla yapılan şikayetlerin başında kaçak işçi çalıştırılmasına yönelik yapılan ihbarlar gelir. Sadece şikayet ya da ihbar etmek için değil, iş kanun başta olmak üzere kanunların çalışanlara tanımış olduğu haklar ve sorumluluklar hususunda bilgi alabilmek için de Alo 170 kullanılabilir.

ALO 170 dışında Çalışma Bakanlığı Şikayet Nasıl Edilir?

Alo 170 dışında, yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Sosyal Güvenlik Kurumu, İŞ KUR il ve ilçe müdürlükleri, İş Teftiş Kurulu Başkanlığı gibi kurumlara hem çalışırken hem de ilgili kurumda çalışmıyor olsanız da şikayetlerinizi yapabilirsiniz.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı birimler dışında BİMER de iş hayatına yönelik şikayetleriniz için kullanabileceğiniz bir kurumdur.

İş hukuku alanında işçi alacaklarınız için zorunlu arabuluculuk hakkında bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI ŞİKAYET HATTI, ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI ŞİKAYET SORGULAMA, ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI DİLEKÇESİ, ÇALIŞMA BAKANLIĞI BİLGİ EDİNME, ÇALIŞMA BAKANLIĞI SIKÇA SORULAN SORULARA

Çalışma sosyal güvenlik kurumu, iş kanunda yapılan düzenlemelerin doğru işleyip işlemediği hem denetler hemde kontrol eder. Bunun yanı sıra, çalışma hayatında tüm kayıtların tutulduğu devletin en önemli kurumdur.

İşçi sigorta, prim, emeklilik, sağlık, emeklilik, v.b. işlemlerin tümü bu kurumca hem kayıt edilmekte hemde düzenlenmektedir. İş hayatınızda eksiklik, hak kaybı, durumunda başvuru yapacağınız veya hakkınızı aramak için şikayette bulunacağınız kurumdur.

Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlık adına illerde ve ilçelerde kurulan SGK başkanlıkları, bu işlemleri takip etmektedir. Kaldı ki SGK sayfası E-devlet şifresi ile sayfalardan tüm hak ve bilgileriniz takip ede bilmektesiniz.

İş hukuku avukatı ve danışmanlık konularında sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
BİZE ULAŞIN

İletişim Bilgileri