Çek Nasıl Düzenlenir Yazılır Doldurulur?

İlkay Hukuk Bürosu Makaleler
İlkay Hukuk Bürosu > İcra Hukuku  > Çek Nasıl Düzenlenir Yazılır Doldurulur?

Çek Nasıl Düzenlenir Yazılır Doldurulur?

Çek Nasıl Düzenlenir Yazılır Doldurulur?

Çek Nasıl Düzenlenir Yazılır Doldurulur, Türkiye’de ve uluslararası ticaret arenasında en önemli kıymetli evraklardan birisi de çektir.

Özellikle Türkiye’de ticaret yapan herkesin bir ödeme aracı olarak çekle karşılaşması ya da kendisinin çek yazmasının gerekeceği durumlar söz konusu olabilir. Peki mağdur olmamak ya da karşı tarafı veya finansal kuruluşu mağdur etmemek için çek düzenlerken nelere dikkat edilmeli? Bu içeriğimiz de çek düzenlerken uymanız gereken kuralları sıralamaya çalışacağız.

Çek verdiğiniz kişiye aslında, belirli bir parayı şu tarihte şu kadar olarak benim bankamdan çekebilirsin anlamını taşımaktadır. Çeki alan kişi çekin üzerinde yazan tarihte bankaya giderek çekin üzerinde yazan meblağı bankadan talep etme hakkına sahiptir.

Çek Nasıl Düzenlenir Yazılır

Çek Nasıl Düzenlenir Yazılır Doldurulur?

Banka da çekte belirtilen hesaptaki bakiyenin uygunluğuna göre o meblağı ödemekle yükümlüdür. Eğer hesapta çekin üzerinde yazdığı kadar meblağ yoksa bile, bankalar çek defterini sahibine vermiş olmanın sorumluluğu nedeniyle belirli bir miktarı ödeme yapmakla yükümlüdür.

Bu meblağ çek başına 1200 TL’dir ve bu nedenle bankalar çoğu kez çek defteri verdiği kişinin hesabında çek defterindeki yaprak sayısı başına 1200 TL gibi bir tutarı bloke etmek isteyecektir. Bu bloke işlemi zorunlu olmayıp banka ile müşteri arasındaki ilişkiye bağlıdır. Bankanıza başvurarak gerekli şartları ve evrakları sunarak bir çek defteri edinebilirsiniz.

Çekler bankalar ya da yetkili diğer finansal kuruluşlar tarafından farklı tasarımlarda hazırlanabiliyor olsa da benzer hususlar tüm çekler için geçerlidir.

Çek Nasıl Düzenlenir Yazılır Doldurulur? | Çekin Üzerinde Hangi Bölümler Bulunur?

Bir çek defterini elinize aldığınızda ya da size bir çek verildiğinde göreceğiniz kağıdın üzerinde bankanın adını, çek için verilmiş olan seri numarasını görürsünüz. Bunlar çekin şekli itibari ile karşılaşacağınız unsurlardır.

Ayrıca çekin üzerinde alacaklı olan kişinin adı soyadı ve unvanı, çeki veren şubenin adı ve çeşitli bilgileri, çekin ödeneceği hesap numarası, keşide yeri ve tarihi, yazıyla ve rakamla iki bölümden oluşacak şekilde çekin değerini ifade eden tutar  bölümü bulunur.  Ayrıca çeki veren kişinin imzasını atacağı bölümde çekler üzerinde bulunmalıdır. Bulunmuyorsa herhangi bir yerine imza atmanız yeterlidir.

Çekin Ciro Edilmesi Nedir?

Müşterinizden aldığınız bir çekin arkasına firma kaşesini basarak imza atarak başkasına vermek, ciro işlemi olarak ifade edilir. Başkasından gelen çeki ciro yaparak üçüncü bir kişiye vermeniz demek, çeki ilk yazan ödemezse ben öderim anlamına gelmektedir. (Çek Nasıl Düzenlenir Yazılır Doldurulur?)

Diğer makalelerimize Ankara Avukat sayfamızdan göz atabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Avukata İlk Soruyu Siz Sormak İster Misiniz?

Avukata Soru Sor