Çekişmeli Boşanma Davası Avukat Ücreti Ne Kadardır? | Ankara Avukat - Boşanma Avukatı Ankara

Çekişmeli Boşanma Davası Avukat Ücreti Ne Kadardır?

bosanma-avukati-ucretleri

Çekişmeli Boşanma Davası Avukat Ücreti Ne Kadardır? Çekişmeli boşanma davası açmak, genellikle maddi ve manevi tazminat talepleri olduğunda mümkün olmaktadır.

Boşanma davasında taraflar boşanmadan dolayı maddi ve manevi olarak uğradıkları zararlar için eşlerinden tazminat talep etmektedir. Boşanma davası avukat ücreti 2019 yılında görüşeceğiniz avukata ve davanın zorluğuna göre değişiklik göstermektedir.

Avukatın alınacak olan tazminattan belirli bir yüzde olarak ücret alma hakkı da bulunmaktadır. 2019 yılında boşanma davaları için Barolar tarafından belirlenen ücretler anlaşmalı ve çekişmeli davalara göre ikiye ayrılmış durumdadır. 2019 yılında Barolar tarafından belirlenen boşanma davaları avukatlık ücretleri;

 • Anlaşmalı boşanma davaları için 5 bin TL,
 • Çekişmeli boşanma davaları için 7300 TL olarak belirlenmiştir.

Avukatla yapacağınız görüşmede avukatın talep edeceği tutar tamamen kendi inisiyatifine kalmıştır. Yukarıdaki fiyatlar avukatlar için Barolar tarafından belirlenen ve tavsiye edilen fiyatlardır.

Çekişmeli Boşanma Davalarında Avukatların Ücret Kalemleri Hangileridir?

Avukatların boşanma davalarında talep edeceği ücretler davanın zorluğuna bağlı olarak yani avukatın bu dava için ne kadar emek ve zaman harcayacağına göre değişiklik göstermektedir.

Boşanma davası sürecinde geçirilecek olan süreçte yapılacak yazışmalar, araştırmalar ve işlemlere göre fiyat belirlenecektir. Avukatlar bir boşanma davası sürecinde belirli kalemlerde ücret talep edebilmektedir. Bu kalemler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Mahkeme başvuru harcı (Boşanma davası harç ücreti)
 • Dava dilekçe ve protokol hazırlığı
 • Sürecin devam ettiği sürece olacak olan duruşma ve temyiz süreçleri

Yukarıda sıralanan kalemler haricinde davanın gidişatına göre sonradan çıkabilecek masraflar ve masrafların kalemleri şu şekildedir;

 • Dava stratejisi
 • Boşanma sürecinde çeşitli kurumları yapılması gereken yazışmalar
 • Gerekli görüldüğünde alınması gereken bilirkişi raporları
 • Müvekkil ile uzun ve detaylı görüşme
 • Hizmet durum belgeleri
 • İspat ve delil niteliğinde olgu toplanması süreci

Boşanma Davalarında Ücret Nasıl Ödenir, Hangi Taraf Öder?

Anlaşmalı ya da çekişmeli boşanma davası avukat ücreti davanın sürecine ve zorluğuna göre değişiklik göstermektedir. Söz konusu olan anlaşmalı bir boşanma davası ise genellikle avukatın ücretinin iki taraf tarafından ortak şekilde ödendiği görülmektedir.

Çekişmeli boşanma davalarında ise genellikle kaybeden taraf, kazanan tarafın dava masraf ve giderlerini aynı zamanda avukat ücretini ödemekle yükümlenir. Bu husus konusunda karar verilirse mahkeme kararında açıkça belirtilmektedir.

AV.İLKAY UYAR KABA

AV.İLKAY UYAR KABA

15 Görüntülenme

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

AVUKATA SORU SORUN

Bize Ulaşın
  BİZE ULAŞIN

  İletişim Bilgileri